ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո ձևավորված միջազգային փորձագիտական խմբի այցը ՀՀ պաշտպանության նախարարություն
15 Նոյեմբերի, 2012 00:00ՀՀ ռազմակրթական բարեփոխումներին օժանդակող ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո ձևավորված միջազգային փորձագիտական խումբը ս. թ. նոյեմբերի 11-ից 16-ն ընկած ժամանակահատվածում հերթական այցով գտնվում էր Հայաստանի Հանրապետությունում:
Աշխատանքային այցի առաջին օրը, պաշտպանության նախարարությունում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ, փորձագիտական խմբի անդամները հանդիպել են ռազմակրթական բարեփոխումների հարցերով զբաղվող պաշտպանության նախարարության «աշխատանքային խմբի» անդամներին: Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են ռազմակրթական բարեփոխումներում ՀՀ ԶՈՒ-երի գրանցած առաջընթացին և հետագա անելիքներին առնչվող հարցեր:
Փորձագիտական խմբի անդամներն այցելել են նաև ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի սպայական կադրերի որակավորման բարձրացման կենտրոն, որի ունկնդիրների համար հանդես են եկել «Կրտսեր շտաբային սպաների գործառույթները» խորագրով դասախոսություններով:
Այցի ընթացքում փորձագիտական խումբը այցելել է նաև ՀՀ ՊՆ ենթասպաների դպրոց, որտեղ կայացած հանդիպումների ժամանակ քննարկվել են ՀՀ ԶՈւ արհեստավարժ ենթասպայական և սերժանտական կազմի պատրաստության ուսումնական ծրագրի մշակման հարցեր:
Նոյեմբերի 15-ին միջազգային փորձագետներին ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դ.Տոնոյանը: Հանդիպման ժամանակ փորձագետները ներկայացրել են իրենց եզրակացությունները և առաջարկությունները ՀՀ ռազմակրթական բարեփոխումների առաջընթացի վերաբերյալ, նախարարի առաջին տեղակալի հետ նախանշվել են ռազմակրթական բարեփոխումների միջազգային խորհրդատվական օժանդակության հետագա ուղիները:

The Visit of the International Expert Group under the Aegis of NATO to the Ministry of Defense
15 November, 2012 00:00The international expert group under the aegis of NATO was in Armenia from November 11-16 to provide assistance to the education reforms underway in the ARM Armed Forces.
At the first day of the working visit the members of the expert group met with the members of the working group organized for the military education reforms at the Ministry of Defense.
The members of the expert group also visited the Personnel Qualification Center of the Military Institute after V. Sargsyan and delivered lectures on “Functions of junior staff officers”.
In the scope of the visit the experts also went to the NCO school of the ARM Armed Forces where they discussed issues on the development of professional sergeant and NCO training programs.
On November 15, the international experts were hosted by Davit Tonoyan, First Deputy Defense Minister. At the meeting the experts presented their findings and recommendations regarding the progress of the education reforms and outlined the further directions of the international consulting support.