Պաշտպանական գերատեսչությունում մեծարել են հայ կանանց
6 Մարտի, 2013 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում մարտի 6-ին տեղի է ունեցել Կանանց տոնին նվիրված հանդիսավոր միջոցառում, որին մասնակցել են ՀՀ ազգային հերոսների հարազատներ, զինված ուժերում միաժամանակ ծառայող եռյակ եղբայրների մայրերը, ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ համագործակցող հասարակական կազմակերպությունների կին ներկայացուցիչներ, կին զինառայողներ և ազատամարտիկներ, զոհված ազատամարտիկների հարազատներ:
Միջոցառման սկզբում ներկայացվել է ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պատրաստած «Նվիրում» ֆիլմը` սահմանամերձ գյուղերում ընտանիքի կրակը միշտ վառ պահող կանանց, սերունդ դաստիարակող ուսուցչուհիների, զինվոր որդիների տունդարձին սպասող մայրերի մասին:
Տոնի կապակցությամբ շնորհավորական խոսք են ասել կին զինծառայողներ և ազատամարտիկներ, զինվորների մայրեր, ժամկետային զինծառայողներ:
Իր շնորհավորական խոսքում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը նկատել է, որ Հայաստանը, հավանաբար միակ երկիրն է, որտեղ կանանց տոնը նշվում է մեկ ամիս շարունակ, ինչը միմիայն փաստում է այն իրողությունը, որ հայ տղամարդիկ իրենց կանանց անչափ շատ են սիրում. «Ես շնորհավորում եմ մեր մայրերին, քույրերին, կանանց մարտի 8-ի կապակցությամբ: Միջոցառման սկզբում ցուցադրված ֆիլմը, կին զինվորականների ելույթները մեզ թույլ են տալիս ևս մեկ անգամ հպարտորեն ասել, որ մեր կանայք` հայ տղամարդու կողքին կանգնած, նրա հետ հավասար հաղթահարել են բոլոր դժվարությունները, հաղթել պատերազմը` միևնույն ժամանակ մեր օջախները լցնելով իրենց ջերմությամբ, գեղեցկությամբ ու հայի երկիրը պահելով խաղաղ»,- նշել է նախարարը:
ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը զինված ուժերում ծառայող կանանց և ազատամարտիկների, Արցախյան հերոսամարտում ընկած հայորդիների մայրերին և այրիներին հանձնել է պարգևներ և արժեքավոր նվերներ: Միջոցառումն ավարտվել է երգիչ-երգչուհիների` հայ կանանց նվիրված կատարումներով:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի ելույթը Կանանց տոնի առթիվ ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրի դահլիճում 06.03.2013թ. կայացած հանդիսավոր միջոցառման ժամանակ

В оборонном ведомстве чествовали армянских женщин
6 Марта, 2013 00:00В административном комплексе Министерства обороны РА 6-го марта состоялось торжественное мероприятие, посвященное Женскому празднику, в котором приняли участие родные национальных героев РА, матери братьев-тройняшек, одновременно служащих в Вооруженных Силах, женщины-представители общественных организаций, сотрудничающих с Министерством обороны РА, женщины-военнослужащие и женщины-азатамартики, родные погибших азатамартиков.
В начале мероприятия был представлен подготовленный Управлением информации и по связям с общественностью МО РА фильм «Посвящение» о женщинах, постоянно поддерживающих огонь в семейных очагах пограничных сел, воспитывающих поколение учителей, о матерях, которые ждут возвращения своих сыновей-солдат.
По случаю праздника с поздравительными речами выступили женщины-военнослужащие и женщины-азатамартики, матери солдат, военнослужащие срочной службы.
В своей поздравительной речи Министр обороны РА Сейран Оганян заметил, что Армения, вероятно, единственная страна, где праздник женщин отмечается на протяжении одного месяца, что лишь констатирует реальность того, что армянские мужчины безгранично любят своих женщин: «Я поздравляю наших матерей, сестер, женщин по случаю 8-го марта. Показанный в начале мероприятия фильм, выступления женщин-военнослужащих позволяют нам еще раз с гордостью сказать, что наши женщины всегда стояли рядом с армянскими мужчинами и наравне с ними преодолевали все трудности, победили в войне, в то же время наполняя наши очаги своей теплотой, красотой и сохраняя мир для армянской страны», - отметил Министр обороны.
Глава оборонного ведомства РА вручил награды и ценные подарки женщинам, служащим в вооруженных силах, матерям и вдовам армянских героев, которые пали в Арцахской войне. Мероприятие закончилось выступлениями певцов и певиц, посвященными армянским женщинам.
Выступление Министра обороны РА Сейрана Оганяна по случаю Женского праздника во время торжественного мероприятия, состоявшегося 06.03.2013г. в зале административного комплекса МО РА