Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում բացվել է Ջահանգիր աղայի անվան լսարան
20 Փետրվարի, 2013 00:00ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում փետրվարի 20-ին տեղի է ունեցել եզդի ժողովրդի ազգային հերոս, զորավար Ջահանգիր աղայի անվան մարտավարության լսարանի և կիսանդրու բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Միջացառմանը մասնակցել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, բարձաստիճան զինվորականներ։
ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն իր խոսքում նշել է, որ հայ ժողովուրդը, սփռված լինելով ամբողջ աշխարհում, քաջ գիտակցում է ազգային փոքրամասնությունների դերն ու նշանակությունը յուրաքանչյուր պետության, յուրաքանչյուր ժողովրդի ազգային ինքնորոշման, ազգային մշակույթի ձևավորման և տվյալ պետության զարգացման գործում։ «Այսօր հավաքվել ենք մեծարելու եզդի քաջորդու, ով հայ ժողովրդի հետ կերտել է մեր պատմությունը: Ի տարբերություն այլ պետությունների՝ որտեղ ճնշվում են ազգային փոքրամասնությունների իրավունքները, իսկ այդ պետությունները շատ հեռու չեն մեզանից, մենք մեծարում ենք մեր եզդի եղբայրների, քույրերի դերն ու նշանակությունը: Իսկ երկու ազգերի բարեկամությունը, վստահ եմ, կարող է օրինակ դառնալ մյուս ազգերի և պետությունների համար»,- ասել է Ս. Օհանյանը։
Միջոցառման ընթացքում հնչել են դրվատանքի խոսքեր, ելույթներ հայ ժողովրդի բարեկամ, եզդի ազգային հերոս զորավարի Ջահանգիր աղայի գործունեության վերաբերյալ:

An Auditorium after Jahangir Agha Opened in the Military Institute after V. Sargsyan
20 February, 2013 00:00On February 20 a solemn opening ceremony of bust and a strategy auditorium after Yezidi national hero, military leader Jahangir Agha took place in ARM MoD Military Institute after V.Sargsyan. MoD Minister Seyran Ohanyan and other high-ranking military serviceman participated in the ceremony.
The head of the Ministry mentioned in his speech that the Armenian nation, being spread all over the world, fully realizes the role and value of the national minorities in the self-determination of every state and every nation and in the national culture formation and development. “We gathered today to honour a Yezidi hero, who created our history together with the Armenian nation. On the contrary with other states where the rights of the national minorities are violated (and those states are not far from us), we appreciate our Yezidi brothers and sisters’ role and importance. And I am sure that this friendship between two nations can serve an example for other nations and states”,- mentioned S. Ohanayan.