Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում բացվել է Ջահանգիր աղայի անվան լսարան
20 Փետրվարի, 2013 00:00ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում փետրվարի 20-ին տեղի է ունեցել եզդի ժողովրդի ազգային հերոս, զորավար Ջահանգիր աղայի անվան մարտավարության լսարանի և կիսանդրու բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Միջացառմանը մասնակցել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, բարձաստիճան զինվորականներ։
ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն իր խոսքում նշել է, որ հայ ժողովուրդը, սփռված լինելով ամբողջ աշխարհում, քաջ գիտակցում է ազգային փոքրամասնությունների դերն ու նշանակությունը յուրաքանչյուր պետության, յուրաքանչյուր ժողովրդի ազգային ինքնորոշման, ազգային մշակույթի ձևավորման և տվյալ պետության զարգացման գործում։ «Այսօր հավաքվել ենք մեծարելու եզդի քաջորդու, ով հայ ժողովրդի հետ կերտել է մեր պատմությունը: Ի տարբերություն այլ պետությունների՝ որտեղ ճնշվում են ազգային փոքրամասնությունների իրավունքները, իսկ այդ պետությունները շատ հեռու չեն մեզանից, մենք մեծարում ենք մեր եզդի եղբայրների, քույրերի դերն ու նշանակությունը: Իսկ երկու ազգերի բարեկամությունը, վստահ եմ, կարող է օրինակ դառնալ մյուս ազգերի և պետությունների համար»,- ասել է Ս. Օհանյանը։
Միջոցառման ընթացքում հնչել են դրվատանքի խոսքեր, ելույթներ հայ ժողովրդի բարեկամ, եզդի ազգային հերոս զորավարի Ջահանգիր աղայի գործունեության վերաբերյալ:

В военном институте имени В.Саркисяна открылась аудитория имени Джангир-аги
20 Февраля, 2013 00:00В военном институте МО РА имени Вазгена Саркисяна 20-го февраля состоялась торжественная церемония открытия бюста и аудитории тактики имени национального героя езидского народа, военачальника Джангир-аги.
В мероприятии приняли участие Министр обороны РА Сейран Оганян и высокопоставленные военные.
Глава оборонного ведомства РА в своей речи отметил, что армянский народ, рассеянный по всему миру, хорошо осознает роль и значение национальных меньшинств в деле национального самоопределения, формирования национальной культуры каждого государства, каждого народа и развития данного государства. «Сегодня мы собрались, чтобы почтить храброго сына езидского народа, который вместе с армянским народом создавал нашу историю. По сравнению с другими государствами, где подавляются права национальных меньшинств, а эти государства не так далеко находятся от нас, мы чтим роль и значение наших езидских братьев и сестер. А дружба двух наших народов, уверен, может стать примером для других народов и государств», - сказал С.Оганян.
В ходе мероприятия прозвучали слова похвалы, выступления о деятельности друга армянского народа, национального героя езидского народа, военачальника Джангир-аги.