13 Հոկտեմբերի, 2012 00:00Առաջիկա ծրագրերը ներկայացնելու և համագործակցության ուղիները նախանշելու նպատակով ս.թ. հոկտեմբերի 12-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարին առընթեր հասարակական նորընտիր խորհրդի անդամները հանդիպել են ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալներ Դ.Տոնոյանին, Ա.Նազարյանին, ՀՀ ԶՈՒ ԱՀՏԱ վարչության պետ, գեներալ-մայոր Ա.Ալեքսանյանին և ՀՀ ՊՆ կադրերի և ռազմական կրթության վարչության պետ Մ.Շիրինյանին:
Քննարկվել են բանակի հանդեպ հանրության վստահությունը մեծացնելու, զինծառայողների սոցիալ-իրավական երաշխիքների ապահովման, դրանց ամրապնդման օրենսդրական դաշտի կատարելագործման և այլ հիմնահարցեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դ.Տոնոյանը, շնորհավորելով ներկաներին Հասարակական խորհրդում ընգրկվելու, իսկ Գ.Հարությունյանին՝ խորհրդի նախագահ վերընտրվելու կապակցությամբ, նրանց մաղթել է արդյունավետ աշխատանք և հույս հայտնել, որ բանակ- հասարակություն կապի ամրապնդման գործում խորհրդի առաջին կազմի ձեռքբերումները կհամալրվեն նոր անդամների ջանքերով:
Դ.Տոնոյանը նշել է Խորհրդի հետ համագործակցության առանցքային ուղղությունները, որոնք կարևորվում են պաշտպանական բարեփոխումների ներկա փուլում, մասնավորապես ընդգծել է Խորհրդի դերը հանրության խոսքը լսելի դարձնելու, ՊՆ ղեկավարությանը առկա մտահոգություններն ու խնդրահարույց հարցերը անաչառ ներկայացնելու և դրանց լուծումներ առաջարկելու առումով:
Գ.Հարությունյանը ներկայացրել է առաջիկա ծրագրերը և 2013թ. պլանավորվող աշխատանքները: Երկուստեք կարևորվել է դրանց իրականացման գործում ՀՀ ՊՆ և միջազգային հասարակական կազմակերպությունների օժանդակությունը:
ՀՀ ՊՆ տեղակալ Ա.նազարյանի հետ հանդիպմանը, մասնավորապես, անդրադարձ է եղել ՀՀ ՊՆ իրավաբանական վարչության, քննչական ծառայության և ռազմական ոստիկանության գործունեությանը վերաբերող հարցերին:

13 October, 2012 00:00Newly-elected members of the Public Council adjacent to the Defense Minister met with D.Tonoyan, First Deputy Defense Minister, A.Nazaryan, Deputy Defense Minister, Major-General A.Aleksanyan, Head of Morale and Welfare Department and M.Shirinyan, Head of Personnel and Military Education Department to consider upcoming projects and outline the future cooperation.
During the meeting the participants discussed the need to increase the public trust in the armed forces,to improve the appropriate legislation in order to provide better social and legal guarantees for military service members, etc.
Congratulating the new members and the re-elected Head of the Council Gegham Harutyunyan Davit Tonoyan wished them success and expressed hope that efforts of the new members to strengthen relations between the armed forces and the society will add to the achievements of the previous Council.
D.Tonoyan mentioned key directions of cooperation with the Public Council that are important at the current phase of defense reforms underway in the Armed Forces. He particularly underlined the role of the Council to convey public concerns and problematic issues to the ministry without any prejudice and come up with possible solutions to them.
G. Harutyunyan presented the upcoming projects and the action plan of 2013.
The participants emphasized the importance of the support from both the Defense Ministry and international non-governmental organizations to accomplish these projects.
At a separate meeting of the Council with A.Nazaryan participants referred to activities of the Legal Department, Investigation Service and the Military Police.