13 Հոկտեմբերի, 2012 00:00Առաջիկա ծրագրերը ներկայացնելու և համագործակցության ուղիները նախանշելու նպատակով ս.թ. հոկտեմբերի 12-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարին առընթեր հասարակական նորընտիր խորհրդի անդամները հանդիպել են ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալներ Դ.Տոնոյանին, Ա.Նազարյանին, ՀՀ ԶՈՒ ԱՀՏԱ վարչության պետ, գեներալ-մայոր Ա.Ալեքսանյանին և ՀՀ ՊՆ կադրերի և ռազմական կրթության վարչության պետ Մ.Շիրինյանին:
Քննարկվել են բանակի հանդեպ հանրության վստահությունը մեծացնելու, զինծառայողների սոցիալ-իրավական երաշխիքների ապահովման, դրանց ամրապնդման օրենսդրական դաշտի կատարելագործման և այլ հիմնահարցեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դ.Տոնոյանը, շնորհավորելով ներկաներին Հասարակական խորհրդում ընգրկվելու, իսկ Գ.Հարությունյանին՝ խորհրդի նախագահ վերընտրվելու կապակցությամբ, նրանց մաղթել է արդյունավետ աշխատանք և հույս հայտնել, որ բանակ- հասարակություն կապի ամրապնդման գործում խորհրդի առաջին կազմի ձեռքբերումները կհամալրվեն նոր անդամների ջանքերով:
Դ.Տոնոյանը նշել է Խորհրդի հետ համագործակցության առանցքային ուղղությունները, որոնք կարևորվում են պաշտպանական բարեփոխումների ներկա փուլում, մասնավորապես ընդգծել է Խորհրդի դերը հանրության խոսքը լսելի դարձնելու, ՊՆ ղեկավարությանը առկա մտահոգություններն ու խնդրահարույց հարցերը անաչառ ներկայացնելու և դրանց լուծումներ առաջարկելու առումով:
Գ.Հարությունյանը ներկայացրել է առաջիկա ծրագրերը և 2013թ. պլանավորվող աշխատանքները: Երկուստեք կարևորվել է դրանց իրականացման գործում ՀՀ ՊՆ և միջազգային հասարակական կազմակերպությունների օժանդակությունը:
ՀՀ ՊՆ տեղակալ Ա.նազարյանի հետ հանդիպմանը, մասնավորապես, անդրադարձ է եղել ՀՀ ՊՆ իրավաբանական վարչության, քննչական ծառայության և ռազմական ոստիկանության գործունեությանը վերաբերող հարցերին:

13 Октября, 2012 00:00С целью представления предстоящих программ и предначертания путей сотрудничества 12-го октября с.г. члены новоизбранного Общественного совета при Министре обороны РА встретились с заместителями Министра обороны РА Д.Тонояном, А.Назаряном, начальником управления по работе с личным составом ГШ РА, генерал-майором А.Алексаняном и начальником управления кадров и военного образования М.Шириняном.
Были обсуждены вопросы повышения доверия общественности к армии, обеспечения социально-правовых гарантий военнослужащих, совершенствования законодательного поля для их укрепления, а также другие вопросы.
Первый заместитель Министра обороны РА Д. Тоноян, поздравив присутствующих с включением в Общественный совет, а Г.Арутюняна – в связи с переизбранием председателем Совета, пожелал им результативной работы и выразил надежду, что в деле укрепления связей армия-общество достижения первого состава Совета пополнятся благодаря усилиям новых членов.
Д. Тоноян назвал ключевые направления сотрудничества с Советом, которым придается важность на данном этапе оборонных реформ, в частности, подчеркнул роль Совета с точки зрения обеспечения слышимости слова общества, беспристрастного представления имеющихся озабоченностей и проблематичных вопросов руководству МО и предложений по их решению.
Г.Арутюнян представил предстоящие программы и планируемые работы на 2013 год. С обеих сторон была отмечена важность содействия МО РА и международных общественных организаций в деле их осуществления.
На встрече с заместителем Министра обороны РА А.Назаряном, в частности, были затронуты вопросы, касающиеся деятельности юридического управления, следственной службы и военной полиции МО РА.