ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակության այցը Բրյուսել
13 Հոկտեմբերի, 2012 00:00Ս.թ. հոկտեմբերի 9-ից 11-ը ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունը աշխատանքային այցով գտնվում էր Բելգիայի Թագավորության մայրաքաղաք Բրյուսելում:
Այցի հիմնական նպատակն էր մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում անցկացված Աֆղանստանում և Կոսովոյում ընթացող կայունացման գործողություններին մասնակցող երկրների պաշտպանության նախարարների հերթական նիստերին: Նիստերի ժամանակ ներկայացվեց տեղեկատվություն Աֆղանստանում անվտանգության աջակցության միջազգային ուժերի (ԱՅՍԱՖ) և Կոսովոյի Ուժերի (ԿՖՈՌ) առաքելությունննների ընթացքի վերաբերյալ, նախանշվեցին գործողությունների շրջանակներում ապագա խնդիրներն ու անելիքները:
Այցի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարը առանձնազրույց ունեցավ Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի միացյալ զինված ուժերի գերագույն հրամանատար ծովակալ Ջ.Ստավրիդիսի հետ: Հանդիպման ժամանակ կողմերը մտքեր փոխանակեցին ՆԱՏՕ-Հայաստան պաշտպանական համագործակցության, ՆԱՏՕ-ի ղեկավարած գործողություններին ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումների մասնակցության, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի շուրջ:
Բելգիայում գտնվելու ընթացքում Ս.Օհանյանը հանդիպեց նաև Եվրահանձնաժողովի և Եվրախորհրդարանի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվեցին ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը, ինչպես նաև Հայաստանի և Եվրամիության միջև համագործակցությանն առնչվող հարցեր:

Визит возглавляемой Министром обороны РА делегации в Брюссель
13 Октября, 2012 00:00С 9-го по 11-е октября с.г. делегация, возглавляемая Министром обороны РА С.Оганяном с рабочим визитом находилась в столице Королевства Бельгия Брюсселе.
Основной целью визита было участие в проводимых в центральном штабе НАТО очередных заседаниях министров обороны государств, участвующих в операциях по стабилизации, которые проходят в Афганистане и Косово. Во время заседания была представлена информация о ходе миссий Международных сил содействия безопасности (ISAF) в Афганистане и Сил Косово (KFOR), были изложены будущие задачи и планы в рамках операций.
В ходе визита Сейран Оганян провел беседу с Главнокомандующим Объединенных вооруженных сил НАТО в Европе адмиралом Джеймсом Ставридисом. Во время встречи стороны обменялись мнениями по вопросам сотрудничества НАТО-Армения в сфере обороны, участия подразделений ВС РА в операциях, возглавляемых НАТО, а также региональной безопасности.
В ходе пребывания в Бельгии С.Оганян также встретился с представителями Еврокомиссии и Европарламента. В ходе встреч были обсуждены вопросы, касающиеся нагорно-карабахского конфликта, а также сотрудничества между Арменией и Евросоюзом.