29 Սեպտեմբերի, 2012 00:00Սեպտեմբերի 29-ին կայացել է «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» (ՀԱՓԿ) ՊՈԱԿ-ի խորհրդի նիստը` ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Ա. Նազարյանի նախագահությամբ:
Նիստին մասնակցել են Ականազերծման գործողության շվեյցարական հիմնադրամի (Swiss Foundation for Mine Action) հայաստանյան ծրագրի ղեկավար Յոհաննես Օդենդալը և Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Իլոնա Տեր-Մինասյանը:
Յոհաննես Օդենդալը մասնակիցներին հանգամանալից ներկայացրել է Հայաստանում ականազերծման գործողությունների օժանդակության նպատակով շվեյցարական կազմակերպության առաջարկությունը, որը ներկայացվել է ԱՄՆ պետքարտուղարության հավանությանը:
Քննարկման ընթացքում հատուկ ուշադրության են արժանացել ականազերծման գործողություններում հումանիտար կարողությունների զարգացման, ականապատ տարածքների քարտեզագրման, հատուկ տեխնիկայի, այդ թվում` ականազերծման աշխատանքների նպատակով թռչող անօդաչու սարքերի կիրառման, ինչպես նաև միջազգային այլ դոնոր-կազմակերպությունների հետ համագործակցությունը հեշտացնելու նպատակով հոգաբարձուների խորհրդի ստեղծման հարցերը:
Յոհաննես Օդենդալը առանձնահատուկ նշել է շվեյցարական կազմակերպության հանձնառությունը Հայաստանի հետ մշակված ծրագրի առաջին փուլն իրականացնելու հարցում, ինչը հնարավորություն կտա հետագայում խորացնել և ընդլայնել համագործակցությունը հումանիտար ականազերծման ոլորտում:
«Հումանիտար ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոն» (ՀԱՓԿ) ՊՈԱԿ-ի խորհուրդը բաղկացած է ՀՀ պաշտպանության, արդարադատության, արտակարգ իրավիճակների, տարածքային կառավարման նախարարների տեղակալներից և հանդիսանում է խորհրդակցական կոլեգիալ մարմին:

29 Сентября, 2012 00:0029-го сентября состоялось заседание совета ГНКО «Экспертный центр гуманитарного разминирования» под председательством заместителя Министра обороны РА А.Назаряна.
В заседании приняли участие руководитель армянской программы Швейцарского фонда действия разминирования (Swiss Foundation for Mine Action) Йоганнес Одендаль и директор армянского офиса Международной организации миграции Илона Тер-Минасян.
Йоганнес Одендаль подробно представил участникам предложение швейцарской организации с целью содействия действиям разминирования в Армении, которое было представлено на одобрение Госсекретариата США.
В ходе обсуждения особое внимание было уделено вопросам развития гуманитарных возможностей в действиях разминирования, картографии заминированных территорий, специальной техники, в том числе – применению беспилотных летательных аппаратов с целью работ по разминированию, а также вопросам, касающимся создания совета попечителей с целью упрощения сотрудничества с другими международными донорскими организациями.
Йоганнес Одендаль особо отметил поручительство швейцарской организации в вопросе осуществления первого этапа разработанной с Арменией программы, что даст возможность в дальнейшем углубить и расширить сотрудничество в сфере гуманитарного разминирования.
Совет ГНКО «Экспертный центр гуманитарного разминирования» (ЭЦГР) состоит из заместителей министров обороны, юстиции, по чрезвычайным ситуациям и территориального управления и является консультационным коллегиальным органом.