20 Սեպտեմբերի, 2012 00:00Սեպտեմբերի 20-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անրի Ռենոյին և ՀՀ-ում հավատարմագրված Ֆրանսիայի նորանշանակ ռազմական կցորդ, փոխգնդապետ Անդրե Էվրարին:
Հանդիպման սկզբում ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է նորանշանակ ռազմական կցորդին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել նորանոր հաջողություններ: Ս. Օհանյանը նշել է, որ հայ-ֆրանսիական ջերմ և բարեկամական հարաբերությունները պահանջում են, որպեսզի հայ-ֆրանսիական քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և այլ ոլորտներին զուգահեռ զարգանա նաև համագործակցությունը պաշտպանական բնագավառում:
Դեսպան Ռենոն հաստատել է պաշտպանական բնագավառում հայ-ֆրանսիական համագործակցությունը զարգացնելու ֆրանսիական կողմի պատրաստակամությունը` նշելով, որ ֆրանսիական կողմը պատրաստ է աջակցել հայկական կողմին զինծառայողների կրթության և վերապատրաստման հարցում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև երկկողմ համագործակցությանն ու տարածաշրջանային անվտանգությանն առնվող այլ հարցեր:

20 Сентября, 2012 00:0020-го сентября Министр обороны РА Сейран Оганян принял чрезвычайного и полномочного посла Французской Республики Анри Рено и аккредитованного в РА новоназначенного военного атташе Французской Республики, подполковника Андре Эврара.
В начале встречи Министр обороны РА поздравил новоназначенного военного атташе в связи с вступлением в должность и пожелал новых успехов. С. Оганян отметил, что армяно-французские теплые и дружественные отношения требуют, чтобы параллельно с политическими, культурными и другими сферами также развивалось сотрудничество в сфере обороны.
Посол Рено подтвердил готовность французской стороны в развитии армяно-французского сотрудничества в сфере обороны, отметив, что французская сторона готова поддерживать армянскую сторону в вопросе образования и переподготовки военнослужащих.
В ходе встречи были обсуждены также вопросы, касающиеся двустороннего сотрудничества и региональной безопасности.