Մեկնարկել են ՀԱՊԿ արագ արձագանքման ուժերի «Փոխգործակցություն-2012» զորավարժությունները
15 Սեպտեմբերի, 2012 00:00Սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ ՊՆ «Մարշալ Բաղրամյան» զորավարժարանում տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ արագ արձագանքման ուժերի «Փոխգործակցություն-2012» զորավարժությունների պաշտոնական բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Ողջունելով «Փոխգործակցություն-2012» զորավարժություններին մասնակցող ՀԱՊԿ անդամ երկրների ստորաբաժանումների անձնակազմին` ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդգծել է, որ զորավարժություններն իրենց բնույթով աննախադեպ են հայկական զինված ուժերի պատմության ընթացքում և հավելել, որ դրանք նպաստում են ՀԱՊԿ շրջանակում ռազմական համագործակցության ամրապնդմանն ու փոխըմբռման մթնոլորտի բարձրացմանը: Սեյրան Օհանյանը կարևորել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության շրջանակներում իրանացված և իրականացվող ծրագրերը` նշելով, որ ներկայումս կազմակերպությունը մեծ դերակատարություն ունի անդամ պետությունների անվտանգության ապահովման գործում: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը հաջողություններ է մաղթել զորավարժությունների բոլոր մասնակիցներին` նշելով, ընդհանուր ջանքերի շնորհիվ զորավարժության մասնակիցներն ամենայն պատասխանատվությամբ կիրականացնեն իրենց առջև դրված խնդիրները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի բացման խոսքից հետո տեղի է ունեցել զորավարժությանը մասնակից պետությունների օրհներգերի կատարման և դրոշների բարձրացման հանդիսավոր արարողությունը: Ելույթներ են ունեցել մասնակից պետությունների ներկայացուցիչները: Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀԱՊԿ ռազմական անվտանգության խնդիրների վարչության խորհրդական Անատոլի Տիմոշենկովը, ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի ներկայացուցիչ, գեներալ-մայոր Ա. Յակովլևը, զորավարժություններին մասնակցող պետությունների ներկայացուցիչները:
Ողջույնի ելույթներից հետո Ռուսաստանի Դաշնության Օդադեսանտային զորքերի ստորաբաժանումների պարաշյուստիստները հանդես են եկել ցուցադրական ելույթով, վայրէջք են կատարել զորավարժություններին մասնակցող ՀԱՊԿ անդամ պետությունների դրոշներով:
Բացման հանդիսավոր արարողության ավարտին հրամանատարական կազմի առջև հանդիսավոր քայլերթով անցել են «Փոխգործակցություն-2012» զորավարժությանը մասնակցող ազգային ստորաբաժանումները:

Стартовали учения «Взаимодействие-2012» Коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ
15 Сентября, 2012 00:0015-го сентября на полигоне «Маршал Баграмян» МО РА состоялась торжественная церемония официального открытия учений «Взаимодействие-2012» Коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ.
Со вступительным словом выступил Министр обороны РА Сейран Оганян. Приветствуя персонал участвующих в учении «Взаимодействие-2012» подразделений государств-членов ОДКБ, Министр обороны РА подчеркнул, что это учение по своему характеру является беспрецедентным в истории армянских вооруженных сил и добавил, что оно способствует укреплению военного сотрудничества и повышению атмосферы взаимопонимания в рамках ОДКБ. Сейран Оганян отметил важность осуществленных и осуществляемых программ в рамках Организации Договора о коллективной безопасности, подчеркнув, что в настоящее время Организация играет большую роль в обеспечении безопасности государств-членов. Руководитель оборонного ведомства пожелал успехов всем участникам учения, отметив, что благодаря совместным усилиям участники учения со всей ответственностью выполнят поставленные перед ними задачи. После вступительной речи Министра обороны РА состоялась торжественная церемения исполнения гимнов и поднятие флагов государств-участников учения. Выступили представители государств-участников ОДКБ. С приветственной речью выступил Советник управления проблем военной безопасности Секретариата ОДКБ Анатолий Тимошенков, представитель Объединенного штаба ОДКБ генерал-майор А.Яковлев, другие представители государств-участников учений. После приветствий парашютисты подразделений Воздушно-десантных войск РФ провели показательное выступление, совершили посадку с флагами государств-членов ОДКБ. В конце торжественной церемонии открытия национальные подразделения, участвующие в учении «Взаимодействие-2012», торжественным маршем прошли перед командованием учения.