Մեկնարկել են ՀԱՊԿ արագ արձագանքման ուժերի «Փոխգործակցություն-2012» զորավարժությունները
15 Սեպտեմբերի, 2012 00:00Սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ ՊՆ «Մարշալ Բաղրամյան» զորավարժարանում տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ արագ արձագանքման ուժերի «Փոխգործակցություն-2012» զորավարժությունների պաշտոնական բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Ողջունելով «Փոխգործակցություն-2012» զորավարժություններին մասնակցող ՀԱՊԿ անդամ երկրների ստորաբաժանումների անձնակազմին` ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդգծել է, որ զորավարժություններն իրենց բնույթով աննախադեպ են հայկական զինված ուժերի պատմության ընթացքում և հավելել, որ դրանք նպաստում են ՀԱՊԿ շրջանակում ռազմական համագործակցության ամրապնդմանն ու փոխըմբռման մթնոլորտի բարձրացմանը: Սեյրան Օհանյանը կարևորել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության շրջանակներում իրանացված և իրականացվող ծրագրերը` նշելով, որ ներկայումս կազմակերպությունը մեծ դերակատարություն ունի անդամ պետությունների անվտանգության ապահովման գործում: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը հաջողություններ է մաղթել զորավարժությունների բոլոր մասնակիցներին` նշելով, ընդհանուր ջանքերի շնորհիվ զորավարժության մասնակիցներն ամենայն պատասխանատվությամբ կիրականացնեն իրենց առջև դրված խնդիրները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի բացման խոսքից հետո տեղի է ունեցել զորավարժությանը մասնակից պետությունների օրհներգերի կատարման և դրոշների բարձրացման հանդիսավոր արարողությունը: Ելույթներ են ունեցել մասնակից պետությունների ներկայացուցիչները: Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀԱՊԿ ռազմական անվտանգության խնդիրների վարչության խորհրդական Անատոլի Տիմոշենկովը, ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի ներկայացուցիչ, գեներալ-մայոր Ա. Յակովլևը, զորավարժություններին մասնակցող պետությունների ներկայացուցիչները:
Ողջույնի ելույթներից հետո Ռուսաստանի Դաշնության Օդադեսանտային զորքերի ստորաբաժանումների պարաշյուստիստները հանդես են եկել ցուցադրական ելույթով, վայրէջք են կատարել զորավարժություններին մասնակցող ՀԱՊԿ անդամ պետությունների դրոշներով:
Բացման հանդիսավոր արարողության ավարտին հրամանատարական կազմի առջև հանդիսավոր քայլերթով անցել են «Փոխգործակցություն-2012» զորավարժությանը մասնակցող ազգային ստորաբաժանումները:

15 September, 2012 00:00The official opening ceremony of the CSTO Collective Rapid Reaction Force "Cooperation-2012" joint military exercise took place at "Marshal Baghramyan" training ground on September 15.
Seyran Ohanyan, Minister of Defense of Armenia, made an opening speech. Welcoming the participating national units, the Minister underlined the uniqueness of the military trainings in the military history of Armenia and added that it contributes toward the further development of the military cooperation and mutual understanding in the framework of CSTO. Seyran Ohanyan emphasized the projects implemented and the ones to be implemented in the framework of the CSTO, noting that the organization plays a serious role in the security of the member-states. The Minister wished success to all participants expressing hope that the joint efforts will enable them to cope with all the tasks during the trainings.
After Seyran Ohanyan`s opening speech, the national anthems were played and the flags raised of the participating member-states, after which, the representatives of the national units made speeches. Anatoliy Timoshenkov, Councilor of the Department of Military Security of the CSTO, general-major A. Yakovlev, representative of CSTO United Staff and other representatives of the member-states made speeches. Parachutists of the Russian Airborne Troops units made demonstrative landings with the national flags of CSTO member-states.
At the end of the official opening ceremony the national units marched in front of the commanding staff.