11 Սեպտեմբերի, 2012 00:00Սեպտեմբերի 11-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը ընդունել է Գերմանիայի ԶՈՒ գործողությունների հրամանատարության հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ռայներ Գլացին:
Ողջունելով Ռայներ Գլացի ղեկավարած պատվիրակությանը՝ Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի ծրագրած «ԱՅՍԱՖ» գործողության կազմում ԳԴՀ զինված ուժերի հետ համագործակցությունը. «Հայ զինծառայողներն արդեն երկու և կես տարի է հաջողությամբ պատասխանատվության իրենց մասն են կրում Աֆղանստանում՝ ԳԴՀ և այլ երկրների զինծառայողների հետ համատեղ: Այդ հաջողության բանաձևը հիմնված է հայ-գերմանական ջերմ և բարեկամական հարաբերությունների վրա»,- ընդգծել է պաշտպանության նախարարը և հավելել, որ Հայաստանը պլանավորում է 2013 թվականի ընթացքում շարունակել նույն կազմով ուժեր տրամադել Աֆղանստանում իրականացվող գործողություններին: Այնուհետև Սեյրան Օհանյանը գեներալ-լեյտենանտ Ռայներ Գլացին ներկայացրել է Հայաստանի Զինված ուժերի փորձը միջազգային խաղարար գործողություններում:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ գեներալ-լեյտենանտ Ռայներ Գլացը բարձր է գնահատել հայկական կողմի մասնակցությունը Աֆղանստանում իրականացվող գործողություններին՝ ընդգծելով, որ հայ զինծառայողները «շատ վստահելի, հուսալի և պրոֆեսիոնալ են»:
Սեպտեմբերի 11-ին գեներալ-լեյտենանտ Ռայներ Գլացին ընդունել է նաև ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, քննարկվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, այդ թվում՝ հետագա համագործակցության հեռանկարները:

11 September, 2012 00:00On September 11, Seyran Ohanyan, Minister of Defense of Armenia, hosted Lieutenant-General Rainer Glatz, Commander of Bundeswehr Operations Command.
Welcoming the delegation headed by Lt Gen Rainer Glatz, Seyran Ohanyan noted that Armenia highly appreciates the cooperation with the Armed Forces of the Federal Republic of Germany in the framework of NATO ISAF. “Armenian peacekeepers have been successfully carrying out their part of the joint responsibility both with German and other countries’ peacekeepers for already two and a half years. The formula of this success is based on warm and friendly cooperation between Armenia and Germany”, said the Armenian Minister at the meeting and added that Armenia plans to provide troops for operations in Afghanistan in the same format also in 2013. Afterward, Seyran Ohanyan informed Lt Gen Rainer Glatz about the experience of the Armenian Armed Forces in international peacekeeping operations.
Thanking for the warm reception, Lt Gen Rainer Glatz highly appreciated Armenia’s participation in peacekeeping operations in Afghanistan stressing “the high level of trustworthiness, reliability and professionalism” of Armenian service members.
Lt Gen Rainer Glatz was also hosted by Yuri Khachaturov, Chief of General Staff of the ARM armed forces on the same day. They discussed issues of mutual interest including the prospective of future cooperation.