11 Սեպտեմբերի, 2012 00:00Սեպտեմբերի 11-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը ընդունել է Գերմանիայի ԶՈՒ գործողությունների հրամանատարության հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ռայներ Գլացին:
Ողջունելով Ռայներ Գլացի ղեկավարած պատվիրակությանը՝ Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի ծրագրած «ԱՅՍԱՖ» գործողության կազմում ԳԴՀ զինված ուժերի հետ համագործակցությունը. «Հայ զինծառայողներն արդեն երկու և կես տարի է հաջողությամբ պատասխանատվության իրենց մասն են կրում Աֆղանստանում՝ ԳԴՀ և այլ երկրների զինծառայողների հետ համատեղ: Այդ հաջողության բանաձևը հիմնված է հայ-գերմանական ջերմ և բարեկամական հարաբերությունների վրա»,- ընդգծել է պաշտպանության նախարարը և հավելել, որ Հայաստանը պլանավորում է 2013 թվականի ընթացքում շարունակել նույն կազմով ուժեր տրամադել Աֆղանստանում իրականացվող գործողություններին: Այնուհետև Սեյրան Օհանյանը գեներալ-լեյտենանտ Ռայներ Գլացին ներկայացրել է Հայաստանի Զինված ուժերի փորձը միջազգային խաղարար գործողություններում:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ գեներալ-լեյտենանտ Ռայներ Գլացը բարձր է գնահատել հայկական կողմի մասնակցությունը Աֆղանստանում իրականացվող գործողություններին՝ ընդգծելով, որ հայ զինծառայողները «շատ վստահելի, հուսալի և պրոֆեսիոնալ են»:
Սեպտեմբերի 11-ին գեներալ-լեյտենանտ Ռայներ Գլացին ընդունել է նաև ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, քննարկվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, այդ թվում՝ հետագա համագործակցության հեռանկարները:

Сейран Оганян принял командующего оперативным командованием ВС Германии, генерал-лейтенанта Райнера Глаца
11 Сентября, 2012 00:0011-го сентября Министр обороны РА Сейран Оганян принял командующего оперативным командованием ВС Германии, генерал-лейтенанта Райнера Глаца.
Сейран Оганян поприветствовал возглавляемую Райреном Глацом делегацию и отметил, что Армения высоко ценит сотрудничество с Вооруженными Силами ФРГ в формате запланированной НАТО операции ISAF в Афганистане: «Армянские военнослужащие уже два с половиной года с успехом несут ответственную службу в Афганистане совместно с военнослужащими ФРГ и других стран. Формула этого успеха основана на теплых и дружественных армяно-германских отношениях», – отметил Министр обороны и добавил, что Армения в течение 2013 года планирует продолжить предоставление сил для выполнения операций в Афганистане тем же составом. Далее Сейран Оганян представил генерал-лейтенанту Райнеру Глацу опыт Вооруженных Сил РА в международных миротворческих операциях. Генерал-лейтенант Райнер Глац поблагодарил за теплый прием и высоко оценил участие армянской стороны в проводимых в Афганистане операциях, подчеркнув, что армянские военнослужащие «заслуживают доверия, надежны и професиональны».
11-го сентября генерал-лейтенанта Райнера Глаца принял также Начальник Главного Штаба ВС РА, генерал-полковник Юрий Хачатуров. В ходе встречи были обсуждены вопросы, представляющие двусторонний интерес, в том числе перспективы дальнейшего сотрудничества.