ՀՀ պաշտպանության նախարարություն - Հայաստանի ամերիկյան համալսարան. խորացող համագործակցություն
11 Փետրվարի, 2013 00:00Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի հետ ՀՀ պաշտպանության նախարարության համագործակցության շրջանակում ս.թ.փետրվարի 11-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը հանդիպել է ՀԱՀ-ի պատվիրակությանը՝ համալսարանի նախագահ Բրյուս Բողոսյանի գլխավորությամբ:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ կառավարության աշխատակազմի սոցիալական վարչության պետ Աստղիկ Միրզախանյանը:
Հանդիպման ընթացքում Դ.Տոնոյանը և Ա.Միրզախանյանը մանրամասներ են ներկայացրել ՀՀ կառավարության՝ ՀՀ զինված ուժերի զորամասերում զինծառայողների կրթության կարիքների գնահատման հետազոտության և կրթության ծրագրի փորձնական իրականացման արդյունքների վերաբերյալ, նշել, որ այն գնահատվել է արդյունավետ և կունենա շարունակություն: Քննարկումների արդյունքում մատնանշվել են հիշյալ ծրագրում ներգրավվելու դեպքում Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի հնարավոր մասնակցության ձևերը:
Մինչ զորացրվելը բուհեր ընդունվելու նպատակով հենց զորամասերում զինծառայողներին նախապատրաստական կրթական ծրագրերում ներառելու ՀՀ կառավարության նախաձեռնության հանդեպ համալսարանի ղեկավարությունը հետաքրքրություն էր հայտնել ՀՀ ՊՆ առաջին տեղակալ Դ.Տոնոյանի՝ բուհի ուսանողության և պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ վերջերս կայացած հանդիպմանը:

Углубляющее сотрудничество между Министерством обороны РА и Американским университетом Армении
11 Февраля, 2013 00:00В рамках сотрудничества Министерства обороны РА с Американским университетом Армении 11-го февраля с.г. Первый заместитель Министра обороны РА Давид Тоноян встретился с делегацией АУА во главе с президентом университета Брюсом Богосяном.
Во встрече также приняла участие начальник социального управления аппарата Правительства РА Астхик Мирзаханян.
В ходе встречи Д.Тоноян и А.Мирзаханян представили подробности, касающиеся результатов пробного проведения исследования оценки образовательных потребностей военнослужащих и образовательной программы в воинских частях Вооруженных Сил РА, отметили, что она была оценена как эффективная и будет продолжена. В результате обсуждений были указаны формы возможного участия Американского университета Армении в случае вовлечения в упомянутую программу.
Во время состоявшейся недавно встречи Первого заместителя Министра обороны РА Давида Тонояна со студентами и профессорско-преподавательским составом вуза руководство университета выразило заинтересованность в инициативе Правительства РА относительно включения военнослужащих в подготовительные образовательные программы прямо в воинских частях - до демобилизации, с целью поступления в вузы.