Հայ-վրացական ռազմական համագործակցությունը դինամիկ կերպով զարգանում է
7 Մարտի, 2013 00:00Մարտի 7-ին պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանել Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Ալասանիան:
Այցի շրջանակներում մարտի 7-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել դիմավորման հանդիսավոր արարողությունը, որին հաջորդել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի և Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Ալասանիայի առանձնազրույցը և պատվիրակությունների հանդիպումն ընդլայնված կազմով:
Այնուհետև Սեյրան Օհանյանը և Իրակլի Ալասանիան հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով, որի ընթացքում անդրադարձել են ռազմական ոլորտում միջգերատեսչական համագործակցության ծրագրերին, տարածաշրջանային խնդիրներին, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը արձանագրել է երկկողմ հարաբերությունների արդյունավետությունը և ներկայացրել բանակցությունների արդյունքները: «Հայ և վրացական ռազմական համագործակցությունը բարձր մակարդակի վրա է և դինամիկ կերպով զարգանում է: 2013թ. համար մենք արդեն որոշել ենք մեր համագործակցության շրջանակները: Պայմանավորվեցինք ընդլայնել երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների համագործակցության իրավական դաշտը և անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել փոխշահավետ պայմանագրեր ստորագրելու համար: Արդեն լավ նախադրյալներ կան լեռնային պատրաստության, ռազմական կրթության, խաղաղապահության, պաշտպանական բարեփոխումների ոլորտներում համագործակցությունն ամրապնդելու և ընդլայնելու համար: Վստահաբար կարող եմ ասել, որ լի ենք վճռականությամբ նշվածն իրականություն դարձնելու և ամրապնդելու վստահության այն մթնոլորտը, որը ձևավորվել է դարերի ընթացքում` ի նպաստ երկու բարեկամ ժողովուրդների խաղաղ գոյակցության և բարեկեցության: Մենք միակարծիք ենք` տարածաշրջանում առկա հակամարտությունները բանակցությունների և երկխոսության միջոցով, խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու հարցում»,-ասել է Սեյրան Օհանյանը:
Իրակլի Ալասանիան շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարին ջերմ ընդունելության համար` նշելով, որ քննարկվել են ինչպես կրթական, այնպես էլ ռազմավարական ոլորտին առնչվող այլ հարցեր: Վրաստանի պաշտպանության նախարարը հիշեցրել է Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի` Հայաստան կատարած պաշտոնական այցելության մասին և ընդգծել, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունները հետագայում էլ ավելի պետք է զարգանան և խորանան: Անդրադառնալով տարածաշրջանային հակամարտություններին` Իրակլի Ալասանիան մասնավորապես ասել է. «Տարածաշրջանային անվտանգությունը մենք` Հարավային Կովկասի պետություններս պետք է ստեղծենք: Տարածաշրջանում առկա բոլոր հակամարտությունները հարկավոր է կարգավորվել միայն խաղաղ ճանապարհով»:
Ասուլիսի ընթացքում Վրաստանի և Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները պատասխանել երկկողմ հարաբերություններին և տարածաշրջանային խնդիրներին վերաբերող հարցերին:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի և Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Ալասանիայի համատեղ մամուլի ասուլիսը

7 March, 2013 00:00On March 7, The Minister of Defence of the Republic of Georgia Irakli Alasania paid an official visit to Armenia and within the scope of the visit met his Armenian counterpart.
The welcoming ceremony held at MoD administrative complex and honoring the guest was followed by a tete-a-tete meeting between the Defense Ministers Seyran Ohanyan and Irakli Alasania and then by an enlarged meeting of delegations.
Seyran Ohanyan and Irakli Alasania also held a joint press conference, where they addressed several inter-agency cooperation programs in the defence sphere, regional issues, as well as other issues of mutual interest.
Defense Minister Seyran Ohanyan confirmed the efficiency of bilateral relations and informed about the negotiation outcomes. "Armenian-Georgian military cooperation is on a high level and is developing dynamically. We have already outlined the framework of our cooperation for 2013. We have agreed to expand the legal foundation of the cooperation between the two Defense Agencies and to take necessary steps to ensure the closure of mutually beneficial agreements. We already have solid prerequisites to strengthen and expand the cooperation in mountain training, military education and peacekeeping as well as in the area of defense reforms. I can say with confidence that we are fully determined to implement the mentioned projects and to enhance the atmosphere of trust we share that been formed over the centuries for the benefit of peaceful co-existence and prosperity of the two friendly nations. We share the same opinion that the regional conflicts should only be settled in peaceful means through dialogue and negotiations``- said Seyran Ohanyan.
On his part Irakli Alasania thanked the Defence Minister of Armenia for the warm welcome and once again touched upon issues discussed. Georgia`s Defence Minister reminded of the Georgian Prime Minister Bidzina Ivanishvili`s official visit to Armenia, and emphasized that the relations between the two countries will develop and deepen in the future. In regard to the regional conflicts,IrakliAlasania particularly said: "The regional security should be built by us- the states in the South Caucasus. And existing conflicts in the region should be settled only by peaceful means."
During the conference, Defense Ministers of Armenia and Georgia answered the questions on bilateral relations and regional issues.
Joint press conference of the Minister of Defense of Armenia Seyran Ohanyan and the Minister of Defence of Georgia IrakliAlasania