ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակության այցը Աֆղանստան
30 Նոյեմբերի, 2012 00:002012թ. նոյեմբերի 25-ից 28-ը կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակության աշխատանքային այցը Աֆղանստանի Իսլամական Հանրապետություն, որտեղ ընթացող խաղաղության աջակցության գործողություններին ներգրավված են հայ խաղաղապահները:
Արաբական Միացյալ Էմիրություններով տարանցիկ Աֆղանստան մեկնելիս պատվիրակությունը, ԱՄԷ-ում ՀՀ դեսպան Գեղամ Ղարիբջանյանի նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 25-ին հայկական եկեղեցում հանդիպել է տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպման ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարը բարձր է գնահատել հայկական սփյուռքի համայնքների դերը մեր ժողովրդի առջև ծառացած մարտահրավերներին դիմագրավելու և Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության շահերին սատարելու գործում, պատասխանել է համայնքի ներկայացուցիչներին հուզող հարցերին:
Նոյեմբերի 26-ին Քաբուլում գտնվող Աֆղանստանում անվտանգության աջակցության միջազգային ուժերի` ԱՅՍԱՖ-ի զինավանում կայացել է Ս. Օհանյանի հանդիպումը ԱՅՍԱՖ ռազմագործողության հրամանատարության հետ: Հանդիպման ժամանակ Մեծ Բրիտանիայի զինված ուժերի գեներալ-լեյտենանտ Նիք Քարթերը բարձր է գնահատել Հայաստանի Հանրապետության ներդրումը Աֆղանստանում անվտանգության և կայունության հաստատման գործում, գովեստի խոսքեր է արտահայտել հայ խաղաղապահների հասցեին` մասնագիտական բանիմացության և առաքելության նպատակներին նվիրվածության համար: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև ԱՅՍԱՖ օպերացիայի ընթացքին և Աֆղանստանում տևական խաղաղության հաստատման ուղղությամբ հետագա անելիքներին առնչվող հարցեր:
Նույն օրը ՀՀ պաշտպանության նախարարին ընդունել է Աֆղանստանի պաշտպանության նախարար Բիսմալա Խան Մոհամադին: Հանդիպման ժամանակ Աֆղանստանի պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը և հայ խաղաղապահներին` Աֆղանստանում կայունությւան հաստատմանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերին իրենց շարունակական ավանդը ներդնելու համար, բարձր է գնահատել հայ խաղաղապահների դերը` ինչպես Աֆղանստանում խռովարարության դեմ պայքարին մասնակցելու, այնպես էլ Աֆղանստանի ազգային անվտանգության ուժերի կայացման գործին խորհրդատվական և հրահանգչական օժանդակություն ցուցաբերելու համար: Պատասխան խոսքում Ս.Օհանյանը վերահաստատել է Հայաստանի Հանրապետության հանձնառությունը` Աֆղանստանում տևական անվտանգության հաստատման կոալիցիոն ջանքերին շարունակական ներդրում կատարելու վերաբերյալ:
Նոյեմբերի 27-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է Աֆղանստանի հյուսիսային Մազարի Շարիֆ և Կունդուզ նահանգներ` հայ խաղաղապահների և տեղի կոալիցիոն հրամանատարության հետ հանդիպելու համար:
Մազարի Շարիֆ քաղաքի ռազմակայանում Ս.Օհանյանը հանդիպել է ԱՅՍԱՖ օպերացիայի «Հյուսիս» տարածաշրջանային հրամանատարության հրամանատար, Գերմանիայի զինված ուժերի գեներալ-մայոր Էրիխ Փֆեֆերի հետ: Հանդիպման ընթացքում գերմանացի գեներալն իր գոհունակությունն է արտահայտել հայ խաղաղապահների ծառայության կապակցությամբ, նշելով, որ նրանց գործունեությունը մեծապես նպաստում է «Հյուսիս» տարածաշրջանային հրամանատարության առաքելության ու խնդիրների հաջող կատարմանը:
Այնուհետև Ս.Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Մազարի Շարիֆի մերձակայքում գտնվող «Մայք Սփան» ռազմակայան, որտեղ տեղակայված է հայ խաղաղապահների 60 հոգանոց զորախումբը: Ռազմակայանի հրամանատարության հայկական զորախմբի ներդրումը գնահատել է հանգուցային, ավելացնելով, որ «ռազմակայանի ամբողջ պարագծով անվտանգության ամբողջական ապահովման համար պատասխանատու հայ խաղաղապահները հանդիսանում են այստեղ գտնվող մնացած անձնակազմի պահապան հրեշտակները»: Հայ խաղաղապահների հետ հանդիպման ժամանակ պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանը կարևորել է նրանց եզակի դերակատարումը` միջազգային անվտանգության ապահովմանը համարժեք ներդրում կատարելու ուղղությամբ Հայաստանի հանձնառությունների կատարման գործում, խաղաղապահներին մաղթել է անվտանգ ծառայություն և հաջող վերադարձ հայրենի օջախներ:
Պատվիրակության հաջորդ կանգառը Կունդուզ նահանգի նույնանուն վարչակենտրոնում տեղակայված ռազմակայանն էր, որին հարակից օդանավակայանի պահպանության իր ծառայությունն է իրականացնում հայ խաղաղապահների 61 հոգանոց զորախումբը: Այստեղ տեղակայված է նաև աֆղանական ստորաբաժանումներին խորհրդատվական օժանդակություն ցուցաբերող հայ հրահանգիչ սպաների հինգ հոգանոց խումբը: Ռազմակայանի գերմանական հրամանատարությունը գովեստի խոսքեր է արտահայտել հայ խաղաղապահների հասցեին` առաքելության խնդիրներին նրանց անվերապահ նվիրվածության և բարձր կատարողական վարպետության համար: Սեյրան Օհանյանն այցելել է ռազմակայանում տեղակայված հայ խաղաղապահներին, ծանոթացել է նրանց կենսապայմաններին, իրականացնող խնդիրներին, կարևորել է հայ խաղաղապահների առանցքային դերը միջազգային խաղաղապահության ոլորտում Հայաստանի պատշաճ ներդրման ապահովման համար:

Seyran Ohanyan’s Working Visit to the Islamic Republic of Afghanistan
30 November, 2012 00:00The delegation headed by Seyran Ohnayan, Defense Minister was on a two-day working visit in the Islamic Republic of Afghanistan.
As the flight to Afghanistan was through UAE, Gegham Gharibjanyan, Armenian Ambassador to UAE took an initiative and organized a meeting between the local Armenian community and the Armenian delegation on November 25 at the Armenian Church. At the meeting the Armenian Minister stressed the important role of the Armenian Diaspora in facing the challenges of our people and supporting the Armenian national interests abroad. At the end of the meeting the Minister answered the questions asked by the attendees.
On November 26, Seyran Ohanyan met with the leadership of ISAF at its headquarters in Kabul. British Lieutenant-General Nick Carter, Deputy Commander of ISAF highly appreciated Armenia’s contribution to the establishment of security and stability in Afghanistan, expressing his gratitude to Armenian peacekeepers for their professionalism and commitment to mission goals. At the meeting they also referred to issues regarding the further steps toward the establishment of a lasting peace in Afghanistan.
Bismillah Khan Mohammadi, Defense Minister of Afghanistan hosted Seyran Ohanyan on the same day. At the meeting, the Afghan Defense Minister thanked the Armenian political and military leadership and our peacekeepers for their contribution toward the establishment of stability in Afghanistan. Bismillah Khan Mohammadi also highly appreciated the role of Armenian peacekeepers both in struggling against uprisings and for their consulting support to the development of Afghan National Security Forces (ANSF). In response to the Afghan Minister, Seyran Ohnayan reaffirmed the commitment of the Armenian side to continue the contribution to the coalition efforts which are aimed to the establishment of a lasting peace in Afghanistan.
On November 27, the Armenian delegation headed by Seyran Ohanyan visited Mazar-e-Sharif and Kunduz and met with the Armenian peacekeepers and the command of coalition forces.
At the military base in Mazar-e-Sharif the Armenian Minister met with Major General Erich Pfeffer, Commander of ISAF Regional Command – North. At the meeting, the German General expressed satisfaction with the service of Armenian peacekeepers, noting that their activities support the mission and bolster the successful implementation of tasks set by the Command-North.
The Armenian delegation also visited Mike Spann military base near Mazar-e-Sharif, where the Armenian contingent of 60 peacekeepers is deployed. The Command of the base particularly stated the following: “Armenian peacekeepers, responsible for security, are the “guardian angels” of the whole staff.” During the meeting with the Armenian peacekeepers Seyran Ohanyan stressed the importance of their unique role in the strengthening of international security wishing them a successful mission and a safe return home.
Afterward, the Armenian delegation visited the military base in Kunduz, where the Armenian peacekeeping contingent protects the airport. A group of five Armenian instructors is also deployed there to provide consulting support to the Afghan troops.