ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակության այցը Աֆղանստան
30 Նոյեմբերի, 2012 00:002012թ. նոյեմբերի 25-ից 28-ը կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակության աշխատանքային այցը Աֆղանստանի Իսլամական Հանրապետություն, որտեղ ընթացող խաղաղության աջակցության գործողություններին ներգրավված են հայ խաղաղապահները:
Արաբական Միացյալ Էմիրություններով տարանցիկ Աֆղանստան մեկնելիս պատվիրակությունը, ԱՄԷ-ում ՀՀ դեսպան Գեղամ Ղարիբջանյանի նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 25-ին հայկական եկեղեցում հանդիպել է տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպման ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարը բարձր է գնահատել հայկական սփյուռքի համայնքների դերը մեր ժողովրդի առջև ծառացած մարտահրավերներին դիմագրավելու և Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության շահերին սատարելու գործում, պատասխանել է համայնքի ներկայացուցիչներին հուզող հարցերին:
Նոյեմբերի 26-ին Քաբուլում գտնվող Աֆղանստանում անվտանգության աջակցության միջազգային ուժերի` ԱՅՍԱՖ-ի զինավանում կայացել է Ս. Օհանյանի հանդիպումը ԱՅՍԱՖ ռազմագործողության հրամանատարության հետ: Հանդիպման ժամանակ Մեծ Բրիտանիայի զինված ուժերի գեներալ-լեյտենանտ Նիք Քարթերը բարձր է գնահատել Հայաստանի Հանրապետության ներդրումը Աֆղանստանում անվտանգության և կայունության հաստատման գործում, գովեստի խոսքեր է արտահայտել հայ խաղաղապահների հասցեին` մասնագիտական բանիմացության և առաքելության նպատակներին նվիրվածության համար: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև ԱՅՍԱՖ օպերացիայի ընթացքին և Աֆղանստանում տևական խաղաղության հաստատման ուղղությամբ հետագա անելիքներին առնչվող հարցեր:
Նույն օրը ՀՀ պաշտպանության նախարարին ընդունել է Աֆղանստանի պաշտպանության նախարար Բիսմալա Խան Մոհամադին: Հանդիպման ժամանակ Աֆղանստանի պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը և հայ խաղաղապահներին` Աֆղանստանում կայունությւան հաստատմանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերին իրենց շարունակական ավանդը ներդնելու համար, բարձր է գնահատել հայ խաղաղապահների դերը` ինչպես Աֆղանստանում խռովարարության դեմ պայքարին մասնակցելու, այնպես էլ Աֆղանստանի ազգային անվտանգության ուժերի կայացման գործին խորհրդատվական և հրահանգչական օժանդակություն ցուցաբերելու համար: Պատասխան խոսքում Ս.Օհանյանը վերահաստատել է Հայաստանի Հանրապետության հանձնառությունը` Աֆղանստանում տևական անվտանգության հաստատման կոալիցիոն ջանքերին շարունակական ներդրում կատարելու վերաբերյալ:
Նոյեմբերի 27-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է Աֆղանստանի հյուսիսային Մազարի Շարիֆ և Կունդուզ նահանգներ` հայ խաղաղապահների և տեղի կոալիցիոն հրամանատարության հետ հանդիպելու համար:
Մազարի Շարիֆ քաղաքի ռազմակայանում Ս.Օհանյանը հանդիպել է ԱՅՍԱՖ օպերացիայի «Հյուսիս» տարածաշրջանային հրամանատարության հրամանատար, Գերմանիայի զինված ուժերի գեներալ-մայոր Էրիխ Փֆեֆերի հետ: Հանդիպման ընթացքում գերմանացի գեներալն իր գոհունակությունն է արտահայտել հայ խաղաղապահների ծառայության կապակցությամբ, նշելով, որ նրանց գործունեությունը մեծապես նպաստում է «Հյուսիս» տարածաշրջանային հրամանատարության առաքելության ու խնդիրների հաջող կատարմանը:
Այնուհետև Ս.Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Մազարի Շարիֆի մերձակայքում գտնվող «Մայք Սփան» ռազմակայան, որտեղ տեղակայված է հայ խաղաղապահների 60 հոգանոց զորախումբը: Ռազմակայանի հրամանատարության հայկական զորախմբի ներդրումը գնահատել է հանգուցային, ավելացնելով, որ «ռազմակայանի ամբողջ պարագծով անվտանգության ամբողջական ապահովման համար պատասխանատու հայ խաղաղապահները հանդիսանում են այստեղ գտնվող մնացած անձնակազմի պահապան հրեշտակները»: Հայ խաղաղապահների հետ հանդիպման ժամանակ պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանը կարևորել է նրանց եզակի դերակատարումը` միջազգային անվտանգության ապահովմանը համարժեք ներդրում կատարելու ուղղությամբ Հայաստանի հանձնառությունների կատարման գործում, խաղաղապահներին մաղթել է անվտանգ ծառայություն և հաջող վերադարձ հայրենի օջախներ:
Պատվիրակության հաջորդ կանգառը Կունդուզ նահանգի նույնանուն վարչակենտրոնում տեղակայված ռազմակայանն էր, որին հարակից օդանավակայանի պահպանության իր ծառայությունն է իրականացնում հայ խաղաղապահների 61 հոգանոց զորախումբը: Այստեղ տեղակայված է նաև աֆղանական ստորաբաժանումներին խորհրդատվական օժանդակություն ցուցաբերող հայ հրահանգիչ սպաների հինգ հոգանոց խումբը: Ռազմակայանի գերմանական հրամանատարությունը գովեստի խոսքեր է արտահայտել հայ խաղաղապահների հասցեին` առաքելության խնդիրներին նրանց անվերապահ նվիրվածության և բարձր կատարողական վարպետության համար: Սեյրան Օհանյանն այցելել է ռազմակայանում տեղակայված հայ խաղաղապահներին, ծանոթացել է նրանց կենսապայմաններին, իրականացնող խնդիրներին, կարևորել է հայ խաղաղապահների առանցքային դերը միջազգային խաղաղապահության ոլորտում Հայաստանի պատշաճ ներդրման ապահովման համար:

Визит возглавляемой Министром обороны РА делегации в Афганистан
30 Ноября, 2012 00:00С 25-го по 28 ноября 2012 состоялся рабочий визит возглавляемой Министром обороны РА Сейраном Оганяном делегации в Исламскую Республику Афганистан, где в проходящие операции по поддержанию мира вовлечены и армянские миротворцы.
На пути в Афганистан транзитом через Объединенные Арабские Эмираты, по инициативе посла РА в ОАЭ Гегама Гарибджаняна, делегация 25-го ноября в армянской церкви встретилась с представителями местной армянской общины. В ходе встречи Министр обороны РА высоко оценил роль армянских общин в деле противодействия стоящим перед нашим народом вызовам и поддержки интересов национальной безопасности Республики Армения, ответил на вопросы, волнующие представителей общины.
26-го ноября в находящемся в Кабуле военном городке ISAF - Международных сил содействия безопасности в Афганистане, состоялась встреча С.Оганяна с командованием военной операции ISAF. В ходе встречи генерал-лейтенант Вооруженных сил Великобритании Ник Картер высоко оценил вклад Республики Армения в дело установления безопасности и стабильности в Афганистане, похвалил армянских миротворцев за профессиональную компетентность и преданность целям миссии. В ходе встречи были также обсуждены вопросы, касающиеся операции ISAF и дальнейших действий в направлении достижения продолжительного мира в Афганистане.
В тот же день Министра обороны РА принял Министр обороны Афганистана Бисмилла Хана Мохаммади. Во время встречи Министр обороны Афганистана поблагодарил военно-политическое руководство Республики Армения и армянских миротворцев за внесение продолжительного вклада в усилия международного сообщества в направлении достижения стабильности в Афганистане, высоко оценил роль армянских миротворцев как за участие в борьбе против мятежников в Афганистане, так и за оказание консультационного и инструкторского содействия в деле формирования сил национальной безопасности Афганистана. В ответном слове С.Оганян еще раз подтвердил обязательство относительно внесения продолжительного вклада в коалиционные усилия по достижению продолжительной безопасности в Афганистане.
27-го ноября делегация, возглавляемая Министром обороны РА, отбыла в находящиеся на севере Афганистана провинции Мазари-Шариф и Кундуз для встречи с армянскими миротворцами и местным коалиционным командованием.
На военной базе Мазари-Шариф С.Оганян встретился с командующим регионального командования «Север» операции ISAF, генерал-майором Вооруженных сил Германии Эрихом Пфефером. В ходе встречи германский генерал выразил удовлетворение службой армянских миротворцев, отметив, что их деятельность в значительной степени способствует успешному выполнению миссии и задач регионального командования «Север».
Далее возглавляемая С.Оганяном делегация посетила военную базу «Майк Спан», находящуюся недалеко от Мазари-Шарифа, где дислоцирован контингент армянских миротворцев в составе 60 человек. Командование военной базы оценило вклад армянского контингента как ключевой, добавив, что «армянские миротворцы, ответственные за полное обеспечение безопасности военной базы по всему периметру, являются ангелами-хранителями находящегося здесь остального персонала». Во время встречи с армянскими миротворцами Министр обороны С.Оганян отметил важность их исключительной роли в деле выполнения обязательств Армении в направлении внесения равноценного вклада в обеспечение международной безопасности, пожелал миротворцам безопасной службы и успешного возвращение в родные дома.
Следующей остановкой делегации была военная база, дислоцированная в административном центре Кундуз одноименной провинции, где службу охраны прилегающего к нему аэропорта осуществляет армянский миротворческий контингент в составе 61 человека. Здесь также дислоцирована группа армянских офицеров-инструкторов в составе пяти человек, осуществляющая консультационное содействие афганским подразделениям. Германское командование военной базы похвалило миротворцев за их безоговорочную преданность задачам миссии и высокий профессионализм. Сейран Оганян посетил размещенных на военной базе армянских миротворцев, ознакомился с их жилищными условиями, осуществляемыми задачами, отметил важность ключевой роли армянских миротворцев в обеспечении надлежащего вклада Армении в сферу международного миротворчества.