Բանակ – հասարակություն փոխադարձ կապի ամրապնդմանն ուղղված խորհրդարանական լսումներ
15 Ապրիլի, 2013 00:00Այսօր ՀՀ ԱԺ Պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովում կազամակերպվել են «Բանակ-հասարակություն փոխադարձ կապի ամրապնդում. ինստիտուցիոնալ տեսանկյունն ու բարեփոխումների առաջնահերթությունները» թեմաներով խորհրդարանական լսումներ:
Նիստը վարում էր ՀՀ ԱԺ Պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը: Նիստին հրավիրված էին ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Անդրեյ Սորոկինը, «Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության» Ժնևի կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Ֆիլիպ Ֆլուրին, ԱԺ մի շարք պատգամավորներ, զինվորականներ և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Ելույթներով հանդես են եկել Պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Սեյրան Օհանյանը, ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Անդրեյ Սորոկինը, ԱԺ պատգամավոր Թևան Պողոսյանը, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ Անձնակազմի հետ տարվող աշխատանքների վարչության պետ, գեներալ-մայոր Ալեքսան Ալեքսանյանը, «Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության» Ժնևի կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Ֆիլիպ Ֆլուրին, Դ. Կանայանի անվան Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն, գեներալ-մայոր Հայկ Քոթանջյանը:
Առաջին նիստը եզրափակվեց հարց ու պատասխանով, որի ընթացքում Սեյրան Օհանյանը պատասխանեց նիստի մասնակիցների հարցերին: Քննարկման երկրորդ մասը նվիրված էր բանակ-հասարակություն փոխադարձ կապի ամրապնդմանը քաղաքացիական հասարակության տեսանկյունից:
Ելույթներով հանդես եկան ՀՀ պաշտպանության նախարարին առընթեր Հասարակական խորհրիդի նախագահ Գեղամ Հարությունյանը, ԵԿՄ փոխնախագահ Խաչիկ Մկրտչյանը, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը, «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ նախագահ Սիրանուշ Սահակյանը, ԵՊՀ կիրառական սոցիոլոգիայի ամբիոնի վարիչ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Արթուր Աթանեսյանը և ԶՈՒԺՎ ասոցացված ավագ գիտաշխատող Վալերի Ռատչևը:

Парламентские слушания, направленные на укрепление взаимосвязи между армией и обществом
15 Апреля, 2013 00:00Сегодня в Постоянной комиссии по вопросам обороны, национальной безопасности и внутренних дел НС РА были организованы парламентские слушания по теме «Укрепление взаимосвязи между армией и обществом. Институциональная точка зрения и приоритеты реформ».
Заседание вел председатель Постоянной комиссии по вопросам обороны, национальной безопасности и внутренних дел НС РА Корюн Нахапетян. На заседание были приглашены руководитель ереванского офиса ОБСЕ, посол Андрей Сорокин, заместитель директора Женевского центра «Демократический контроль над Вооруженными Силами» Филипп Флури, ряд депутатов НС, военные и представители общественных организаций.
С речами выступили исполняющий обязанности Министра обороны Сейран Оганян, руководитель ереванского офиса ОБСЕ, посол Андрей Сорокин, депутат НС Теван Погосян, начальник управления по работе с личным составом ГШ ВС РА, генерал-майор Алексан Алексанян, заместитель директора Женевского центра «Демократический контроль над Вооруженными Силами» Филлипп Флури, директор института национальных стратегических исследований имени Д.Канаяна, генерал-майор Айк Котанджян.
Первое заседание завершилось вопрос-ответом, в ходе которого Сейран Оганян ответил на вопросы участников заседания. Вторая часть обсуждения была посвящена укреплению взаимосвязи между армией и обществом с точки зрения гражданского общества.
С речами выступили председатель Общественного совета при Министре обороны РА Гегам Арутюнян, заместитель председателя союза добровольцев «Еркрапа» Хачик Мкртчян, руководитель ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артур Сакунц, председатель общественной организации «Защита прав без границ» Сирануш Саакян, заведующий кафедрой прикладной социологии ЕГУ, доктор политических наук Артур Атанесян, ассоциированный старший научный сотрудник Женевского центра «Демократический контроль над Вооруженными Силами» Валерий Ратчев.