Բանակ – հասարակություն փոխադարձ կապի ամրապնդմանն ուղղված խորհրդարանական լսումներ
15 Ապրիլի, 2013 00:00Այսօր ՀՀ ԱԺ Պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովում կազամակերպվել են «Բանակ-հասարակություն փոխադարձ կապի ամրապնդում. ինստիտուցիոնալ տեսանկյունն ու բարեփոխումների առաջնահերթությունները» թեմաներով խորհրդարանական լսումներ:
Նիստը վարում էր ՀՀ ԱԺ Պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը: Նիստին հրավիրված էին ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Անդրեյ Սորոկինը, «Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության» Ժնևի կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Ֆիլիպ Ֆլուրին, ԱԺ մի շարք պատգամավորներ, զինվորականներ և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Ելույթներով հանդես են եկել Պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Սեյրան Օհանյանը, ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Անդրեյ Սորոկինը, ԱԺ պատգամավոր Թևան Պողոսյանը, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ Անձնակազմի հետ տարվող աշխատանքների վարչության պետ, գեներալ-մայոր Ալեքսան Ալեքսանյանը, «Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության» Ժնևի կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Ֆիլիպ Ֆլուրին, Դ. Կանայանի անվան Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն, գեներալ-մայոր Հայկ Քոթանջյանը:
Առաջին նիստը եզրափակվեց հարց ու պատասխանով, որի ընթացքում Սեյրան Օհանյանը պատասխանեց նիստի մասնակիցների հարցերին: Քննարկման երկրորդ մասը նվիրված էր բանակ-հասարակություն փոխադարձ կապի ամրապնդմանը քաղաքացիական հասարակության տեսանկյունից:
Ելույթներով հանդես եկան ՀՀ պաշտպանության նախարարին առընթեր Հասարակական խորհրիդի նախագահ Գեղամ Հարությունյանը, ԵԿՄ փոխնախագահ Խաչիկ Մկրտչյանը, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը, «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ նախագահ Սիրանուշ Սահակյանը, ԵՊՀ կիրառական սոցիոլոգիայի ամբիոնի վարիչ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Արթուր Աթանեսյանը և ԶՈՒԺՎ ասոցացված ավագ գիտաշխատող Վալերի Ռատչևը:

Parliamentary hearings on strengthening the civil-military relations
15 April, 2013 00:00Today the National Assembly standing committee on Ministry of Defence, National Security and Internal Affairs held a parliamentary hearing on the theme ``Strengthening the relations between the armed forces and the society: institutional approach and reform priorities``.
The hearing was chaired by Mr.Koryun Karapetyan, Head of the Standing Committee.
Among the participants of the session were Ambassador Andrey Sorokin, Head of the OSCE Office in Yerevan, Mr.Philipp Fluri, Deputy Director of the Geneva Center for the Democratic Control of Armed Forces, a number of MPs, service members and representatives from non-governmental organizations.
Speeches were delivered by Minister of Defence Seyran Ohanyan; Ambassador Andrey Sorokin, OSCE-Yerevan; MP Tevan Poghosyan; Major General Alexander Alexanyan, Head of the Morale and Welfare Department of GS AF; Mr.Philipp Flurin, Geneva Center and Major General Hayk Kotanjyan, Head of Institute for National Strategic Studies.
The first session was followed by Q&A section, when Defense Minister Seyran Ohanyan gave answers to questions of participants. The second part of the discussion was about civil-military relations form the prospective of the civil society.
Among other participants who made speeches were Mr.Gegham Harutyunyan,Chairman of the Public Council attached to Minister Defence; Mr.Khachik Mkrtchyan, Vice President of YVU; Artur Sakunts, Head of the Helsinki Citizens` Assembly office in Vanadzor; Ms. Siranush Sahakyan,President of the NGO “Human Rights Protection without Borders``; Dr. Arthur Atanesyan,Head of the Sociology faculty of YSU and Mr.Valery Ratchev, Associate Senior Researcher of ODIHR.