ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի համատեղ խորհրդատվական խմբի այցը Հայաստան
14 Հուլիսի, 2012 00:00Ս.թ. հուլիսի 8-ից 14-ն ընկած ժամանակահատվածում հերթական այցով Հայաստանում էր գտնվում ՀՀ զինված ուժերի անձնակազմի կառավարման ոլորտի բարեփոխումների գործընթացին օժանդակող ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի համատեղ խորհրդատվական խումբը:
Այցի հիմնական նպատակը ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության համապատասխան ստորաբաժանումների ներկայացուցիչների հետ ՀՀ զինված ուժերում արհեստավարժ սերժանտական համակարգի զարգացման շուրջ քննարկումների անցկացումն էր: Այցի ընթացքում մասնավորապես քննարկվել են պայմանագրային սերժանտների ինստիտուտի կատարելագործման համար պահանջվող ռեսուրսների, ֆինանսական միջոցների խելամիտ ուղղորդման հարցերը: Միջազգային փորձագետները ծանոթացել են նաև արհեստավարժ սերժանտական կազմի զարգացման հարցերով ՀՀ-ում կատարված աշխատանքներին, ներկայացրել են այս ոլորտում արտերկրի առաջավոր փորձը:
Այցի շրջանակներում ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի համատեղ փորձագիտական խմբի անդամներն այցելել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության ենթասպաների դպրոց, ինչպես նաև Արմավիրի ուսումնական կենտրոն, ծանոթացել են այս հաստատություններում պայմանագրային սերժանտների պատրաստման գործընթացին:
Խորհրդատվական խմբի այցի արդյունքներն ամփոփվել են ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղեկալ Դավիթ Տոնոյանի հետ հանդիպման ժամանակ, որի ընթացքում արհեստավարժ սերժանտական կազմի զարգացման առաջընթացի մասին եզրահանգումների հետ մեկտեղ կողմերը նախանշել են ոլորտում հետագա համագործակցության հեռանկարները, նախատեսվող միջոցառումները:

The Visit of the Advisory Group of US and UK Experts
14 July, 2012 00:00The advisory group of US and UK experts providing assistance on reforms in Human Resources Management system of the ARM Armed Forces were in Armenia from July 8-14 on a regular visit.
The aim of the visit was to meet with corresponding departments of the ARM Defense Ministry and hold consultations regarding the development of the professional non-commissioned officers corps in the Armed Forces. At the meeting they particularly discussed the prudent use of the financial and other resources for the development of the system. The international experts were introduced to work carried out by the Armenian side and presented the advanced foreign expertise concerning the development of the professional non-commissioned officers corps system. The advisory group visited the Non Commissioned Officers School of the Ministry of Defense and the training center of Armavir getting familiarized with training processes.
Outcomes of the visit were summed up during the meeting with the ARM First Deputy Defense Minister Davit Tonoyan. Along with findings regarding the development of the professional non-commissioned officers corps system in Armenia, the sides outlined the prospective of the future cooperation in this sector.