ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի համատեղ խորհրդատվական խմբի այցը Հայաստան
14 Հուլիսի, 2012 00:00Ս.թ. հուլիսի 8-ից 14-ն ընկած ժամանակահատվածում հերթական այցով Հայաստանում էր գտնվում ՀՀ զինված ուժերի անձնակազմի կառավարման ոլորտի բարեփոխումների գործընթացին օժանդակող ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի համատեղ խորհրդատվական խումբը:
Այցի հիմնական նպատակը ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության համապատասխան ստորաբաժանումների ներկայացուցիչների հետ ՀՀ զինված ուժերում արհեստավարժ սերժանտական համակարգի զարգացման շուրջ քննարկումների անցկացումն էր: Այցի ընթացքում մասնավորապես քննարկվել են պայմանագրային սերժանտների ինստիտուտի կատարելագործման համար պահանջվող ռեսուրսների, ֆինանսական միջոցների խելամիտ ուղղորդման հարցերը: Միջազգային փորձագետները ծանոթացել են նաև արհեստավարժ սերժանտական կազմի զարգացման հարցերով ՀՀ-ում կատարված աշխատանքներին, ներկայացրել են այս ոլորտում արտերկրի առաջավոր փորձը:
Այցի շրջանակներում ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի համատեղ փորձագիտական խմբի անդամներն այցելել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության ենթասպաների դպրոց, ինչպես նաև Արմավիրի ուսումնական կենտրոն, ծանոթացել են այս հաստատություններում պայմանագրային սերժանտների պատրաստման գործընթացին:
Խորհրդատվական խմբի այցի արդյունքներն ամփոփվել են ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղեկալ Դավիթ Տոնոյանի հետ հանդիպման ժամանակ, որի ընթացքում արհեստավարժ սերժանտական կազմի զարգացման առաջընթացի մասին եզրահանգումների հետ մեկտեղ կողմերը նախանշել են ոլորտում հետագա համագործակցության հեռանկարները, նախատեսվող միջոցառումները:

Визит совместной консультационной группы США и Великобритании в Армению
14 Июля, 2012 00:00С 8-го по 14 июля с.г. в Армении с очередным визитом находилась совместная консультационная группа США и Великобритании, содействующая процессу реформирования сферы управления персоналом Вооруженных Сил РА.
Цель основного визита было проведение обсуждений вокруг развития профессиональной сержантской системы в Вооруженных Силах РА с представителями соответствующих подразделений оборонного ведомства РА. В ходе визита в частности были обсуждены вопросы разумного направления ресурсов и финансовых средств для усовершенствования института контрактных сержантов. Международные эксперты также ознакомились с проделанными в РА работами по вопросам развития профессионального сержантского состава, представили передовой заграничный опыт в этой сфере.
В рамках визита члены совместной экспертной группы США и Великобритании посетили школу унтер-офицеров Министерства обороны РА, а также учебный центр Армавира, ознакомились с процессом подготовки контрактных сержантов в этих учреждениях.
Итоги визита консультационной группы были подведены во время встречи с Первым заместителем Министра обороны РА Давидом Тонояном, в ходе которой одновременно стороны с выводами о прогрессе развития профессионального сержантского состава изложили перспективы дальнейшего развития, а также предусмотренные мероприятия в данной сфере.