23 Հունիսի, 2012 00:00Ս.թ. հունիսի 19-ին Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովի գլխավորած պատվիրակությունը Խորվաթիայի մայրաքաղաք Զագրեբում մասնակցել է ՆԱՏՕ-ի վերափոխումների դաշնակցային հրամանատարության կազմակերպած ՆԱՏՕ-ի ռազմական գործընկեր պետությունների ամենամյա ռազմավարական համաժողովին, որը կրել է «Ներկա և ապագա մարտահրավերներ» խորագիրը:
Միջոցառման ընթացքում քննարկվել են ՆԱՏՕ-ի և գործընկեր երկրների միջև պաշտպանության ոլորտում համագործակցությանը և պաշտպանական կարողությունների զարգացմանն առնչվող թեմաներ: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել ռազմական կրթության և ուսմուցման ոլորտում փոխգործունակության կատարելագործման հարցերին: Համաժողովի ընթացքում քննարկվել են նաև ս.թ. մայիսի 21-ին Չիկագոյում կայացած ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի ռազմավարական հետևանքներին, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքում, Հյուսիսային Աֆրիկայում և Պարսից Ծոցում կայունությանն ու տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր:

23 June, 2012 00:00On June 19, the delegation headed by the Chief of General Staff of the ARM Armed Forces Yuri Khachaturov participated in the Annual Strategic Military Partnership Conference of NATO, subtitled Current and Future Challenges, in the Croatian capital of Zagreb.
At the meeting they discussed issues regarding the cooperation among NATO member and partner states and the development of their defense capacities. A special attention was given to the improvement of the cooperation in the fields of educational programs and training. They also discussed the strategic consequences of Chicago Summit of NATO as well as issues regarding stability and security in Middle East, North Africa, and Persian Gulf.