23 Հունիսի, 2012 00:00Ս.թ. հունիսի 19-ին Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովի գլխավորած պատվիրակությունը Խորվաթիայի մայրաքաղաք Զագրեբում մասնակցել է ՆԱՏՕ-ի վերափոխումների դաշնակցային հրամանատարության կազմակերպած ՆԱՏՕ-ի ռազմական գործընկեր պետությունների ամենամյա ռազմավարական համաժողովին, որը կրել է «Ներկա և ապագա մարտահրավերներ» խորագիրը:
Միջոցառման ընթացքում քննարկվել են ՆԱՏՕ-ի և գործընկեր երկրների միջև պաշտպանության ոլորտում համագործակցությանը և պաշտպանական կարողությունների զարգացմանն առնչվող թեմաներ: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել ռազմական կրթության և ուսմուցման ոլորտում փոխգործունակության կատարելագործման հարցերին: Համաժողովի ընթացքում քննարկվել են նաև ս.թ. մայիսի 21-ին Չիկագոյում կայացած ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի ռազմավարական հետևանքներին, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքում, Հյուսիսային Աֆրիկայում և Պարսից Ծոցում կայունությանն ու տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր:

23 Июня, 2012 00:0019-го июня с.г. делегация, возглавляемая Начальником Главного Штаба Вооруженных Сил Республики Армения, генерал-полковником Юрием Хачатуровым в столице Хорватии - Загребе приняла участие в ежегодной стратегической конференции государств-военных партнеров НАТО, организованной объединенным командованием преобразований НАТО под названием «Текущие и будущие вызовы».
В ходе мероприятия были обсуждены темы, касающиеся сотрудничества в сфере обороны между НАТО и государствами-партнерами, а также развития оборонных возможностей. Было уделено особое внимание вопросам совершенствования взаимодействия в сфере военного образования и учебы. В ходе конференции были также обсуждены стратегические последствия Саммита НАТО, состоявшегося 21-го мая с.г. в Чикаго, а также вопросы, касающиеся стабильности на Ближнем Востоке, в Северной Африке и Персидском заливе и региональной безопасности.