Կանզասի նահանգի Սենատը բարձր գնահատանքի է արժանացրել Կանզասի ազգային գվարդիայի և Հայաստանի զինված ուժերի միջև համագործակցությունը
8 Ապրիլի, 2013 00:00Հայաստան-Կանզաս նահանգային գործընկերության ծրագրի 10-ամյակին նվիրված` 2013թ. ապրիլի 3-ին ԱՄՆ-ի Կանզաս նահանգի Սենատի կողմից միաձայն ընդունվել է բանաձև:
Բանաձևում բարձր գնահատանքի է արժանացել վերջին տասը տարիների ընթացքում Հայաստանի զինված ուժերի և Կանզասի ազգային գվարդիայի միջև համագործակցությունը, ինչպես նաև այդ համագործակցության զարգացմանն ուղղված ՀՀ քաղաքական և զինվորական ղեկավարության ջանքերը: Բանաձևում անդրադարձ է կատարվել նաև Կոսովոյում, Իրաքում ու Աֆղանստանում անվտանգության ու կայունության հաստատման ուղղված հայ խաղաղապահների ներդրմանը:
Հայաստան-Կանզաս Նահանգային գործընկերության ծրագիրը մեկնարկել է 2003թ.-ից: Համագործակցությունը հիմնականում իրականացվում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության և Կանզասի ազգային գվարդիայի միջև հետևյալ հիմնական ոլորտներում` ականազերծում, պրոֆեսիոնալ սերժանտական կազմի ձևավորում, ռազմական բժշկություն, ռազմական արդարադատություն, ՆԱՏՕ-ի օպերատիվ կարողությունների հայեցակարգի շրջանակներում խաղաղապահ բրիգադի գնահատման գործընթացի նախապատրաստմանը աջակցության ցուցաբերում և այլն:
Նահանգային գործընկերության ծրագրի շրջանակներում Կանզաս նահանգը Հայաստանի հետ համագործակցություն է իրականացնում նաև առողջապահության, գյուղատնտեսության, օրենսդրական, իրավապահ, արտակարգ իրավիճակների և այլ ուղղություններով:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության նախաձեռնությամբ 2013թ.-ին Հայաստանում իրականացվելու է Հայաստան-Կանզաս նահանգային գործընկերության ծրագրի 10-ամյակի տոնակատարությունը, որին Կանզասի ազգային գվարդիայի հրամանատարի հետ հրավիրվել է նաև Կանզասի նահանգապետը:

Kansas State Senate hails the cooperation between the Kansas National Guard and the Armed Forces of Armenia
8 April, 2013 00:00On April 3 the Kansas State Senate unanimously adopted a resolution commemorating the 10th anniversary of the partnership between Armenia and Kansas.
The resolution rendered high appraisal to the cooperation between the Armenian Armed Forces and the Kansas National Guard for the past ten years and to all efforts of the political and military leadership of the Republic of Armenia to enhance this cooperation. It also acknowledges the contribution of Armenian peacekeepers to the security and stability in Kosovo, Iraq, and Afghanistan.
Armenia-Kansas State partnership program was launched in 2003 and the cooperation between the the Kansas National Guard and the Republic of Armenia has been carried out mainly in the following areas: demining, formation of the professional NCO corps, military medicine, military justice and assistance to the Peacekeeping Brigade to get ready for assessment under NATO`s Operational Capabilities Concept.
Within the framework of the State partnership program Kansas cooperates with Armenia in other areas as well including healthcare, agriculture, legislation and law enforcement, emergency management and others.
On the initiative of the Ministry of Defense the celebration of the 10th anniversary of the Armenia-Kansas State partnership program will be held in Armenia in 2013, to which are invited the Adjutant General of the National Guard and the Governor of Kansas.