Կանզասի նահանգի Սենատը բարձր գնահատանքի է արժանացրել Կանզասի ազգային գվարդիայի և Հայաստանի զինված ուժերի միջև համագործակցությունը
8 Ապրիլի, 2013 00:00Հայաստան-Կանզաս նահանգային գործընկերության ծրագրի 10-ամյակին նվիրված` 2013թ. ապրիլի 3-ին ԱՄՆ-ի Կանզաս նահանգի Սենատի կողմից միաձայն ընդունվել է բանաձև:
Բանաձևում բարձր գնահատանքի է արժանացել վերջին տասը տարիների ընթացքում Հայաստանի զինված ուժերի և Կանզասի ազգային գվարդիայի միջև համագործակցությունը, ինչպես նաև այդ համագործակցության զարգացմանն ուղղված ՀՀ քաղաքական և զինվորական ղեկավարության ջանքերը: Բանաձևում անդրադարձ է կատարվել նաև Կոսովոյում, Իրաքում ու Աֆղանստանում անվտանգության ու կայունության հաստատման ուղղված հայ խաղաղապահների ներդրմանը:
Հայաստան-Կանզաս Նահանգային գործընկերության ծրագիրը մեկնարկել է 2003թ.-ից: Համագործակցությունը հիմնականում իրականացվում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության և Կանզասի ազգային գվարդիայի միջև հետևյալ հիմնական ոլորտներում` ականազերծում, պրոֆեսիոնալ սերժանտական կազմի ձևավորում, ռազմական բժշկություն, ռազմական արդարադատություն, ՆԱՏՕ-ի օպերատիվ կարողությունների հայեցակարգի շրջանակներում խաղաղապահ բրիգադի գնահատման գործընթացի նախապատրաստմանը աջակցության ցուցաբերում և այլն:
Նահանգային գործընկերության ծրագրի շրջանակներում Կանզաս նահանգը Հայաստանի հետ համագործակցություն է իրականացնում նաև առողջապահության, գյուղատնտեսության, օրենսդրական, իրավապահ, արտակարգ իրավիճակների և այլ ուղղություններով:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության նախաձեռնությամբ 2013թ.-ին Հայաստանում իրականացվելու է Հայաստան-Կանզաս նահանգային գործընկերության ծրագրի 10-ամյակի տոնակատարությունը, որին Կանզասի ազգային գվարդիայի հրամանատարի հետ հրավիրվել է նաև Կանզասի նահանգապետը:

Сотрудничество между Национальной гвардией Канзаса и Вооруженными Силами Армении удостоилось высокой оценки Сената штата Канзас
8 Апреля, 2013 00:00Сенат штата Канзас США 3-го апреля 2013 года единогласно принял резолюцию, посвященную 10-летию Программы партнерства Армении со штатом Канзас.
В резолюции высокой оценки удостоилось сотрудничество между Вооруженными Силами Армении и Национальной гвардией Канзаса в течение последних десяти лет, а также усилия политического и военного руководства РА, направленные на развитие этого сотрудничества. В резолюции затронут также и вклад армянских миротворцев в установлении безопасности и стабильности в Косово, Ираке и Афганистане. Программа штатного партнерства Армения-Канзас стартовала в 2003 году. Сотрудничество между Министерством обороны РА и Национальной гвардией Канзаса осуществляется в основном в следующих основных сферах – разминирование, формирование профессионального сержантского состава, военная медицина, военное правосудие, оказание содействия в подготовке процесса оценки миротворческой бригады в рамках концепции оперативных возможностей НАТО.
В рамках Программы партнерства Армении со штатом Канзас осуществляется сотрудничество и в сферах здравоохранения, сельского хозяйства, чрезвычайных ситуаций, а также в законодательной, правоохранительной и других областях.
По инициативе Министра обороны РА в 2013 году в Армении будет праздноваться 10-летие Программы партнерства Армении со штатом Канзас, на которое вместе с командующим Национальной гвардией Канзаса приглашен и губернатор Канзаса.