«Նոր ուսանողներ, նոր մեթոդներ և նոր գնահատականներ»
13 Հունիսի, 2012 00:00Հունիսի 12-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում մեկնարկել է Պաշտպանական ակադեմիաների և անվտանգային հետազոտությունների ինստիտուտների Գործընկերություն Հանուն Խաղաղության Կոնսորցիումի կրթության ոլորտի մասնագետների 6-րդ ամենամյա համաժողովը:
Կրելով «Նոր ուսանողներ, նոր մեթոդներ և նոր գնահատականներ» խորագիրը` այս տարվա համաժողովը միտված է մասնակիցների միջև փորձի փոխանակման միջոցով պաշտպանական և ռազմական կրթության և ուսուցման բնագավառում նոր մոտեցումների և մեթոդների շուրջ փոխներգործող քննարկումների անցկացմանը:
Համաժողովին մասնակցում են Հայաստանի, Ալբանիայի, Բելառուսի, Կանադայի, Չեխիայի, Վրաստանի, Գերմանիայի, Ղազախստանի, Լիտվայի, Մակեդոնիայի, Մավրիտանիայի, Մոլդովայի, Լեհաստանի, Ռումինիայի, Սերբիայի, Չեռնոգորիայի, Ուկրաինայի և Ամերիայի Միացյալ Նահանգների ներկայացուցիչները:
Համաժողովին բացման խոսքով հանդես են եկել ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, գեներալ-մայոր Հայկ Քոթանջյանը, Կանադայի արքայական ռազմական ակադեմիայի նախկին դեկան, դոկտոր Ջիմ Բարեթը, ԱՄՆ «Քրիստոնեական համալսարանի» փոխնախագահ, դոկտոր Կատալին Մարտինեսը, ինչպես նաև ԳՀԽ Կոնսորցիումի միջազգային ծագրերի համակարգող Ջոն Քեյնը:
Իր ելույթում կարևորելով Հայաստանում նմանատիպ միջոցառման անցկացումը` պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը մասնավորապես ասել է. «Մեր առջև ծառացած սպառնալիքներն ու մարտահրավերները կասեցնելու համար մենք պետք է լինենք փոխգործունակ, նախ և առաջ ինտելեկտուալ տեսանկյունից: Այս փոխգործունակությունը կարող է կենսական գործոն հանդիսանալ այն փխրուն անվտանգային միջավայրին դիմագրավելու համար, որին անմիջականորեն բախվում է Հայաստանը»:

«Новые студенты, новые методы и новые оценки»
13 Июня, 2012 00:0012-го июня в Министерстве обороны РА стартовала 6-я ежегодная конференция специалистов в области образования консорциума «Партнерство ради мира» оборонных академий и институтов исследования безопасности.
Нынешняя конференция, имеющая название «Новые студенты, новые методы и новые оценки», направлена на проведение воздействующих обсуждений вокруг новых подходов и методов в области оборонного и военного образования и изучения посредством обмена опытом между участниками.
В конференции приняли участие представители Армении, Албании, Беларуси, Канады, Чехии, Грузии, Германии, Казахстана, Литвы, Македонии, Мавритании, Молдовы, Польши, Румынии, Сербии, Черногории, Украины и Соединенных Штатов Америки.
На конференции со вступительным словом выступили Первый заместитель Министра обороны РА Давид Тоноян, начальник Института национальных стратегических исследований, генерал-майор Айк Котанджян, бывший декан Королевской военной академии Канады, доктор Джим Барет, вице-президент «Христианского университета» США, доктор Каталин Мартинес, а также курирующий международные программы Консорциума ПРМ Джон Кейн.
Отметив в свой речи важность проведения подобного мероприятия в Армении, Первый заместитель Министра обороны РА Давид Тоноян, в частности, отметил: «Для предотвращения стоящих перед нами угроз и вызовов мы должны взаимодействовать, в первую очередь, с интеллектуальной точки зрения. Это взаимодействие может служить жизненным фактором для противодействия той хрупкой международной среде, с которой непосредственно сталкивается Армения».