«Նոր ուսանողներ, նոր մեթոդներ և նոր գնահատականներ»
13 Հունիսի, 2012 00:00Հունիսի 12-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում մեկնարկել է Պաշտպանական ակադեմիաների և անվտանգային հետազոտությունների ինստիտուտների Գործընկերություն Հանուն Խաղաղության Կոնսորցիումի կրթության ոլորտի մասնագետների 6-րդ ամենամյա համաժողովը:
Կրելով «Նոր ուսանողներ, նոր մեթոդներ և նոր գնահատականներ» խորագիրը` այս տարվա համաժողովը միտված է մասնակիցների միջև փորձի փոխանակման միջոցով պաշտպանական և ռազմական կրթության և ուսուցման բնագավառում նոր մոտեցումների և մեթոդների շուրջ փոխներգործող քննարկումների անցկացմանը:
Համաժողովին մասնակցում են Հայաստանի, Ալբանիայի, Բելառուսի, Կանադայի, Չեխիայի, Վրաստանի, Գերմանիայի, Ղազախստանի, Լիտվայի, Մակեդոնիայի, Մավրիտանիայի, Մոլդովայի, Լեհաստանի, Ռումինիայի, Սերբիայի, Չեռնոգորիայի, Ուկրաինայի և Ամերիայի Միացյալ Նահանգների ներկայացուցիչները:
Համաժողովին բացման խոսքով հանդես են եկել ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, գեներալ-մայոր Հայկ Քոթանջյանը, Կանադայի արքայական ռազմական ակադեմիայի նախկին դեկան, դոկտոր Ջիմ Բարեթը, ԱՄՆ «Քրիստոնեական համալսարանի» փոխնախագահ, դոկտոր Կատալին Մարտինեսը, ինչպես նաև ԳՀԽ Կոնսորցիումի միջազգային ծագրերի համակարգող Ջոն Քեյնը:
Իր ելույթում կարևորելով Հայաստանում նմանատիպ միջոցառման անցկացումը` պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը մասնավորապես ասել է. «Մեր առջև ծառացած սպառնալիքներն ու մարտահրավերները կասեցնելու համար մենք պետք է լինենք փոխգործունակ, նախ և առաջ ինտելեկտուալ տեսանկյունից: Այս փոխգործունակությունը կարող է կենսական գործոն հանդիսանալ այն փխրուն անվտանգային միջավայրին դիմագրավելու համար, որին անմիջականորեն բախվում է Հայաստանը»:

13 June, 2012 00:00The 6th Annual Educators Program sponsored by the Partnership for Peace Consortiumof Security and Defense Academies was launched On June 12 at the Ministry of Defense.
This year’s conference under the title “New Students, New Methods and New Assessments” aims to hold interacting discussions on new approaches and methods in defense, military education and training sector by exchange of best practicesamong the participants.
The conference brought together representatives from Armenia, Albania, Belarus, Canada, Czech Republic, Georgia, Germany, Kazakhstan, Lithuania, Macedonia, Mauritania, Moldova, Poland, Romania, Serbia, Montenegro, Ukraine, and the United States.
At the conference, ARM First Deputy Defense Minister Davit Tonoyan, Head of National Strategic Studies Institute Major-General HaykKotanjian, former Dean of thethe Royal Military College of Canada Allan James Barrett, Vice President for Academic Affairs at Mid-America Christian University Kathaleen Reid-Martinez and Coordinator of the Partnership for Peace Consortiumof Security and Defense AcademiesJohn Kanegave opening speeches. Highlighting the importance of this event in Armenia, ARM First Deputy Defense Minister Davit Tonoyan told in his speech that in order to face current threats and challenges, first of all we ought to be interoperable first of all from the intellectual perspective, and that this cooperation can become a vital factor to confront the fragile security environment where Armenia currently finds itself.