Ստորագրվել է ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին միջկառավարական համաձայնագիր
5 Հունիսի, 2012 00:00Հունիսի 5-ին պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետություն է ժամանել Ղազախստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Ադիլբեկ Ջակսիբեկովի գլխավորած պատվիրակությունը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում կայացած դիմավորման հանդիսավոր արարողությունից հետո տեղի է ունեցել Ղազախստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի հանդիպումը Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի, ՀՀ ՊՆ և ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ ղեկավար կազմի հետ: Հանդիպման ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարի կողմից ՂՀ պաշտպանության նախարար Ադիլբեկ Ջակսիբեկովը պարգևատրվել է «ՀՀ Զինված ուժեր. 20 տարի» հոբելյանական հուշամեդալով:
Հայաստանի Հանրապետության և Ղազախստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարները ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ղազախստանի Հանրապետության կառավարության միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին» համաձայնագիրը:
Ստորագրման արարողության ավարտին պատասխանելով լրագրողների հարցերին, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդգծել է, որ երկու պետությունների պաշտպանական գերատեսչությունների միջև համագործակցությունը բարձր մակարդակի վրա է և առկա են բոլոր նախապայմանները համագործակցության ընդլայնման ու զարգացման համար: Սեյրան Օհանյանն արձանագրել է, որ պաշտպանության ոլորտում Հայաստանը և Ղազախստանը արդյունավետորեն համագործակցում են ինչպես ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում, այնպես էլ երկկողմ ձևաչափով` նշելով, որ այդ գործում լուրջ դերակատարություն կարող է ունենալ երկու գերատեսչությունների ղեկավարների կողմից ստորագրված միջկառավարական համաձայնագիրը: Սեյրան Օհանյանի խոսքերով՝ այս համաձայնագիրը երկու երկրներին հնարավորություն կտա համագործակցել ռազմական տեխնիկայի փոխանակման, սպասարկման և նորոգման, ինչպես նաև համատեղ նախագծերի իրականացման ուղղությամբ: Ղազախստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարն իր հերթին` շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ ստորագրված համաձայնագիրը կարևոր ազդակ կհաղորդի երկու երկրների համագործակցությանը: Ադիլբեկ Ջակսիբեկովը հավելել է, որ երկու երկրների ռազմական համագործակցությունը ներառում է ինչպես ռազմական կրթության ու ուսուցման, այնպես էլ փորձի փոխանակման և ռազմատեխնիկական ոլորտները:
Նույն օրը Ղազախստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարին ընդունել է նաև ՀՀ ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
Այցի շրջանակներում Ղազախստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարն այցելել է ՀՀ ՊՆ Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտ, ծանոթացել է ինստիտուտի կրթական ծրագրերին և ուսումնական գործընթացին:

Подписано межправительственное соглашение о военно-техническом сотрудничестве
5 Июня, 2012 00:005-го июня с официальном визитом в Республику Армения прибыла делегация, возглавляемая Министром обороны Республики Казахстан Адильбеком Джаксыбековым.
После торжественной церемонии встречи, состоявшейся в административном комплексе Министерства обороны РА, состоялась встреча Министра обороны Республики Казахстан с Министром обороны Республики Армения Сейраном Оганяном, руководящим составом МО РА и ГШ РА. В ходе встречи Министр обороны Республики Армения наградил Министра обороны РК Адильбека Джаксыбекова юбилейной памятной медалью «Вооруженные Силы РА: 20 лет».
Министры обороны Республики Армения и Республики Казахстан подписали «Соглашение о военно-техническом сотрудничестве между Правительством Республики Армения и Правительством Республики Казахстан».
После завершения церемонии подписания, отвечая на вопросы журналистов, Сейран Оганян отметил, что сотрудничество между оборонными ведомствами двух государств находится на высоком уровне, и существуют все предусловия для расширения и развития сотрудничества. Сейран Оганян подчеркнул, что Армения и Казахстан результативно сотрудничают в сфере обороны как в рамках ОДКБ, так и в двустороннем формате, отметив, что в этом деле серьезную роль может сыграть межправительственное соглашение, подписанное руководителями двух ведомств. По словам Сейрана Оганяна, это соглашение даст двум странам возможность сотрудничать в направлении обмена, обслуживания и ремонта военной техники, а также осуществления совместных проектов. Министр обороны Казахстана, в свою очередь, поблагодарил за теплый прием и отметил, что подписанное соглашение придаст важный стимул сотрудничеству двух государств. Адильбек Джаксыбеков добавил, что военное сотрудничество двух государств включает сферы военного образования и обучения, обмена опытом, а также военно-техническую сферу.
В тот же день Министра обороны Республики Казахстан также принял Секретарь СНБ РА Артур Багдасарян.
В рамках визита Министр обороны Республики Казахстан посетил Военный институт МО РА имени Вазгена Саркисяна, ознакомился с учебными программами института и учебным процессом.