21 Մայիսի, 2012 00:00Ս. թ. մայիսի 21-ին մեկնարկել է ՆԱՏՕ-ի Աֆղանստանում միջազգային կայունության աջակցման ուժերի (ISAF) Հյուսիսային հրամանատարության օպերատիվ հրահանգչական և փոխգործողության խմբի (OMLT) կազմում ծառայող 5 հայ հրահանգիչների հերթափոխի գործընթացը:
Հայ հրահանգիչները մայիսի 21-ից մինչև հուլիս ամիսը ԳԴՀ ԶՈՒ ուսումնական կենտրոնում բազմազգ օպերատիվ հրահանգչական և փոխգործողության խմբի անձնակազմի հետ համատեղ կմասնակցեն նախատեղակայման վարժանքի, իսկ հուլիս ամսին կմեկնեն փոխարինելու ս.թ. հունվարից Աֆղանստանում ծառայություն իրականացնող հրահանգիչներին:
Օպերատիվ հրահանգչական և փոխգործողության խմբի առաջադրանքն է պատրաստել Աֆղանստանի ազգային բանակի սպաներին: Այս ծրագիրն իրականացվում է Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի ընդհանուր ռազմավարության շրջանակներում, որի նպատակն է պատրաստել Աֆղանստանի իշխանություններին ՆԱՏՕ-ի ուժերից երկրի անվտանգության ապահովման առաքելության փոխանցմանը:

21 Мая, 2012 00:0021-го мая с.г. стартовал процесс смены 5 армянских инструкторов, служащих в составе оперативно-инструкторской группы взаимодействия (OMLT) Северного командования международных сил содействия безопасности НАТО в Афганистане (ISAF).
Армянские инструкторы с 21-го мая по июль в учебном центре ВС ФРГ с персоналом многонациональной группы оперативно-инструкторской группы взаимодействия примут участие в учении по предразвертыванию, а в июле отбудут на замену инструкторов, проходящих службу в Афганистане с января.
Задачей оперативно-инструкторской группы взаимодействия является подготовка офицеров Национальной армии Афганистана. Эта программа осуществляется в рамках общей стратегии НАТО в Афганистане, целью которой является подготовка властей Афганистана к передаче им миссии обеспечения безопасности страны от сил НАТО.