ՀՀ տարածքում ականազերծման աշխատանքներին համակարգային ընթացք է տրվելու
Մարտի 26-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել քննարկում` նվիրված «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» (ՀԱՓԿ) ՊՈԱԿ-ի և Շվեյցարիայի ականազերծման հիմնադրամի համագործակցությամբ 2012թ. սեպտեմբերից ՀՀ Սյունիքի, Վայոց Ձորի, Արարատի, Տավուշի և Գեղարքունիքի մարզերում իրականացված և իրականացվելիք հումանիտար ականազերծման աշխատանքների ոչ-տեխնիկական, տեխնիկական հետազոտության և բուն ականազերծման փուլերին:
Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, համապատասխան մարզերի մարզպետներ, համայնքապետեր, ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններ և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Բացման խոսքով հանդես է եկել և աշխատանքային օրակարգը ներկայացրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը: ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ, ՀԱՓԿ խորհրդի նախագահ Արա Նազարյանը քննարկման ընթացքում ներկայացրել է ՀԱՓԿ ՊՈԱԿ-ի ստեղծման փուլերը, գործունեության առանձնահատկությունները, առկա խնդիրներն ու մարտահրավերները: Ա.Նազարյանը տեղեկացրել է, որ հումանիտար ականազերծման բնագավառում ոչ տեխնիկական հետազոտության 2013թ. մայիս ամսին ավարտվող աշխատանքներին կհաջորդեն ականազերծման աշխատանքները: Հետազոտությունների անցկացմանը զուգընթաց վերագործարկվելու է ականազերծման գործընթացների կառավարման տեղեկատվական բազան. «ՀՀ տարածքի համապարփակ ականազերծման համար գերակա խնդիր է միջազգային փորձի ուսումնասիրումը, ականազերծման ազգային ծրագրի մշակումն ու ընդունումը և դրա հետևողական իրագործումը: Ոչ տեխնիկական հետազոտության արդյունքներն ամփոփելուց հետո ականազերծման կենտրոնը հնարավորության կունենա մշակել և ՀՀ կառավարությանը ներակայացնել ճշգրիտ տեղեկատվության վրա հիմնված ականազերծման ծրագրի նախագիծ, որն ընդունվելուց հետո հետամուտ կլինի դրա իրագործմանը»,- ասել է ՀԱՓԿ խորհրդի նախագահը: ՀԱՓԿ ՊՈԱԿ տնօրեն Ռ.Առաքելյանն իր ելույթում ներկայացրել է ՀԱՓԿ-ի աշխատանքները և ծրագրերը, միջազգային կառույցների հետ համագործակցության ուղիները: Ելույթներով հանդես են եկել նաև Շվեցարիայի ականազերծման հիմնադրամի (FSD) ծրագրերի իրականացման ղեկավար Վալերի Ֆաբբրոնին, հիմնադրամի հայաստանյան ներկայացուցիչ Յ.Օդենդաալը՝ քննարկման մասնակիցներին ներկայացնելով 2012թ. հոկտեմբեր–2013թ. մարտ ժամանակահատվածում հիմնադրամի կողմից ՀՀ մարզերում իրականացված ոչ տեխնիկական հետազոտության արդյունքների մասին վերլուծությունը, գնահատումը, ինչպես նաև անկախ փորձագետների առաջարկները: Ամփոփիչ ելույթով հանդես է եկել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Շնորհակալություն հայտնելով միջոցառմանը մասնակցող մարզպետներին, համայնքապետերին, ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններին և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին՝ Սեյրան Օհանյանը մասնավորապես ասել է. «1994թ.-ից հետո ականազերծման ծավալուն աշխատանքներ են կատարվել: Այսօր եկել է ժամանակը, որ մենք այդ ամենին տանք համակարգային ընթացք: ՀՀ սահմանի ամբողջ երկայնքով բավականին լուրջ աշխատանք է կատարվել անվտանգության ապահովության մակարդակը բարձրացնելու ուղղությամբ: Նախկինում կատարված աշխատանքների ընթացքում եղել են նաև թերացումներ, որոնք այլևս պետք է բացառվեն, որովհետև գործ ունենք խաղաղ բնակչության անվտանգության ապահովման հետ »,- եզրահանգել է Սեյրան Օհանյանը:

Работам по разминированию на территории РА будет дан системный ход
26-го марта в административном комплексе МО РА состоялось обсуждение, посвященное этапам нетехнического и технического исследований и непосредственного разминирования работ, осуществленных и осуществляемых с сентября 2012 года в Сюникской, Вайоц Дзорской, Араратской, Тавушской и Гегаркуникской областях РА при сотрудничестве ГНКО «Экспертный центр гуманитарного разминирования» (ЭЦГР) и Швейцарского фонда разминирования.
В обсуждении приняли участие Министр обороны РА Сейран Оганян, губернаторы соответствующих областей, главы общин, аккредитованные в РА послы и представители международных организаций. Со вступительной речью выступил и рабочую повестку дня представил Первый заместитель Министра обороны РА Давид Тоноян. Заместитель Министра обороны РА, председатель совета ЭЦГР Ара Назарян в ходе обсуждения представил этапы создания, особенности, имеющиеся задачи и вызовы ГНКО ЭЦГР. А.Назарян проинформировал, что в сфере гуманитарного разминирования за работами нетехнического исследования, которые завершатся в мае 2013 года, последуют работы по разминированию. Параллельно с проведением исследований будет перезадействована информационная база управления процессами разминирования. «Для комплексного разминирования территорий РА приоритетной задачей является изучение международного опыта, разработка и принятие национальной программы разминирования и ее последовательная реализация. После подведения итогов нетехнического исследования у центра разминирования будет возможность разработать и представить Правительству РА проект программы разминирования, основанный на точной информации, и после его принятия заняться его реализацией», - сказал председатель совета ЭЦГР. Директор ГНКО ЭЦГР Р.Аракелян в своей речи представил работы и программы ЭЦГР, пути сотрудничества с международными структурами. С речами также выступили руководитель по реализации программ Швейцарского фонда разминирования (FSD) Валери Фабброни, представитель фонда в Армении Я.Одандааль, представив участникам обсуждения анализ результатов нетехнического исследования, осуществленного фондом в областях РА в период с октября 2012 года по март 2013 года и их оценку, а также предложения независимых экспертов. С заключительной речью выступил Министр обороны РА Сейран Оганян. Поблагодарив участвующих в мероприятии губернаторов областей, глав общин, аккредитованных в РА послов и представителей международных организаций, Сейран Оганян, в частности, сказал: «После 1994 года были осуществлены объемные работы по разминированию. Сегодня пришло время, чтобы мы всему этому дали системный ход. Вдоль всей границы РА была осуществлена достаточно серьезная работа в направлении повышения уровня обеспечения безопасности. В ходе работ, осуществленных в прошлом, были также и недостатки, которые в дальнейшем должны быть исключены, поскольку мы имеем дело с обеспечением безопасности мирного населения», - заключил Сейран Оганян.