Առաջընթաց կարգապահության ամրապնդման գործում
22 Մարտի, 2013 00:00Վերջին երկու տարիների ընթացքում ՀՀ զինված ուժերում կարգապահության ամրապնդման և բարոյահոգեբական վիճակի բարձրացման ոլորտում զգալի առաջընթաց է արձանագրվել: Այս մասին մարտի 22-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում կայացած կոլեգիայի նիստի ընթացքում ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
ՀՀ զինված ուժերում բարոյահոգեբանական ապահովման համակարգի խնդիրները և դրանց լուծման ուղիները՝ ազգային գաղափարախոսության ներդրմամբ, ինչպես նաև ազգային բանակի լավագույն ավանդույթների կիրառման և իրավապահ մարմինների հետ համագործակցության միջոցով արատավոր երևույթների դեմ պայքարի ընթացքը քննարկելու նպատակով ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում մարտի 22-ին տեղի է ունեցել կոլեգիայի նիստ, որին մասնակցել են ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, ՀՀ ՊՆ և ԶՈՒ ԳՇ տեղեկալները, վարչություների պետեր, բանակային կորպուսների և զորամասերի հրամանատարներ, Ազգային անվտանգության ծառայության և ՀՀ ոստիկանության ներկայացուցիչներ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարն իր խոսքում նշել է, որ վերջին տարիներին զինված ուժերում բավականին լուրջ աշխատանք է կատարվել այս ուղղությամբ. «Կարգապահության ամրապնդման ոլորտում մեր անելիքները մշտական են և անսպառ: Որքան էլ հաջողություններն ակնհայտ լինեն, թեկուզ մեկ զոհի առկայությունը ցույց է տալիս, որ մենք դեռ աշխատելու և ցուցանիշները բարելավելու խնդիր ունենք»,- ընդգծել է Սեյրան Օհանյանը: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը նաև ասել է, որ վերջին տարիներին Զինված ուժերում իրականացված բարեփոխումները, զորքերի բարոյահոգեբանական ապահովման համալիր միջոցառումները, անձնակազմի հետ տարվող տեղեկատվական-դաստիարակչական աշխատանքներում ներդրված նոր սկզբունքներն ու մոտեցումները, զինվորական կարգապահության ամրապնդման ուղղությամբ ձեռնարկված բազմավեկտոր կանխարգելիչ աշխատանքները հանգեցրել են դրական արդյունքների և հաջողվել է ցուցանիշների առաջընթաց գրանցել:
Կոլեգիայի նիստի ընթացքում հիմնական զեկույցով հանդես է եկել ՀՀ ԶՈՒ ԱՀՏԱ վարչության պետ, գեներալ-մայոր Ա.Ալեքսանյանը: Ելույթներով հանդես են եկել նաև ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակության հետ կապերի վարչության պետ, ՔՀԾ 1-ին դասի պետական խորհրդական Վ.Ավետիսյանը, ԶՈՒ մարտական պատրաստության վարչություն պետ, գեներալ-մայոր Ի.Մաթևոսյանը, ՀՀ ՊՆ Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Մ.Կարապետյանը, բանակային կորպուսների և զորամասերի հրամանատարներ և այլք: Ելույթներում ներկայացվել են ՀՀ զինված ուժերում բարոյահոգեբանական ապահովման համակարգի խնդիրները և դրանց լուծման ուղիները, արատավոր բարքերի դեմ պայքարի մեթոդները, ինչպես նաև ազգային գաղափարախոսության ներդրման տեսլականը և ուղենիշները:
Ակտիվ քննարկումների արդյունքում ՀՀ պաշտպանության նախարարը տվել է մի շարք հանձնարարականներ և հստակ ժամանակացույց սահմանել աշխատանքները պատշաճ կերպով իրականացնելու նպատակով:

Прогресс в деле упрепления дисциплины
22 Марта, 2013 00:00В течение последних двух лет в сфере укрепления дисциплины и повышения морально-психологического состояния в Вооруженных Силах РА был зарегистрирован значительный прогресс. Об этом 22-го марта на заседании коллегии, состоявшейся в административном комплексе МО РА, заявил Министр обороны РА Сейран Оганян.
С целью обсуждения проблем системы морально-психологического обеспечения в Вооруженных Силах РА и путей их решения с внедрением национальной идеологии, а также хода борьбы с порочными явлениями посредством применения лучших традиций армянской армии и сотрудничества с правоохранительными органами, 22-го марта в Министерстве обороны РА состоялось заседание коллегии, в котором приняли участие Начальник Главного Штаба ВС РА, генерал-полковник Юрий Хачатуров, заместители Министра обороны РА и Начальника ГШ ВС РА, начальники управлений, командующие армейскими корпусами и воинскими частями, представители Службы национальной безопасности и Полиции РА.
Министр обороны РА в свой речи отметил, что в последние годы в Вооруженных Силах была осуществлена достаточно серьезная работа в этом направлении. «В сфере укрепления дисциплины нам всегда есть что сделать, это неисчерпаемый процесс. Насколько эти успехи ни были очевидными, наличие даже одной жертвы показывает, что у нас есть задача – работать и улучшать показатели», - подчеркнул Сейран Оганян. Глава оборонного ведомства также сказал, что реформы, осуществленные в Вооруженных Силах в течение последних лет, комплексные мероприятия по морально-психологическому обеспечению войск, новые принципы и подходы, внедренные в проводимые с персоналом информационно-дисциплинарные работы, многовекторные превентивные работы, предпринятые в направлении укрепления военной дисциплины, дали положительные результаты, и удалось зарегистрировать прогресс показателей.
В ходе заседания коллегии с основным докладом выступил начальник управления по работе с личным составом ВС РА, генерал-майор А.Алексанян. С речами выступили также начальник управления информации и по связям с общественностью, государственный советник первого класса специальной гражданской службы Вардан Аветисян, начальник управления боевой подготовки ГШ ВС, генерал-майор Ишхан Матевосян, начальник военного института МО РА имени В.Саркисяна, генерал-лейтенант Мартин Карапетян, командующие армейскими корпусами и воинскими частями и другие. В выступлениях были представлены проблемы системы морально-психологического обеспечения в Вооруженных Силах РА и пути их решения, методы борьбы против порочной нравственности, а также видение и ориентиры внедрения национальной идеологии.
В результате активных обсуждений Министр обороны РА дал ряд поручений и установил четкие графики с целью осуществления работ должным образом.