ԱՄՆ և Մեծ Բրիտանիայի փորձագետների այցը Հայաստան
22 Մարտի, 2013 00:00Ս.թ. մարտի 18-ից 22-ն ընկած ժամանակահատվածում հերթական այցով Հայաստանում էր գտնվում ՀՀ զինված ուժերի անձնակազմի կառավարման ոլորտի բարեփոխումներին օժանդակող Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Մեծ Բրիտանիայի համատեղ խորհրդատվական խումբը:
Այցի շրջանակում խորհրդատվական խումբը հնգօրյա քննարկումներ է անցկացրել անձնակազմի կառավարման ոլոտի բարեփոխումների համար պատասխանատու ՀՀ պաշտպանության համակարգի աշխատանքային խմբի հետ: Քննարկումների ընթացքում կարծիքներ են փոխանակվել պաշտպանական բարեփոխումների այս ոլորտում գրանցված առաջընթացի վերաբերյալ` ՀՀ զինված ուժերում արհեստավարժ սերժանտական կազմի զարգացման հարցերի հատուկ շեշտադրմամբ: Հայ մասնագետներին արժեքավոր խորհրդատվություն է տրամադրվել զորային կառույցի տարբեր մակարդակներում գործող սերժանտների զորագրման, վերապատրաստման, որակավորման և սոցիալան ապահովման, ինչպես նաև նրանց և սպաների միջև դերերի, պարտականությունների ու գործառույթների տարաբաշխման հարցերի մասին:
Միջազգային փորձագետներն այցի ընթացքում եղել են նաև ՀՀ ՊՆ ենթասպաների դպրոցում, ծանոթացել են արհեստավարժ սերժանտների ուսումնակրթական գործընթացին, հանդես են եկել դասախոսություններով և պատասխանել են ունկնդիրներին հուզող հարցերին:
Քննարկումները եզրափակվել են ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի հետ ամփոփիչ հանդիպմամբ, որի ընթացքում կողմերը ներկայացրել են այցի արդյունքներով իրենց եզրահանգումները, համաձայնեցրել են ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության բարեփոխումների այս առանցքային ոլորտում միջազգային խորհրդատվության հետագա ուղիներն ու միջոցները: Փոխնախարար Դավիթ Տոնոյանը կատարված աշխատանքների վերաբերյալ արտահայտել է իր գոհունակությունը` ընդգծելով անձնակազմի կառավարման ոլորտի և մարդկային գործոնի հանգուցային նշանակությունը պաշտպանական բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման գործում:

The visit of experts from United States and Great Britain
22 March, 2013 00:00From March 18 to 22, the joint advisory group of experts from United States and Great Britain assisting reforms on human resources management in the Armed Forces were in Armenia.
During the visit the advisory group had5-day discussion with the working group of the Ministry of Defence responsible for reforms on human resources management in the armed forces. Parties exchanged views on the recorded progress in this area of defence,putting a particular emphasis on professional NCO corps development within the seargant staff. Armenian specialists were given valuable consultation regarding reforms in different areas, including recruitment of non-commissioned officers seargants in various levels of the army structure,their training, qualification and social security as well as distribution of roles, functions and the responsibilities between non-commissioned and commisioned officers.
International experts also visited the NCO school of the Ministry of Defence where they not only were introduced to educational processes, but also delivered their own lectures and answered to questions of the audience.
Discussions were concluded in the final meeting with First Deputy Defense Minister David Tonoyan where the parties presented their findings based on the results of the visit, and agreed upon further ways and means of international consultations in this key sector of defence structure. Deputy Minister David Tonoyan expressed his satisfaction with the work done,emphasizing the importance of human resource management and human factor for effective implementation of defence reforms.