30 Ապրիլի, 2012 00:00Ս.թ. ապրիլի 30-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Սեյեդ Ալի Սաղայիանին` մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտելու կապակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել երկու երկրների միջև գոյություն ունեցող բազմաբնույթ հարաբերությունները, նշել, որ 20-ամյա համագործակցության ընթացքում կողմերն իրականացրել են բազմաթիվ ծրագրեր և նախատեսում են առաջիկայում ընդլայնել համագործակցությունը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային խնդիրներին, խոսվել է տարածաշրջանային անվտանգության ընկալման ընդհանուր մոտեցումների, առկա հակամարտությունների լուծման ուղիների ու դրանց վերաբերյալ կողմերի դիրքորոշումների մասին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին՝ իր դիվանագիտական առաքելության ընթացքում երկու երկրների միջև հարաբերությունների սերտացմանն ու կապերի ամրապնդմանը նպաստելու համար:
Դեսպան Սեյեդ Ալի Սաղայիանը նշել է, որ հայ-իրանական ռազմավարական հարաբերությունները բխում են ինչպես երկու երկրների ղեկավարների քաղաքական կամքից, այնպես էլ երկու ժողովուրդների պատմամշակութային ընդհանրություններից:
Ս.Օհանյանը դեսպանին մաղթել է հաջողություններ և հույս հայտնել, որ նա իր հետագա գործունեության ընթացքում նույնպես կնպաստի երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդմանը:

30 Апреля, 2012 00:0030-го апреля с.г. Министр обороны РА Сейран Оганян принял посла Исламской Республики Иран в Республике Армения Сейеда Али Сагайяна в связи с завершением дипломатической миссии в нашей стране.
В ходе встречи стороны высоко оценили многообразные отношения, существующие между двумя странами, отметили, что в ходе 20-летнего сотрудничества осуществили множество программ и в дальнейшем планируют расширять сотрудничество.
Стороны коснулись также региональных проблем, поговорили об общих подходах восприятия региональной безопасности, направлениях решения существующих конфликтов и позициях сторон по данным вопросам.
Министр обороны РА поблагодарил посла за содействие углублению и укреплению связей между двумя государствами в ходе его дипломатической миссии.
Посол Сейед Али Сагайян отметил, что армяно-иранские стратегические отношения вытекают как из политической воли руководителей двух государств, так и из историко-культурного общего двух народов.
С.Оганян пожелал успехов послу и выразил надежду, что он в ходе своей дальнейшей деятельности также будет содействовать укреплению дружеских отношений двух государств.