30 Ապրիլի, 2012 00:00Ս.թ. ապրիլի 30-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Սեյեդ Ալի Սաղայիանին` մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտելու կապակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել երկու երկրների միջև գոյություն ունեցող բազմաբնույթ հարաբերությունները, նշել, որ 20-ամյա համագործակցության ընթացքում կողմերն իրականացրել են բազմաթիվ ծրագրեր և նախատեսում են առաջիկայում ընդլայնել համագործակցությունը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային խնդիրներին, խոսվել է տարածաշրջանային անվտանգության ընկալման ընդհանուր մոտեցումների, առկա հակամարտությունների լուծման ուղիների ու դրանց վերաբերյալ կողմերի դիրքորոշումների մասին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին՝ իր դիվանագիտական առաքելության ընթացքում երկու երկրների միջև հարաբերությունների սերտացմանն ու կապերի ամրապնդմանը նպաստելու համար:
Դեսպան Սեյեդ Ալի Սաղայիանը նշել է, որ հայ-իրանական ռազմավարական հարաբերությունները բխում են ինչպես երկու երկրների ղեկավարների քաղաքական կամքից, այնպես էլ երկու ժողովուրդների պատմամշակութային ընդհանրություններից:
Ս.Օհանյանը դեսպանին մաղթել է հաջողություններ և հույս հայտնել, որ նա իր հետագա գործունեության ընթացքում նույնպես կնպաստի երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդմանը:

Meeting in the Ministry of Defense
30 April, 2012 00:00On April 30, ARM Defense Minister Seyran Ohanyan hosted the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Iran to Armenia Seyed Ali Saghaeyan due to the ending of his diplomatic mission in Armenia.
During the meeting the parties highly appreciated current relations in different sectors and noted they have carried out multiple projects and look forward to expanding the existing cooperation.
They also touched upon regional issues and talked about general approaches regarding the regional security perception, as well as the ways of solving current regional conflicts and the positions of the parties towards these ways.
ARM Defense Minister thanked the ambassador for his contribution towards the development and enhancement of bilateral cooperation. Ambassador Seyed Ali Saghaeyan noted that Armenian-Iranian strategic relations derive not only from the political will of the leaders of the two countries, but also from the historical and cultural commonality of our peoples.
Seyran Ohanyan wished him success in his further diplomatic activity and expressed hope that the ambassador will continue to contribute to the strengthening of the bilateral friendly relations.