ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպումներ է ունեցել Նյու Յորքում
23 Մարտի, 2012 00:00Մարտի 21-22-ը ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունը ԱՄՆ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում գտնվում էր Նյու Յորքում:
Այցի շրջանակներում Սեյրան Օհանյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի զինաթափման հարցերով բարձր ներկայացուցիչ տիկին Անգելա Քեյնի հետ: Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են հակաահաբեկչության ռազմավարության, սովորական զինատեսակների, այդ թվում` Զենքի առևտրի պայմանագրի, ռազմական ծախսերի և բյուջեի, փոքր զենքի և թեթև սպառազինության անօրինական վաճառքի կանխարգելման և վերացման, ինչպես նաև տարածաշրջանային զինաթափման հարցերի առնչությամբ Հայաստանի մոտեցումները: Երկուստեք կարևորվել է Հայաստանի կողմից ՄԱԿ-ի համապատասխան բանաձևերի ներքո ազգային զեկույցների պարբերաբար ներկայացման և զինաթափման հարցերով համաժողովներին հայկական կողմի ակտիվ մասնակցության հարցերը:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի խաղաղապահ գործողությունների դեպարտամենտի պետի պաշտոնակատար Դմիտրի Տիտովի և նույն դեպարտամենտի քաղաքականության և ծրագրավորման վարչության պաշտոնատարների հետ համատեղ աշխատանքային խորհրդակցությանը քննարկվել են ՄԱԿ-ի խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի հետագա մասնակցության, ինչպես նաև հումանիտար ականզերծման կարողությունների զարգացման և այդ ուղղությամբ համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Նյու Յորք կատարած այցի շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է նաև հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպումների ընթացքում ՀՀ ՊՆ պատվիրակությանն ուղեկցել է ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Կարեն Նազարյանը:

23 March, 2012 00:00From March 21-22, in the framework of the working visit to the USA the delegation headed by ARM Defense Minister Seyran Ohanyan was in New York.
Seyran Ohanyan met UN High Representative for Disarmament Affairs Angela Kane. During the meeting the Armenian side introduced approaches regarding issues of counter-terrorism strategy, conventional arms, Arms Trade Treaty, military expenditures and budget, prevention and elimination of Small Arms and Light Weapons (SALW), and regional disarmament.
During the joint working consultations with United Nations Assistant Secretary-General for the Department of Peacekeeping Operations Dmitry Titov and Policy and Planning Department officials they discussed issues of the Armenian troops’ further participation in UN-led peacekeeping operations and the cooperation to enhance humanitarian demining capacities.
During the visit the delegation headed by ARM Defense Minister Seyran Ohanyan met representatives of the Armenian community.
During the entire visit the delegation was accompanied by Permanent Representative of Armenia to UN Karen Nazaryan.