ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպումներ է ունեցել Նյու Յորքում
23 Մարտի, 2012 00:00Մարտի 21-22-ը ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունը ԱՄՆ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում գտնվում էր Նյու Յորքում:
Այցի շրջանակներում Սեյրան Օհանյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի զինաթափման հարցերով բարձր ներկայացուցիչ տիկին Անգելա Քեյնի հետ: Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են հակաահաբեկչության ռազմավարության, սովորական զինատեսակների, այդ թվում` Զենքի առևտրի պայմանագրի, ռազմական ծախսերի և բյուջեի, փոքր զենքի և թեթև սպառազինության անօրինական վաճառքի կանխարգելման և վերացման, ինչպես նաև տարածաշրջանային զինաթափման հարցերի առնչությամբ Հայաստանի մոտեցումները: Երկուստեք կարևորվել է Հայաստանի կողմից ՄԱԿ-ի համապատասխան բանաձևերի ներքո ազգային զեկույցների պարբերաբար ներկայացման և զինաթափման հարցերով համաժողովներին հայկական կողմի ակտիվ մասնակցության հարցերը:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի խաղաղապահ գործողությունների դեպարտամենտի պետի պաշտոնակատար Դմիտրի Տիտովի և նույն դեպարտամենտի քաղաքականության և ծրագրավորման վարչության պաշտոնատարների հետ համատեղ աշխատանքային խորհրդակցությանը քննարկվել են ՄԱԿ-ի խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի հետագա մասնակցության, ինչպես նաև հումանիտար ականզերծման կարողությունների զարգացման և այդ ուղղությամբ համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Նյու Յորք կատարած այցի շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է նաև հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպումների ընթացքում ՀՀ ՊՆ պատվիրակությանն ուղեկցել է ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Կարեն Նազարյանը:

Министр обороны РА провел встречи в Нью-Йорке
23 Марта, 2012 00:00Делегация, возглавляемая Министром обороны РА Сейраном Оганяном, с 21-го по 22-е марта в рамках рабочего визита в США находилась в Нью-Йорке.
В рамках визита Сейран Оганян провел встречи с Верховным представителем Генерального секретаря ООН по вопросам разоружения г-жой Ангелой Кейн. В ходе встречи были представлены подходы Армении касательно вопросов антитеррористической стратегии, обычных вооружений, в том числе Договора о торговле оружием, военных расходов и бюджета, предотвращения и ликвидации незаконной торговли малым оружием и легким вооружением, а также регионального разоружения.
Стороны отметили важность регулярного представления Арменией национальных отчетов в рамках соответствующих резолюций ООН и активного участия армянской стороны в конференциях по вопросам разоружения. На совместном рабочем совещании с и.о. начальника Департамента миротворческих действий Генерального секретаря ООН Дмитрием Титовым и и.о. начальника управления политики и планирования того же департамента были обсуждены вопросы, касающиеся дальнейшего участия Армении в миротворческих миссиях ООН, а также развития возможностей гуманитарного разминирования и сотрудничества в этом направлении.
В рамках визита в Нью-Йорк делегация, возглавляемая Министром обороны РА, также встретилась с представителями армянской диаспоры.