ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՆ Կանզաս նահանգում
21 Մարտի, 2012 00:00Մարտի 20-ին Կանզասում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը ԱՄՆ աշխատանքային այցի շրջանակներում գործնական քննարկումներ է ունեցել Կանզասի Ազգային գվարդիայի հրամանատար, գեներալ-մայոր Լի Թաֆանելիի, նահանգի կոնգրեսի սենատի նախագահ Մորրիսի և Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Օ՛Նիլի հետ: Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարին ներկայացվել են ԱՄՆ ցամաքային զորքերի հրամանատարաշտաբային քոլեջի ուսումնակրթական գործընթացը, ինչպես նաև հեռարշավային դաշտային բուժապահովման կարողությունները:
Կանզասի նահանգապետ Սեմ Բրաունբեքի հետ հանդիպմամ ժամանակ արձանագրվել է «Նահանգային գործընկերության ծրագրով» Հայաստանի Հանրապետության և Կանզասի միջև համագործակցության բարձր մակարդակը և դրա ընդլայնման ու խորացման ներուժը: Նահանգապետը հանդիսավոր պայմաններում ստորագրել է Հայաստանի և Կանզասի միջև համագործակցության վերաբերյալ հռչակագիր, որում մասնավորապես նշված է.
«Կանզասը հպարտությամբ ազդարարում է նահանգային գործընկերության ծրագրի շրջանակներում Կանզասի և Հայաստանի միջև անցած ինը տարիների ընթացքում ծավալված համագործակության առաջընթացը:
Կանզասն արժևորում է ամերիկյան և ՆԱՏՕ-ի ուժերի հետ համատեղ Կոսովոյում, Իրաքում և Աֆղանստանում Հայաստանի Հանրապետության ԶՈւ զինծառայողների ծառայության բարձր մակարդակը և նրանց կրած դժվարությունները:
Կանզասը հանձնառու է ապահովել Հայաստանի Հանրապետության հետ տևական յուրահատուկ հարաբերությունների շարունակականությունը և հետագա համագործակցության ընդլայնումը:
Կանզասը և Հայաստանը գործընկերության շրջանակներում կանգնած են կողք կողքի` հանուն խաղաղության, բարեկեցության և ազատության»:

ARM Defense Minister had meetings in the State of Kansas
21 March, 2012 00:00On March 20, in the framework of the working visit to the USA, ARM Defense Minister Seyran Ohanyan had discussions with Adjutant General of Kansas Major General Lee Tafanelli, President of the Senate of Kansas Stephen Morris, and Mike O`Neal, the Speaker of the Kansas House of Representatives. Education system of The United States Army Command and General Staff College (CGSC) as well as Expeditionary Medical Support system capacities were presented to the ARM Defense Minister.
During the meeting with the Governor of Kansas Sam Brownback the high level of cooperation between Armenia and Kansas was registered and the prospective of broadening and deepening cooperation within the State Partnership Program was outlined. The Governor signed a declaration of cooperation between Armenia and Kansas which particularly says that Kansas is proud to announce the progress made over the last 9 years of cooperation between Armenia and Kansas in the framework of the State Partnership Program.
Kansas appreciates the high level of duty service performed by the Armenian Armed Forces service members and overcoming adversities they faced alongside with American and NATO forces in Kosovo, Iraq, and Afghanistan.
Kansas is committed to ensuring the continuance of the long-term exceptional cooperation and its further broadening with Armenia. In the framework of the partnership Armenia and Kansas stand side by side for the sake of peace, prosperity, and freedom”.