Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակության այցը Լիտվայի Հանրապետություն
19 Ապրիլի, 2013 00:00Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Սեյրան Օհանյանը Լիտվայի Հանրապետությունում պաշտոնական այցի շրջանակներում ապրիլի 18-ին հանդիպում է ունեցել Լիտվայի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար Յուոզաս Օլեկասի հետ:
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանի և Լիտվայի պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները բարձր են գնահատել ավելի քան մեկ տասնամյակի պատմություն ունեցող հայ-լիտվական ռազմական համագործակցության ներկայիս մակարդակը և կարևորել են համագործակցության զարգացումը ավանդական դարձած այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ռազմական կրթությունը, ռազմական բժշկությունը, խաղաղապահությունը, փորձագիտական խորհրդատվությունը և այլն: Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել ձևավորել և զարգացնել նաև համագործակցությունը կիբեր անվտանգության, մարդկային ռեսուրսների կառավարման և էներգետիկ անվտանգության ոլորտներում: Երկուստեք կարևորվել են բազմակողմ ձևաչափով համագործակցության զարգացման հեռանկարները, մասնավորապես` բազմազգ միջազգային գործողություններին երկու երկրների զինված ուժերի մասնակցությունը, համագործակցությունը ԵՄ և ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում:
Ս.Օհանյանը և Յ.Օլեկասը կարծիքներ են փոխանակել նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցերի շուրջ:
Նույն օրը Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունը այցելել է Լիտվայի Հանրապետության Սեյմ, որտեղ կայացել են նրա հանդիպումները Սեյմի փոխնախագահի, ազգային անվտանգության և պաշտպանության մշտական հանձնաժողովի նախագահի, ինչպես նաև Հայաստանի և Լեռնային Ղարաղաղի հետ բարեկամության խորհրդարանական խմբերի հետ:
Այսօր, ապրիլի 19-ին Լիտվայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունում տեղի ունեցած հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են հայ-լիտվական հարաբերություններին վերաբերվող հարցերի լայն շրջանակ, ԵՄ Արևելյան գործընկերության և ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում համագործակցության զարգացման ընթացքն ու հեռանկարները, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող խնդիրներ:
Այցի ծրագրի շրջանակներում Ս.Օհանյանը այցելել է նաև գեներալ Յոնան Զեմաիտիսի անվան Լիտվայի ռազմական ակադեմիա, Լիտվայում ՀՀ դեսպանությունում հանդիպել է հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, ինչպես նաև հարգանքի տուրք է մատուցել Լիտվայի անկախության պաշտպանների հիշատակին՝ ծաղկեպսակ տեղադրելով նրանց հուշարձանին:

Визит возглавляемой Сейраном Оганяном делегации в Литовскую Республику
19 Апреля, 2013 00:00Исполняющий обязанности Министра обороны Республики Армения Сейран Оганян в рамках официального визита в Литовскую Республику 18-го апреля встретился с Министром национальной обороны Литовской Республики Юозасом Олекасом.
В ходе встречи главы оборонных ведомств Армении и Литвы высоко оценили нынешний уровень имеющего более чем десятилетнюю историю армяно-литовского военного сотрудничества и отметили важность развития сотрудничества в таких ставших традиционными сферах, как военное образование, военная медицина, миротворчество, экспертные консультации и др. Были достигнуты договоренности о формировании и развитии сотрудничества и в сферах кибербезопасности, управления человеческими ресурсами, энергетической безопасности. С обеих сторон была отмечена важность перспектив развития сотрудничества в многостороннем формате, в частности, в направлении участия вооруженных сил обеих стран в многонациональных международных операциях и сотрудничества в рамках ЕС и НАТО.
С.Оганян и Ю.Олекас обменялись мнениями и по вопросам, касающимся региональной безопасности.
В тот же день возглавляемая исполняющим обязанности Министра обороны РА Сейраном Оганяном делегация посетила Сейм Литовской Республики, где состоялись его встречи с Вице-председателем Сейма, председателем Постоянного комитета по национальной безопасности и обороне, а также с парламентскими группами дружбы с Арменией и Нагорным Карабахом.
Сегодня, 19-го апреля во время встреч, состоявшихся в Министерстве иностранных дел Литовской Республики, был обсужден широкий круг вопросов, касающихся армяно-литовских отношений, ход и перспективы развития сотрудничества в рамках Восточного партнерства ЕС и НАТО, а также проблемы, связанные с региональной безопасностью.
В рамках программы визита Сейран Оганян также посетил военную академию Литвы имени генерала Йонаса Жемайтиса, в посольстве РА в Литве встретился с представителями армянской общины, а также отдал дань уважения памяти защитников независимости Литвы, возложив венок к их мемориалу.