15 Փետրվարի, 2012 00:00Փետրվարի 14-ին աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության Պլանավորման, քաղաքականության և ռազմավարության դիրեկտորիատի փոխտնօրեն, դերծովակալ Մարկ Մոնտգոմերիին ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Ողջունելով հյուրին, ՀՀ պաշտպանության նախարարը բարձր է գնահատել ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության և ՀՀ պաշտպանության նախարության միջև իրականացվող համագործակցության մակարդակը: Դերծովակալ Մարկ Մոնտգոմերին շնորհակալություն է հայտնել հայկական կողմին Կոսովոյի և Աֆղանստանի առաքելությունների ընթացքում ցուցաբերված և ցուցաբերվող աջակցության համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-ամերիկյան համատեղ վարժանքների կազմակերպմանը, ռազմակրթական ծրագրերին վերաբերող և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Այցի ընթացքում կայացել է նաև դերծովակալ Մ.Մոնտգոմերիի հանդիպումը ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Ս.Գալստյանի հետ: Քննարկվել են հայ խաղաղապահների միջազգային առաքելություններին մասնակցությանն առնչվող հարցեր: Դերծովակալ Մ.Մոնտգոմերին այցելել է նաև ՀՀ զինված ուժերի խաղաղապահ բրիգադ:

15 Февраля, 2012 00:00Министр обороны РА Сейран Оганян 14-го февраля принял находящегося с рабочим визитом в Армении замдиректора Директориата планирования, политики и стратегии Европейского командования США, контр-адмирала Марка Монтгомери.
Приветствуя гостя, Министр обороны РА высоко оценил уровень сотрудничества между Министерством обороны РА и Европейским командованием США. Контр-адмирал Монтгомери поблагодарил армянскую сторону за оказываемую поддержку в ходе миссий в Косово и Афганистане.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся организации армяно-американских совместных учений, военно-образовательных программ, а также другие вопросы, представляющие двусторонний интерес.
В ходе визита состоялась также встреча М.Монтгомери с заместителем Начальника Главного штаба РА, генерал-лейтенантом С.Галстяном. Были обсуждены вопросы, касающиеся участия армянских миротворцев в международных миссиях. Контр-адмирал М.Монтгомери также посетил миротворческую бригаду Вооруженных Сил РА.