Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել Թբիլիսիում
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունը հուլիսի 17-ին պաշտոնական այցով մեկնել է Թբիլիսի: Պատվիրակության կազմում ընդգրկված են ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը և ՀՀ ՊՆ, ԶՈՒ ԳՇ այլ պաշտոնատար անձինք:
Այցի ընթացքում Սեյրան Օհանյանը հանդիպում Է ունեցել Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Ալասանիայի հետ: Բարձրաստիճան հյուրի ընդունելության հանդիսավոր արարողությունը կայացել է Վրաստանի պաշտպանության նախարարությունում: Պաշտոնական արարողությունից հետո տեղի է ունեցել երկու երկրների պաշտպանության նախարարների առանձնազրույցը: Հանդիպմանը հաջորդած համատեղ մամլո ասուլիսում Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Ալասանիան ընդգծել է, որ հայ-վրացական հարաբերությունները Վրաստանի կառավարության համար առաջնային են և կարեւոր նշանակություն ունեն տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման համար: «Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի պաշտպանության նախարարին` մեր հրավերն ընդունելու համար: Ցանկանում եմ հատկապես ընդգծել այն պատմական, բարեկամական եւ եղբայրական հարաբերությունները, որոնք կապում են հայ եւ վրացի ժողովուրդներին: Այսօրվա հանդիպման ընթացքում քննարկել ենք երկկողմ համագործակցությունը եւ պայմանավորվել ենք, որ այն կընթանա ըստ ծրագրի, որն ընդունել ենք 2013թ: Խոսել ենք նաեւ այն առաջնահերթությունների մասին, որոնք կնշանավորվեն մեր երկրներում 2014թ: Ցանկանում եմ հատկապես շեշտել, որ հայ-վրացական հարաբերությունները մեր կառավարության համար առաջնային են: Դրանք կարեւոր դեր են խաղում նաեւ տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման գործում»,-հայտարարել է Իրակլի Ալասանիան: Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը իր հերթին հայտնել է, որ կողմերը քննարկել են Հարավային Կովկասում առկա անվտանգության խնդիրները. «Մենք մեծ նշանակություն ենք տալիս Վրաստանի հետ հարաբերություններին, քանի որ մեր երկրները կապված են պատմական և բազմադարյան բարեկամությամբ: Կարծում եմ, որ այդ հիմքերը մեզ համար որոշակի ազդակ կլինեն` պաշտպանական ոլորտում մեր հարաբերությունների զարգացման մեջ»,- ընդգծել է Ս. Օհանյանը: Նախարարը ընդգծել է նաև, որ 2011թ.-ից Վրաստանի և Հայաստանի միջև պաշտպանական ոլորտում համագործակցությունը զարգանում է դինամիկ: Այն նախատեսում է փորձի փոխանակում զինծառայողների պատրաստման և ռազմական կրթության ոլորտում: Այցի շրջանակում տեղի է ունեցել նաև Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հանդիպումը Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի հետ: Հանդիպմանը դիտարկվել է Հայաստանի և Վրաստանի միջև պաշտպանական ոլորտում համագործակցության ռազմավարությունը: Լրագրողների հետ զրույցում Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ երկու երկրների պաշտպանության նախարարությունները ծրագրում են համագործակցել ռազմավարական պլանավորման, խաղաղապահ առաքելությունների պատրաստման, փորձի փոխանակման ուղղություններով: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակության անդամները Հերոսների Հրապարակում հարգանքի տուրք են մատուցել զոհված հերոսների հիշատակին:

Возглавляемая С.Оганяном делегация имела встречи в Тбилиси
18 Июля, 2013 00:00Возглавляемая министром обороны РА Сейраном Оганяном делегация отбыла в Тбилиси с официальным визитом 17-го июля. В составе делегации - 1-ый замминистра обороны Давит Тоноян и другие официальные лица МО РА и ГШ ВС. Во время визита С.Оганян встретился с министром обороны Грузии Ираклием Аласания. Торжественная церемония приема высокопоставленного гостя состоялась в Министерстве обороны Грузии, после чего состоялась отдельная беседа министров двух стран.
В совместной пресс-конференции министр обороны Грузии И.Аласания подчеркнул, что армяно-грузинские отношения являются приоритетными для правительства Грузии и имеют важное значение для обеспечения безопасности в регионе.
«Желаю поблагодарить министра обороны Армении за принятие нашего приглашения. Хочу особо подчеркнуть те исторические, дружественные и братские отношения, которые связывают грузинский и армянский народы. В ходе сегодняшней встречи мы обсудили двустороннее сотрудничество и договорились, что оно будет развиваться в соответствии с планом, который мы приняли в 2013 году. Мы говорили также о тех приоритетах, которые будут у наших стран в 2014 году».
Министр обороны Армении Сейран Оганян в свою очередь заявил, что стороны обсудили вопросы безопасности на Южном Кавказе. «Армению и Грузию связывает историческая, многовековая дружба. Я считаю, что этот фундамент даст определенный импульс развитию отношений двух стран в оборонной сфере», – подчеркнул С.Оганян. Он также отметил, что с 2011 года сотрудничество между Грузией и Арменией в оборонной сфере развивается динамично и предусматривает обмен опытом в деле подготовки военнослужащих и в сфере военного образования.
В рамках визита состоялась также встреча Сейрана Оганяна с премьер-министром Грузии Бидзиной Иванишвили, в ходе которой была рассмотрена стратегия сотрудничества Армении и Грузии в оборонной сфере. Во время беседы с журналистами С.Оганян отметил, что министерства обороны обеих стран планируют сотрудничать в направлении стратегического планирования, подготовки миротворческих миссий, обмена опытом.
Члены делегации, возглавляемой министром обороны РА С.Оганяном, воздали дань уважения памяти погибшим воинам на Площади Героев.