ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի համատեղ խորհրդատվական խմբի այցը Հայաստան
13 Հուլիսի, 2013 00:00ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման նոր շրջափուլի նախապատրաստման և աշխատանքների կազմակերպման շրջանակներում 2013թ. հուլիսի 7-ից 13-ը Հայաստանի Հանրապետությունում էր ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի համատեղ խորհրդատվական խումբը:
Այցի ընթացքում հուլիսի 9-ին խորհրդատվական խմբի անդամների հետ խորհրդակցություն անցկացրեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դ.Տոնոյանը: Հանդիպման ընթացքում Դ.Տոնոյանը ներկայացրեց ՀՀ ՊՌՎ նոր շրջափուլի կազմակերման հարցում ՀՀ ՊՆ մոտեցումներն ու տեսլականը, հիմնական շեշտը դնելով վերանայման փուլերի, մեթոդաբանության և գործելակերպի առանձնահատկությունների հստակեցման անհրաժեշտության վրա: Նշեց, որ ՊՌՎ նախորդ շրջափուլի ընթացքում միջազգային գործընկերների տրամադրած խորհրդատվությունը ունեցել է լուրջ դերակատարություն վերջնական պլանավորման փաստաթղթերի մշակման գործում: Միջազգային խորհրդատվական խմբի անդամները, ընդգծելով ՊՌՎ նախորդ շրջափուլի ընթացքում կատարված համատեղ աշխատանքների արդյունավետությունը, հույս հայտնեցին, որ փոխգործակցության նույնանման մակարդակ կարձանագրվի նաև առաջիկա աշխատանքների ընթացքում:
Հուլիսի 12-ին ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի համատեղ խորհրդատվական խմբի անդամներին ընդունեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանը: Հանդիպման ընթացքում խորհրդատվական խմբի անդամները ներկայացրեցին նախորդ օրերին կատարված աշխատանքների արդյունքները` պաշտպանության նախարարի դիտարկմանը հանձնելով ՊՌՎ կազմակերպման ճանապարհային քարտեզի նախնական տարբերակը՝ միջոցառումների կատարման պլան ժամանակացույցով: Շնորհակալություն հայտնելով խորհրդատվական խմբին ցուցաբերած եռանդուն աջակցության համար, պաշտպանության նախարարը նշեց, որ ՊՌՎ-ն, հանդիսանալով պաշտպանության միջնաժամկետ և երկարաժամկետ պլանավորման կարևորագույն բաղկացուցիչներից մեկը, ձեռք է բերել պարբերական բնույթ: Նախարարն իր վստահությունը հայտնեց, որ համատեղ ջանքերով ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման հերթական գործընթացը կիրականացվի բարձր արդյունավետությամբ, որի արդյունքում կունենանք «ՀՀ զինված ուժեր - 2020» տեսլականը:

The visit of Joint Advisory Group from the United Kingdom and the United States
13 July, 2013 00:00From July 7 to 13 within the framework of the preparation of a new cycle and implementation activities of the Strategic Defense Review, the joint advisory group from the United Kingdom and the United States was in the Republic of Armenia.
On July 9 First Deputy Defense Minister Davit Tonoyan held a consultation with members of the advisory group presenting the approach and the vision of RA MoD in organizing the new cycle for the Defence Strategic Review of the Republic of Armenia with the main emphasis on the stages of the review and the necessity of refining specifics of methods and procedures. He also acknowledged the profound recommendations rendered by international partners during the previous cycle of SDR that had a significant role in the development of final planning documents. Members of the International advisory group expressed hope that similar level of cooperation will be recorded during the forthcoming operations, appreciating the efficiency of the joint work carried out during the previous cycle of SDR.
On July 12 the U.S. and the UK Joint Advisory Group members were hosted by Minister of Defence Seyran Ohanyan. During the meeting, the advisory group members briefed about the findings they has obtained in the previous days and presented the draft roadmap and action plan of. Expressing gratitude for active assistance shown by the advisory group, Defence Minister noted that as an important component to the mid-term and long-term defence expenditure SDR has acquired a regular nature and expressed his confidence that with joint efforts, the annual process of RA Strategic Defence Review will be accomplished with high efficiency resulting in the clear vision and insight about "RA Armed Forces"-2020" development plan.