ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի համատեղ խորհրդատվական խմբի այցը Հայաստան
13 Հուլիսի, 2013 00:00ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման նոր շրջափուլի նախապատրաստման և աշխատանքների կազմակերպման շրջանակներում 2013թ. հուլիսի 7-ից 13-ը Հայաստանի Հանրապետությունում էր ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի համատեղ խորհրդատվական խումբը:
Այցի ընթացքում հուլիսի 9-ին խորհրդատվական խմբի անդամների հետ խորհրդակցություն անցկացրեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դ.Տոնոյանը: Հանդիպման ընթացքում Դ.Տոնոյանը ներկայացրեց ՀՀ ՊՌՎ նոր շրջափուլի կազմակերման հարցում ՀՀ ՊՆ մոտեցումներն ու տեսլականը, հիմնական շեշտը դնելով վերանայման փուլերի, մեթոդաբանության և գործելակերպի առանձնահատկությունների հստակեցման անհրաժեշտության վրա: Նշեց, որ ՊՌՎ նախորդ շրջափուլի ընթացքում միջազգային գործընկերների տրամադրած խորհրդատվությունը ունեցել է լուրջ դերակատարություն վերջնական պլանավորման փաստաթղթերի մշակման գործում: Միջազգային խորհրդատվական խմբի անդամները, ընդգծելով ՊՌՎ նախորդ շրջափուլի ընթացքում կատարված համատեղ աշխատանքների արդյունավետությունը, հույս հայտնեցին, որ փոխգործակցության նույնանման մակարդակ կարձանագրվի նաև առաջիկա աշխատանքների ընթացքում:
Հուլիսի 12-ին ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի համատեղ խորհրդատվական խմբի անդամներին ընդունեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանը: Հանդիպման ընթացքում խորհրդատվական խմբի անդամները ներկայացրեցին նախորդ օրերին կատարված աշխատանքների արդյունքները` պաշտպանության նախարարի դիտարկմանը հանձնելով ՊՌՎ կազմակերպման ճանապարհային քարտեզի նախնական տարբերակը՝ միջոցառումների կատարման պլան ժամանակացույցով: Շնորհակալություն հայտնելով խորհրդատվական խմբին ցուցաբերած եռանդուն աջակցության համար, պաշտպանության նախարարը նշեց, որ ՊՌՎ-ն, հանդիսանալով պաշտպանության միջնաժամկետ և երկարաժամկետ պլանավորման կարևորագույն բաղկացուցիչներից մեկը, ձեռք է բերել պարբերական բնույթ: Նախարարն իր վստահությունը հայտնեց, որ համատեղ ջանքերով ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման հերթական գործընթացը կիրականացվի բարձր արդյունավետությամբ, որի արդյունքում կունենանք «ՀՀ զինված ուժեր - 2020» տեսլականը:

Визит в Армению совместной консультативной группы США и Великобритании
13 Июля, 2013 00:00В рамках подготовки и организации работ нового этапа стратегического пересмотра обороны РА с 7 по 13 июля совместная консультативная группа США и Великобритании находилась в Республике Армения.
9-го июля 1-ый замминистра обороны Давид Тоноян провел совещание с членами группы. Он представил подходы и видение МО РА в организации нового этапа СПО, основной акцент поставив на этапах пересмотра, на необходимость пояснения специфик методологии и методов работы. Д.Тоноян отметил, что во время предыдущего этапа СПО косультация международных партнеров имела серьезную роль в деле разработки документов окончательного планирования. Члены международной консультативной группы, подчеркнув эффективность проделанной совместной работы в течение предыдущего этапа СПО, выразили надежду, что такой же уровень взаимодействия будет зарегистрирован также и во время предстоящих работ.
12-го июля членов совместной консультативной группы США и Великобритании принял министр обороны РА С.Оганян. Во время встречи члены группы представили результаты работ предыдущих дней, представив на обозрение министра предварительный вариант дорожной карты организации СПО с графиком выполнения мероприятий.
Выразив благодарность за оказанное активное содействие, министр отметил, что СПО, являясь важнейшим составляющим среднесрочного и дальнесрочного планирования, приобрел периодический характер. Он выразил свою уверенность, что совместными усилиями очередной процесс стратегического пересмотра обороны РА осуществится с высокой эффективностью, в результате чего у нас будет видение “Вооруженные силы РА – 2020”.