3 Հուլիսի, 2013 00:00Ս.թ. հուլիսի 2-ից 3-ը ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Վիլնյուս` Եվրոպական Միության նախագահությունը ստանձնող Լիտվայի պաշտպանության նախարարության կազմակերպած ԵՄ արևելյան գործընկերության շրջանակներում «Եվրոպական ընդհանուր անվտանգության և պաշտպանական քաղաքականությանը» նվիրված սեմինարին մասնակցելու նպատակով:
Միջոցառմանը մասնակցել է նաև Լիտվայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արա Այվազյանը: Սեմինարի ընթացքում Դ.Տոնոյանը հանդես է եկել ելույթով, որտեղ Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև Արևելյան գործընկերության շրջանակներում պաշտպանական համագործակցության գոյություն ունեցող հնարավորությունների օգտագործման համար առաջարկել է մի շարք մոտեցումներ` միջազգային այլ կազմակերպությունների` ՀԱՊԿ, ԵԱՀԿ, ՆԱՏՕ, հետ ՀՀ համագործակցության ծրագրերի կրկնության բացառումը և փոխլրացումը ապահովելու պարագայում: Մասնավորապես հաշվի առնելով, որ ինչպես սահմանվում է ՀՀ Ազգային անվտանգության ռազմավարությունում, միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությանն ուղղված ներգրավման գործընթացներին ՀՀ լիիրավ մասնակցությունը համապատասխանում է ՀՀ շահերին, նշվել է որ հաջորդ տարի նախաձեռնվելիք պաշտպանության ռազմավարական նոր վերանայման ընթացքում պաշտպանության պլանավորման նկատառումներում ԵՄ-ի հետ համագործակցության դերի հստակեցմանը լրացուցիչ ուշադրություն կհաղորդվի:

Делегация во главе с первым заместителем министра обороны Армении Давидом Тонояном 2-3 июля посетила Вильнюс с целью участия в семинаре, посвященном общеевропейской политике в сферах безопасности и обороны и организованном в рамках Восточного партнерства Министерством обороны Литвы, принимающей на себя председательство в Евросоюзе.
В мероприятии принял участие также чрезвычайный и полномочный посол РА в Литве Ара Айвазян. В ходе семинара Давид Тоноян выступил с речью, предложил ряд подходов по использованию имеющихся возможностей сотрудничества Армении и ЕС в сфере обороны в рамках Восточного партнерства, причем, исключая повторение и обеспечивая дополнение программ сотрудничества Армении с другими международными организациями – ОДКБ, ОБСЕ, НАТО. В частности, учитывая, что, согласно стратегии национальной безопасности Армении, полноправное участие Армении в процессах, направленных на обеспечение международной и региональной безопасности, соответствует интересам Армении, в ходе нового стратегического пересмотра обороны в следующем году дополнительное внимание будет уделено уточнению роли сотрудничества с ЕС в целях безопасности.