3 Հուլիսի, 2013 00:00Ս.թ. հուլիսի 2-ից 3-ը ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Վիլնյուս` Եվրոպական Միության նախագահությունը ստանձնող Լիտվայի պաշտպանության նախարարության կազմակերպած ԵՄ արևելյան գործընկերության շրջանակներում «Եվրոպական ընդհանուր անվտանգության և պաշտպանական քաղաքականությանը» նվիրված սեմինարին մասնակցելու նպատակով:
Միջոցառմանը մասնակցել է նաև Լիտվայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արա Այվազյանը: Սեմինարի ընթացքում Դ.Տոնոյանը հանդես է եկել ելույթով, որտեղ Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև Արևելյան գործընկերության շրջանակներում պաշտպանական համագործակցության գոյություն ունեցող հնարավորությունների օգտագործման համար առաջարկել է մի շարք մոտեցումներ` միջազգային այլ կազմակերպությունների` ՀԱՊԿ, ԵԱՀԿ, ՆԱՏՕ, հետ ՀՀ համագործակցության ծրագրերի կրկնության բացառումը և փոխլրացումը ապահովելու պարագայում: Մասնավորապես հաշվի առնելով, որ ինչպես սահմանվում է ՀՀ Ազգային անվտանգության ռազմավարությունում, միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությանն ուղղված ներգրավման գործընթացներին ՀՀ լիիրավ մասնակցությունը համապատասխանում է ՀՀ շահերին, նշվել է որ հաջորդ տարի նախաձեռնվելիք պաշտպանության ռազմավարական նոր վերանայման ընթացքում պաշտպանության պլանավորման նկատառումներում ԵՄ-ի հետ համագործակցության դերի հստակեցմանը լրացուցիչ ուշադրություն կհաղորդվի:

3 July, 2013 00:00From July 2 to 3 the delegation led by First Deputy Minister of Defence David Tonoyan visited Vilnius to attend the seminar on perspectives of the Eastern Partnership countries’ involvement in the EU Common Security and Defence Policy (CSDP) organized by the Ministry of Defence of the Republic of Lithuania which has taken the EU presidency.
The seminar was also attended by Ara Ayvazyan, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Armenia to the Republic of Lithuania. In his speech Mr. Tonoyan presented several approaches for effective use of existing opportunities in the area of defence cooperation within between Easter partner Armenia and the European Union to exclude the overlap of cooperation programs between Armenia and other International organizations, including CSTO, OSCE and NATO, and rather ensure complementarity.
In particular, with reference to the National Security Strategy of the Republic of Armenia constituting engagement in regional and international integration as being in conformity with Armenian interests, it was noted that the role of cooperation with the EU will be refined in the upcoming Strategic Defense Review assumption sets planned to be carried out next year.