ՀՀ ՊՆ պատվիրակության այցը Վրաստան
29 Հունիսի, 2013 00:00Ս.թ. հունիսի 27-ից 29-ը ՀՀ պաշտպանության նախարարության պատվիրակությունը ՀՀ ՊՆ առաջին տեղակալ Դ.Տոնոյանի և ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի առաջին տեղակալ գեներալ-լեյտենանտ Է.Ապրիամովի գլխավորությամբ մասնակցել է Բաթում քաղաքում Վրաստանի պաշտպանության նախարարության կողմից կազմակերպված պաշտպանության և անվտանգության խնդիրներին նվիրված միջազգային համաժողովին:
Երկօրյա համաժողովի ընթացքում քննարկվել են Վրաստանի պաշտպանական քաղաքականության ու բարեփոխումների, միջազգային խաղաղարար առաքելությունների նրա մասնակցության, ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման հեռանկաներների, Եվրատլանտյան անվտանգության, Հարավային Կովկասի և Սևծովյան տարածաշրջանում սպառնալիքների և մարտահրավերների հետ կապված հարցեր:
Համաժողովի շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը աշխատանքային երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել նաև ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ, դոկտոր Էվելին Ֆարկասի և Մեծ Բրիտանիայի պառլամենտի անդամ, Միջազգային անվտանգային ռազմավարության նախարար, դոկտոր Անդրյու Մերիսոնի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են համագործակցության ընթացիկ ծրագրեր և նոր հեռանկարներ, մասնավորապես՝ միջազգային խաղաղապահ առաքելության, ռազմական կրթության և վարժանքի, պաշտպանական բարեփոխումների, հումանիտար ականազերծման ոլորտներում, և կարծիքներ են փոխանակվել տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ:

Визит делегации МО РА в Грузию
29 Июня, 2013 00:00Делегация Министерства обороны РА во главе с 1-ым замминистра МО РА Д.Тонояном и 1-ым замначальника ГШ ВС РА генерал-лейтенантом Э.Априамовым с 27 по 29 июня приняла участие в международной конференции, посвященной вопросам обороны и безопасности, которую организовало Министерство обороны Грузии в городе Батуми.
Во время двухдневной конференции были обсуждены вопросы, касающиеся оборонной политики и реформ Грузии, ее участия в международных миротворческих миссиях, перспектив расширения НАТО, Евро-Атлантической безопасности, угроз и вызовов в Южном Кавказе и Черноморском регионе.
В рамках конференции 1-ый замминистра МО РА Давид Тоноян имел рабочие двухсторонние встречи с заместителем замсекретаря обороны США по вопросам России, Украины и Евразии доктором Эвелин Фаркас и членом парламента Великобритании, министром по стратегии международной безопасности доктором Эндрю Мерисоном.
Во время встреч были обсуждены текущие программы сотрудничества и новые перспективы, в частности, в сферах международной миротворческой миссии, военного образования, оборонных реформ, гуманитарного разминирования и обменялись мнениями о региональных развитиях.