ՀՀ պաշտպանության նախարարը մեկնել է Բրյուսել
5 Հոկտեմբերի, 2011 00:00Ս.թ. հոկտեմբերի 5-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է Բրյուսել` մասնակցելու Աֆղանստանում անվտանգության աջակցության միջազգային ուժերի գործողություններին մասնակցող պետությունների ձևաչափով հոկտեմբերի 6-ին կայանալիք ՆԱՏՕ-ի անդամ և գործընկեր երկրների պաշտպանության նախարարների նիստին:
Նիստի ընթացքում կքննարկվեն Աֆղանստանում տիրող իրավիճակը, դաշինքի հետագա ռազմավարությունը և իրականացվող գործողություններին վերաբերող այլ հարցեր:
Նույն օրը ՀՀ պաշտպանության նախարարը կմասնակցի նաև Աֆղանստանի միջազգային անվտանգության ուժերում Գերմանիայի հրամանատարության ներքո գործող Հյուսիսային տարածաշրջանային հրամանատարությանը ուժեր տրամադրող երկրների պաշտպանության նախարարների ձևաչափով ոչ պաշտոնական հանդիպմանը, որի ընթացքում կհամաձայնեցվի և կհրապարակվի Հյուսիսային տարածաշրջանային հրամանատարությանը ուժեր տրամադրող երկրների պաշտպանության նախարարների համատեղ կոմյունիկեն:
Այցի շրջանակներում նախատեսված են նաև Սեյրան Օհանյանի երկկողմ ձևաչափով հանդիպումները Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրեյի, Եվրոպայում դաշնակցային ուժերի գերագույն հրամանատար ադմիրալ Ջեյմս Ստավրիդիսի և գործընկեր պետությունների պաշտպանության նախարարների հետ:

Министр обороны РА отбыл в Брюссель
5 Октября, 2011 00:005-го октября с.г. возглавляемая Министром обороны РА Сейраном Оганяном делегация отбыла в Брюссель для участия в заседании министров обороны стран-членов и партнеров НАТО в формате государств, участвующих в операциях международных сил по содействию безопасности в Афганистане, которое состоится 6-го октября.
В ходе заседания будут обсуждены ситуация в Афганистане и другие вопросы, касающиеся дальнейшей стратегии и операций, проводимых НАТО.
В тот же день Министр обороны РА также примет участие в неофициальной встрече министров обороны стран, предоставляющих силы Северному региональному командованию, действующему под командованием Германии в международных силах безопасности Афганистана, в ходе которой будет согласовано и опубликовано совместное коммюнике министров обороны стран, предоставляющих силы Северному региональному командованию.
В рамках визита предусмотрены также встречи Сейрана Оганяна в двустороннем формате со спецпредставителем Генерального секретаря НАТО на Южном Кавказе и в Центральной Азии Джеймсом Аппатурайем, главнокомандующим силами НАТО в Европе Джеймсом Ставридисом и министрами обороны стран-партнеров.