1 Հունիսի, 2013 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում հունիսի 1-ին կայացած ասուլիսի ընթացքում Հայաստանի «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի և Շվեյցարիայի ականազերծման հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչներն ամփոփել են ՀՀ տարածքում ականային հիմնախնդիրների և համայնքների վրա ականների ազդեցության ուսումնասիրման նպատակով 2012թ. նոյեմբեր - 2013թ. մայիս ամիսների ընթացքում անցկացված ոչ տեխնիկական հետազոտության արդյունքները:
Ըստ ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Ռուբեն Առաքելյանի` 7 ամիս տևած հետազոտությունն իր մեջ ներառել է ականների ազդեցության ուսումնասիրությունը, վարակված տարածքների բացահայտումը և քարտեզագրումը: «Ուսումասիրվել են Հայաստանի 5 մարզերի` Սյունիքի, Վայոց Ձորի, Տավուշի, Գեղարքունիքի, Արարատի բոլոր սահմանամերձ համայնքները, անտառտնտեսությունները, պետական նշանակության ավտոճանապարհները. ընդհանուր առմամբ` 4255 ք.կմ մակերեսով տարածք, որտեղ բնակվում է 34 723 մարդ»,- իր խոսքում նշեց Ռուբեն Առաքելյանը:
Շվեյցարիայի ականազերծման հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Յոհաննես Օդենդալը, շարունակելով ՊՈԱԿ-ի տնօրենի խոսքը, ասաց, որ ուսումնասիրության արդյունքում հայտնաբերվել է 113 հաստատված և 17 կասկածելի վտանգավոր տարածք: «Կատարված աշխատանքների ընթացքում հավաքագրվել է նաև ականապայթյունային պատահարներից 264 տուժածների վերաբերյալ տեղեկատվություն, որը կհանձնվի Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտե` աշխատանքների հետագա համակարգման և տուժածներին աջակցելու համար»,- տեղեկացրեց Յոհաննես Օդենդալը:
Ասուլիսի մասնակիցները նշեցին նաև, որ առավել մանրամասն և ամփոփ հաշվետվությունը կատարված ուսումնասիրությունների վերաբերյալ մինչև հուլիսի 15-ը կներկայացվի ՀՀ կառավարություն:

On June 1, during a press conference at MoD, ``Humanitarian Demining and Expertise Center`` SNCO and the representatives of the Swiss Foundation for Mine Action summed up the results of the non-technical survey conducted from November 2012 to May 2013 in the territory of the Republic of Armenia to identify the mine impact in communities.
According to HDEC director Ruben Arakelyan the 7-month-long survey included the study of mine impact, identification and mapping of contaminated areas. ``The survey was conducted in border communities, forestry and roads of national significance of 5 provinces of Armenia including Syunik, Vayots Dzor, Tavush, Gegharkunik and Ararat- overall 4255 sq km of land area with 34 723 inhabitants `` said Ruben Arakelyan. After the director`s speech, Johannes Odendaal, Project Manager of the Swiss Foundation for Mine Action (FSD) in Armenia noted that according to findings some 113 confirmed and 17 suspected hazardous areas were identified. `` Also during the operations data about 264 mine victims was collected and will be submitted to the Red Cross International Committee for further coordination and support for the victims,`` said Johannes Odendale. Press conference participants also informed that the comprehensive report on the survey is to be presented to the government of the Republic of Armenia by July 15.