ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ-ի նորանշանակ դեսպանին
1 Նոյեմբերի, 2011 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը նոյեմբերի 1-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է Ջոն Հեֆերնին` դեսպանի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ, նշելով, որ վստահ է, որ դեսպանը դիվանագետի և ՆԱՏՕ-ում աշխատանքի տարիներին պաշտպանության, անվտանգության հարցերի շուրջ կուտակած մեծ փորձը կծառայեցնի հայ-ամերիկյան հարաբերությունների, այդ թվում նաև պաշտպանական ոլորտի հարաբերությունների հետագա զարգացման և խորացման գործում: ՀՀ պաշտպանության նախարարը դեսպանին համառոտ ներկայացրել է ՀՀ զինված ուժերում իրականացված բարեփոխումները և պաշտպանության ռազմավարական վերանայման արդյունքների իրականացման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը:
Շնորհակալություն հայտնելով շնորհավորանքների համար` դեսպան Հեֆերնը նշել է, որ ամերիկյան կողմը բարձր է գնահատում Աֆղանստանում, Կոսովոյում, ինչպես նաև Իրաքում խաղաղապահ առաքելությունների ժամանակ ՀՀ զինված ուժերի կողմից ցուցաբերված և ցուցաբերվող աջակցությունը: Դեսպանը հավելել է, որ ողջունելի է զինված ուժերում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը և ամերիկյան կողմը պատրաստակամ է անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել և զարգացնել հարաբերությունները հայկական կողմի հետ երկկողմ ձևաչափով, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի, ՆԱՏՕ-ի և այլ միջազգային կառույցների շրջանակներում:

1 November, 2011 00:00On November 1, ARM Defense Minister Seyran Ohanyan received the newly appointed US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia John Heffern.
ARM Defense Minister congratulating the ambassador on assuming the new position ARM defence minister expressed his confidence that the great experience of the ambassador in the defence and security sector gained at NATO will contribute to the further development of bilateral relations.
The minister made a brief presentation of reforms carried out in the Armed forces and steps undertaken for the implementation of Strategic Defense Review findings
John Heffern thanked for congratulations and noted that the American side highly appreciates the support of the ARM armed forces in peacekeeping operations of Kosovo, Afghanistan and Iraq. The Ambassador added that US welcomes the process of reforms carried out in the Armed forces and is willing to support and develop relations with Armenia in the format of bilateral relations as well as in the framework of UN, NATO and other international organizations.