ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ-ի նորանշանակ դեսպանին
1 Նոյեմբերի, 2011 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը նոյեմբերի 1-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է Ջոն Հեֆերնին` դեսպանի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ, նշելով, որ վստահ է, որ դեսպանը դիվանագետի և ՆԱՏՕ-ում աշխատանքի տարիներին պաշտպանության, անվտանգության հարցերի շուրջ կուտակած մեծ փորձը կծառայեցնի հայ-ամերիկյան հարաբերությունների, այդ թվում նաև պաշտպանական ոլորտի հարաբերությունների հետագա զարգացման և խորացման գործում: ՀՀ պաշտպանության նախարարը դեսպանին համառոտ ներկայացրել է ՀՀ զինված ուժերում իրականացված բարեփոխումները և պաշտպանության ռազմավարական վերանայման արդյունքների իրականացման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը:
Շնորհակալություն հայտնելով շնորհավորանքների համար` դեսպան Հեֆերնը նշել է, որ ամերիկյան կողմը բարձր է գնահատում Աֆղանստանում, Կոսովոյում, ինչպես նաև Իրաքում խաղաղապահ առաքելությունների ժամանակ ՀՀ զինված ուժերի կողմից ցուցաբերված և ցուցաբերվող աջակցությունը: Դեսպանը հավելել է, որ ողջունելի է զինված ուժերում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը և ամերիկյան կողմը պատրաստակամ է անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել և զարգացնել հարաբերությունները հայկական կողմի հետ երկկողմ ձևաչափով, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի, ՆԱՏՕ-ի և այլ միջազգային կառույցների շրջանակներում:

Министр обороны РА принял новоназначенного посла США в Армении
1 Ноября, 2011 00:00Министр обороны РА Сейран Оганян 1-го ноября принял новоназначенного Чрезвычайного и полномочного посла Соединенных Штатов Америки в Армении Джона Хефферна.
Министр обороны РА поздравил Джона Хефферна с назначением на должность посла, выразив уверенность, что большой опыт посла, накопленный в годы работы дипломата в НАТО, он использует в деле дальнейшего развития и углубления армяно-американских отношений, в том числе в сфере обороны. Министр обороны РА кратко представил реформы, проведенные в Вооруженных Силах РА и шаги, предпринятые в направлении реализации результатов стратегического пересмотра обороны.
Поблагодарив за поздравления, посол Хефферн отметил, что американская сторона высоко ценит оказанную и оказываемую поддержку со стороны Вооруженных Сил РА во время миссий в Афганистане, Косово, а также в Ираке. Посол добавил, что США приветствуют реформы, проводимые в вооруженных силах, и американская сторона готова оказать нужную поддержку и развивать отношения с армянской стороной в двустороннем формате, а также в рамках ООН, НАТО и других международных структур.