ՀՀ զինված ուժերի հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումը մասնակցել է «Մարտական ընկերակցություն-2011» զորավարժությանը
13 Սեպտեմբերի, 2011 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 12-ին ներկա է եղել Աստրախանի «Աշուլուկ» զորավարժարանում տեղի ունեցած ԱՊՀ մասնակից պետությունների ՀՕՊ միավորված համակարգի «Մարտական ընկերակցություն-2011» մարտական հրաձգությամբ համատեղ զորավարժության ակտիվ փուլին: Զորավարժությանը մասնակցում էին Հայաստանի, Բելառուսի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի և Տաջիկստանի զինված ուժերի հակաօդային պաշտպանության և ռազմաօդային ուժերի ստորաբաժանումները: Համատեղ զորավարժության ընթացքում Հայաստանի զինված ուժերի հակաօդային պաշտպանության զորքերի հաշվարկը կատարեց ոչ միայն հակաօդային պաշտպանության, այլև հակահրթիռային խնդիրներ և խոցեց բոլոր թիրախները` ցուցաբերելով 100 տոկոս արդյունավետություն:
Զորավարժության ակտիվ փուլին մասնակցում էին նաև Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ուկրաինայի և Տաջիկստանի պաշտպանության նախարարները: Միջոցառմանը դիտորդի կարգավիճակով մասնակցում էին Հնդկաստանի, Սիրիայի, Ալժիրի, Մալազիայի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչները:

Подразделение противовоздушной обороны Вооруженных сил РА приняло участие в учениях «Боевое содружество-2011»
13 Сентября, 2011 00:0012-го сентября делегация возглавляемая Министром Обороны РА Сейраном Оганяном присутствовала на активной фазе совместного учения «Боевое содружество-2011» с боевой стрельбой войск противовоздушной обороны и военно-воздушных сил государств - участников Объединённой системы ПВО СНГ, проходившей на полигоне Ашулук в Астрахани. В учениях участвовали подразделения войск противовоздушной обороны и военно-воздушных сил вооруженных сил Армении, Беларуси, Кыргызстана, России и Таджикистана. В ходе совместных учений расчет войск противовоздушной обороны Вооруженных Сил Армении выполнил задачи не только противовоздушной, но и противоракетной обороны и поразил все цели, продемонстрировав стопроцентную эффективность.
В активной фазе совместных учений участвовали также министры обороны России, Беларуси, Украины и Кыргызстана. В мероприятии в качестве наблюдателей участвовали представители Индии, Сирии, Алжира, Малайзии и Азербайджана.