Ավարտին են մոտենում երկշաբաթյա դասընթացները
22 Մայիսի, 2013 00:00Ավարտին է մոտենում Հայաստան-Կանզաս նահանգային գործընկերության ծրագրի շրջանակներում մայիսի 13-ից ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ ինժեներական գումարտակի տարածքում մեկնարկած «Ականազերծման գործողությունների ընթացքում վիրավորվածներին առաջին բուժօգնության ցուցաբերման» երկշաբաթյա դասընթացը:
Դասընթացն անցկացվում է Կանզասի ազգային գվարդիայի հրահանգիչների կողմից, որին ներգրավված են ՀՀ զինված ուժերի տարբեր ստորաբաժանումների ռազմաբժշկական ծառայության ներկայացուցիչներ:
Երկշաբաթյա դասընթացները կազմակերպվել և անց են կացվել երկու փուլով: Առաջին փուլում մասնակիցներին ուսուցանվել են բուժօգնության ցուցաբերման վերաբերյալ ընդհանուրի տեսական գիտելիքներ: Երկրորդ փուլում իրականացվել է գործնական ուսուցում` ռազմադաշտում վիրավորվածներին անհետաձգելի բուժօգնության ցուցաբերման և տարհանման վերաբերյալ:
Դասընթացի անցկացման ընթացքում մասնակիցները ծանոթանալու են նաև դասընթացի դասավանդման մեթոդոլոգիային` ՀՀ զինված ուժերում նմանատիպ դասընթացների կազմակերպման ընթացքում այն օգտագործելու նպատակով:

Близится к завершению двухнедельный курс
22 Мая, 2013 00:00Близится к завершению двухнедельный курс по оказанию первой медпомощи раненным в ходе операций по разминированию, который стартовал 13 мая на территории миротворческого инженерного батальона МО РА в рамках программы партнерства Армении со штатом Канзас.
В курс, который проводится инструкторами национальной гвардии Канзаса, вовлечены представители военно-медицинской службы разных подразделений Вооруженных Сил РА.
Двухнедельный курс организован и проводится в два этапа. На первом этапе обучаемые получают общие теоретические знания об оказании медпомощи. На втором этапе проводится практическое обучение по оказанию неотложной медпомощи раненным на поле боя и их вывозу.
В ходе проведения курса участники также ознакомятся с методологией преподавания курса с целью ее использования при организации аналогичных курсов в Вооруженных Силах РА.