Հանրային հեռուստաընկերության «1-ին հարցազրույց» ծրագրին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի տված հարցազրույցից հատվածներ
15 Նոյեմբերի, 2011 00:00
– Հայաստանում մեկնարկում է աշնանային զորակոչը: Ավելորդ է նշել, թե դրա բարեհաջող անցկացումը ինչ առանցքային նշանակություն ունի բանակի համար: Պարոն Օհանյան, արդյոք կա՞ առանձնահատկություն այս զորակոչում:
Պատասխան – Զորակոչի պատշաճ և օրինական անցկացումը պաշտպանության նախարարության գերակա նպատակներից մեկն է, և յուրաքանչյուր զորակոչի ընթացքում լինում են առանձնահատկություններ: Նախապատրաստական աշխատանքները բավականին բովանդակալից են: Որպեսզի ամեն ինչ անցնի արդար և առանց օրինախախտումների, մենք պարբերաբար բարեփոխումներ ենք անցկացնում, որոնք ուղղված են ինչպես զորակոչային միջոցառումների բոլոր կետերի պատշաճ կատարմանը, այնպես էլ զորակոչիկների հաշվառման, բուժզննման, հավաքակայանում զորամասերով բաշխման խնդիրներին և բուժհետազոտություններին: Այս զորակոչի ընթացքում մենք առավել մեծ ուշադրություն ենք դարձնում բժշկական խնդիրներին, առանձնահատկություններից մեկն էլ հենց սա է: Արդեն ավանդույթ են դարձել զորակոչի արդյունքների ամենամյա ամփոփումները. այդ ընթացքում իմի ենք բերում զորակոչի արդյունքները և խնդիրներ առաջադրում: Շաբաթ օրը մենք ամփոփեցինք 2011 թվականի գարնանային զորակոչի արդյունքները և խնդիրներ առաջադրեցինք այս զորակոչի համար: Ամեն մի ամփոփման ժամանակ առաջին հերթին արդյունքների վրա ենք հենվում, որպեսզի ապահովենք մեր հետագա առաջընթացը: Զորակոչից զորակոչ ունենք բավականին առաջընթաց, բայց լինում են նաև բացթողումներ, կաշառակերության դեպքեր ենք արձանագրում, պահանջկոտության հետ մեկտեղ կոռուպցիոն ռիսկերն են ավելանում: Այս խնդիրների շուրջ նույնպես և՛ պաշտպանության նախարարությունը, և՛ ոստիկանությունը, և՛ անվտանգության ծառայությունը, և՛ դատախազությունը լուրջ միջոցառումներ են ձեռնարկում:
Այս զորակոչի առանձնահատկություններից մեկն էլ այն է, որ բավականին բարձր հիմքերի վրա են դրված ահազանգման ու բողոքարկման մեխանիզմները: Պաշտպանության նախարարի հրամանով պաշտպանության նախարարին կից հասարակական խորհրդի հովանու ներքո կազմվել է հանձնաժողով, որը քննարկում է քաղաքացիների բոլոր դիմում բողոքները, համապատասխան որոշումներ ընդունում, ներկայացնում պատկան մարմիններին: Բացի դրանից, գոյություն ունի թեժ գիծը` 1-88 հեռախոսահամարով: Նշեմ, որ մարդու իրավունքների պաշտպանության խնդիրները անչափ կարևոր են մեզ համար, ուստի օգտվելով առիթից՝ հորդորում եմ մեր հասարակությանը հարցերի դեպքում դիմել պաշտպանության նախարարության կետրոնական ապարատին, գլխավոր շտաբի պետին, փոխնախարարներին, իմ աշխատակազմին, անձամբ ինձ: Միաժամանակ տեղեկացնեմ, որ ահազանգման և բողոքարկման խնդիրները գտնվում են նաև Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի ուշադրության կենտրոնում. նրա զինվորական խորհրդականը ցանկացած պահի կարող է մտնել զինկոմիսարիատ և ստուգումներ իրականացնել: Յուրաքանչյուր ահազանգ, բողոքարկում մեզ կօգնի կատարելագործել զորակոչի անցկացման աշխատանքները: Վերջին ժամանակահատվածում մենք նաև միջազգային վերահսկողության մեխանիզմներ ենք գտել, օրինակ՝ ԵԱՀԿ-ի երևանյան գրասենյակը և տարբեր կազմակերպություններ, ստանալով մեր հավանությունն ու աջակցությունը, զորակոչի մոնիթորիգներ են իրականացնում: Յուրաքանչյուր քաղաքացու իրավունքի պաշտպանությունը մեր գերատեսչության գերակա խնդիրն է:
– Պարոն նախարար, եթե մենք, իհարկե, ռազմական գաղտնիք չենք բացում՝ զորակոչվելուց հետո ե՞րբ է զինվորը շփվում զենքի հետ, ե՞րբ է նա համարվում բանակի՝ արդեն լիարժեք զինվոր:
Պատասխան – Զորակոչվելուց հետո յուրաքանչյուր զինվոր 35 օրվա ընթացքում անցում է զինվորի նախնական պատրաստության ծրագիրը և վեց ամիս սովորում համահավաք ստորաբաժանման կամզում կամ էլ նորակոչիկների նախապատրաստական գումարտակում, այսինքն՝ առաջին իսկ օրվանից ադապտացման գործընթացում նա սկսում է շփվել զենքի հետ և պատրաստության աստիճանի է հասնում վեց ամսյա ծառայությունից հետո:
– Ես դա ինչու նշեցի, որովհետև քիչ հետո կանցնենք նաև բանակի դեպքերին, որոնք հասարակական հնչեղություն են ունենում, երբեմն մենք լսում ենք զինվորի՝ զենքի հետ ոչ ճիշտ վարվելու հետևանքով պատահարների մասին: Սա որտեղի՞ց է գալիս, ո՞ր օղակում է թերացել:
Պատասխան – Դա ընդհանուր առմամբ վերաբերում է առաջին իսկ քայլերին՝ ադապտացման գործընթացին և զինվորի մասնագիտության նվազագույն ունակությունների տիրապետման խնդրին: Այդ առումով հորդորում եմ յուրաքանչյուր զինակոչիկի` նախ և առաջ լինել տոկուն, օրինապահ, տեր կանգնել իր իրավունքներին, իսկ իր պարատականությունների կատարման մեջ լինել բարեխիղճ: Ծնողներին, ովքեր իրենց որդիներին ուղարկում են զինծառայության, կհորդորեի լինել համբերատար և վստահ, քանզի զինվորական ծառայության առաջին իսկ օրվանից ստեղծվում են անվտանգության կանոնների սահմանման, ուսուցման և վերահսկողության բոլոր պայմանները: Այլ բան է, թե յուրաքանչյուր զինծառայող որքանով է սկսում արագ տեմպով տիրապետել այդ անվտանգության կանոններին և որքանով է նա ունակ այդ անվտանգության կանոնները մշտապես պահպանել ու չխախտել: Ցավոք սրտի, անվտանգության կանոնների խախտման դեպքեր լինում են: Ոչ մի բանակ երկրագնդի վրա զերծ չէ դրանից, ուստի պետք է հասնենք մի այնպիսի աստիճանի, որ զինծառայողները նախազորակոչային տարիքում գաղափարապես պատրաստ լինեն սահմանված ժամանակահատվածում տիրապետել զինվորականի մասնագիտությանը: Վեց ամսվա ծառայության ընթացքում մենք տալիս ենք այդ մասնագիտության նվազագույն ունակությունները և փորձում ենք հղկել նրա ֆիզիկական, ռամզահայրենասիրական, բարոյական հատկանիշները, ընդ որում, ոչ թե սերմանել, այլ հղկել, որովհետև նա պետք է այդ ամենը ձեռք բերեր նախազորակոչային տարիքում:
– Ոչ ոք չի բանավիճի, որ բանակում մեզ անհրաժեշտ է բարոյապես կայուն, ամուր զինվոր, որովհետև մեր աշխարհագրական դիրքը և այսօրվա իրավիճակը թելադրում է, որ մենք պետք է մարտունակ բանակ ունենանք և ոչ մի վայրկյան չնահանջենք այդ դիրքերից: Դուք այդ խնդրի լուծման համար ի՞նչ ճանապարհով եք աշխատում: Թերություններն առաջին հերթին հրամանատարական կազմո՞ւմ պիտի վերացվեն, թե՞ զորակոչային նախապատրաստական աշխատանքներում:
Պատասխան – Համակարգված մոտեցում պետք է ցուցաբերվի այդ գործընթացի նկատմամբ: Գտնում եմ, որ յուրաքանչյուր օղակում պետք է լուրջ աշխատեն այդ ուղղությամբ: Աշխատանքներ պետք է տարվեն ինչպես նախազորակոչային տարիքում և զինվորական ծառայության ընթացքում, այնպես էլ զինվորական ծառայությունից հետո, որովհետև նրանք զորահավաքային ռեսուրսների մաս են կազմում: Նախազորակոչային տարիքի աշխատանքները ուղղված են ռազմահայրենասիրական դաստիարակությանը, այդ առումով բոլոր դպրոցները այսօր կցված են զորամասերին, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունները՝ մեր զիված ուժերի ղեկավար կազմին, և մենք նախնական զինվորական պատրաստության, գաղափարական պատրաստության տարաբնույթ միջոցառումներ ենք անցկացնում դպրոցների և բուհերի հետ: Այս վերջին տարիներին այդ աշխատանքները ավելի հետևողական են, որովհետև մենք նաև ուսումնանյութական բազան ենք կատարելագործում, զինղեկների պատրաստությունն է ավելի բարձրանում: Մյուս ուղղությունը ֆիզիկական պատրաստության և զինծառայողների առողջության ամրապնդման խնդիրն է: Ցավոք սրտի, այստեղ մենք ունենք որոշ խոչընդոտներ. այսօր բանակ են զորակոչվում մարդիկ, որոնք ֆիզիկական խնդիրներ ունեն, կանոնավոր ֆիզպատրաստությամբ, սպորտով չեն զբաղվում: Տվյալ պարագայում մեծ է դպրոցի դերակատարությունը: Եղել են դեպքեր, երբ Հանրապետական բժշկական հանձնաժողով են ներկայացել նորակոչիկներ, որոնք առաջին անգամ են բուժհետազոտվել, այնինչ նրանք պետք է այդ բուժհետազոտումը իրականացրած լինեին և արդեն բուժված ներկայանային հանձնաժողովին: Կուզեի նաև նշել, որ այդ ամենի վրա մեծ ուշադրություն պետք է դարձվի: Ի դեպ, ֆիզիկական պատրաստությունը և առողջ ապրելակերպը ոչ միայն զինվորականներին է անհրաժեշտ, այլ յուրաքանչյուր քաղաքացու: Այնպես որ, յուրաքանչյուր ոք անձամբ է պատասխանատու իր ֆիզիկական պատրաստության, ֆիզիկական կոփման խնդիրների համար: Այդպես գրված է նաև զինծառայողների պարտականությունների մեջ: Զինվորական ծառայության ավարտին հարազատ օջախներ են վերադառնում բավականին փոխված, կամային, տղամարդկային հատկանիշներով, բարոյական և տարբեր տիպի հմտություններով ու ունակություններով օժտված մարդկանց:
– Պարոն նախարար, չառանձնացնելով որևէ արտակարգ պատահար` խոսենք ընդհանուր դեպքերի մասին: Տվյալ պարագայում նորից ձեր առջև պահանջ է դրվում՝ ինչո՞ւ այն մարդիկ, ովքեր այս կամ այն դեպքի մեջ ուղղակի պատասխանատվություն ունեն, չեն պատժվում:
Պատասխան – Նշեմ հետևյալը. դեպքերի նկատմամբ առաջին հերթին անհանդուրժող է հենց բանակի ղեկավարությունը, որն ավելի լավ է տիրապետում իրավիճակին: Մենք առաջինն ենք ուզում բացահայտել, քանի որ ցանկացած հացագործության բացահայտում ամրապնդում է կարգապահությունը բանակում, և մթնոլորտ է ստեղծում միջանձնային հարաբերությունների բարելավման ուղղությամբ: Մենք այսօրվա տեղեկատվական դաշտում չենք կարող ոչինչ թաքցնել մեր հասարակությունից: Այդ գործընթացին մասնակցում են բոլոր տուժած զինծառայողների ծնողները: Ցավոք սրտի, գաղտինության ռեժիմից ելնելով՝ մենք նրանց մասնակից չենք դարձնում այն բոլոր խորհրդակցություններին, ժողովներին, կոլեգիաներին, որ անց ենք կացնում: Եթե նրանք գոնե մեկ անգամ ներկա լինեին, ապա կտեսնեին՝ որքան խստապահանջ ենք այդ քննարկումների ընթացքում: Այնպես որ մենք բաց ենք հասարակության առջև, անպատժելիության մթնոլորտ չկա: Յուրաքանչյուր դեպքի շուրջը հարուցվում է քրեական գործ. ովքեր քրեական պատասխանատվության են ենթարկվում, մենք հայտարարում ենք, ովքեր՝ ոչ, ծառայողական քննությամբ նրանք կարգապահական տույժեր են ստանում: Գտնում եմ, որ ամենօրյա մեր աշխատանքը, ամեն մի մանրուք մենք չպետք է հայտնենք ի լուր աշխարհի: Մենք նաև մեծ ուշադրություն ենք դարձնում լավ աշխատողներին: Նրանք խրախուսվում են. արդյունք ստանալու համար լավի վրա պետք է հենվել:
– Պաշտպանության նախարարությունը նաև համագործակցում է հասարակական կազմակերպությունների հետ, որոնք նույնպես փորձում են ստանալ իրենց հարցերի պատասխանները, բայց վերջերս Ձեր կողմից կոշտ արձագանք հնչեց հասարակական կազմակերպությունների հասցեին, պե՞տք էր այդպես անել:
Պատասխան – Ես արձագանքել եմ օրինական դաշտում, հանրությանը նորից ներկայացրել եմ մեր տեսակետը, այն է` պատրաստ ենք հասարակության հետ երկխոսության: Մենք այդ փորձը ունենք. հասարակական կազմակերպությունների հետ բանակը աշխատում է իր ծնված օրվանից: Տարբեր հասարակական կազմակերպություններ կան, որոնք կառուցողական են և փորձում են օգնել մեզ, խորհուրդներ են տալիս: Միանշանակ նրանց խորհուրդները ընդունվում են: Բազմաթիվ անձինք կան, ովքեր թերթում տարբեր նյութեր են տպել, թող իրենք ասեն, թե պաշտպանության նախարարը այդ նյութերի կապակցությամբ որքան մանրակրկիտ որոշումներ է ընդունում և ուղարկում զորամասեր: Բայց մենք անհանդուրժող ենք այն մարդկանց նկատմամբ, ովքեր ուզում են փնովել բանակը, զրոյի հավասարեցնել մեր աշխատանքը, ընդ որում, այնպիսի մարդիկ, որոնց որոշ մասը բանակում չի ծառայել: Այդ դեպքում ես այսպես եմ արտահայտվում՝ իսկ դատավորները ովքե՞ր են, իսկ դուք ո՞վ եք, որ կարող եք մեզ դատել: Մեզ կարող են դատել մասնագիտացած, մեզ հետ աշխատանքով թրծված մարդիկ: Բայց, այնուամենայնիվ, մենք պատրաստ ենք երկխոսության, պատրաստ ենք ընդունել բոլոր առողջ առաջարկները:
– Պարոն նախարար, մեր այս բոլոր մտահոգությունները, այսօրվա զրույցն անգամ ենթադրում է մի բան, որ այն երիտասարդը, ով բանակ է գնում, լիարժեք, բարոյապես կամային հատկություններով գնա և դրանով էլ վերադառնա, եթե չասենք՝ կրկնապատկած: Դա մի բառով կոչվում է մարտունակություն: Դուք երաշխավորու՞մ եք այդ մարտունակությունը: Մենք՝ քաղաքացիներս, մեր երկրում կարո՞ղ ենք հանգիստ քնել, ապրել՝ մտածելով, որ իսկապես մեր դիրքերում կանգնած է մարտունակ զինվոր:
Պատասխան – Գտնում եմ, որ յուրաքանչյուր բանակ իր մարտունակության քննությունը մարտական գործողությունների ժամանակ է հանձնում: Այսօր առաջնորդվելով «գերազանցությամբ ապահովել առավելություն հակառակորդների նկատմամբ» սկզբմունքով` գալիս ենք այն եզրակացության, որ մեր զինծառայողները, իրոք, այդ խնդիրը պատշաճ կերպով են իրականացնում: Այդ քննությունը մենք տվել ենք նաև արցախյան գոյապայքարի ժամանակ: Մեր զինվորը իր հերոսական ծառայությամբ այսօր ամեն օր ապացուցում է դա: Վերջին 17 տարիների ընթացքում մեր զինծառայողների կողմից տարված ծառայության արդյունքում մենք եկել ենք այնպիսի մի իրավիճակի, որ զերծ ենք պահում մեր տարածաշրջանը, մեր երկիրը ռազմական գործողություններից: Գոնե արցախյան հարցի լուծման ճանապարհով մենք հնարավորինս ամեն ինչ արել ենք, որպեսզի մեր հակառակորդը զերծ մնա ռազմական ճանապարհով հարցի լուծումից: Ինչքա՞ն դա կտևի, չգիտեմ, բայց համոզված եմ, որ մեր բանակը ինչ իրավիճակում էլ որ լինի, ինչպիսի մարտահրավերներ էլ լինեն մեր երկրի առաջ, մենք պատրաստ ենք մեր երկիրը պաշտպանելու: Այդ առումով մենք ուզում ենք մեր թիկունքում զգալ մեր ժողովրդի, մեր ծնողի, մեր հասարակության տաք շունչը և աջակցությունը:

Отрывки из интервью Министра обороны РА Сейрана Оганяна программе «1-е интервью» Общественного телевидения
15 Ноября, 2011 00:00
-В Армении стартует осенний призыв. Нет необходимости отметить, какое ключевое значение имеет для армии его успешное проведение. Г-н Оганян, есть ли особенность в этом призыве?
Ответ – Надлежащее и законное проведение призыва является одной из приоритетных целей Министерства обороны, и в ходе каждого призыва бывают особенности. Подготовительные работы достаточно существенны. Чтобы все прошло справедливо и без правонарушений, мы регулярно проводим реформы, которые направлены как на надлежащее исполнение всех пунктов призывных мероприятий, так и задач регистрации, медосмотра, распределения призывников по воинским частям на сборном пункте и медицинского обследования. В ходе этого призыва мы уделяем достаточно большое внимание медицинским вопросам, это является одной из особенностей. Ежегодное подведение итогов призыва уже стало традицией: в его процессе мы обобщаем результаты призыва и ставим задачи. В субботу мы подвели итоги весеннего призыва 2011 года и поставили задачи для этого призыва. Во время каждого подведения итогов в первую очередь мы опираемся на результат, чтобы обеспечить дальнейший прогресс. От призыва к призыву мы имеем достаточный прогресс, но бывают также упущения, фиксируются случаи коррупции, одновременно с требовательностью увеличиваются коррупционные риски. По этим проблемам и Министерство обороны, и Полиция, и Служба безопасности, и Прокуратура проводят серьезные мероприятия.
Одной из особенностей этого призыва также является то, что механизмы поступления тревожных сигналов и подачи жалоб поставлены на достаточно высокий уровень. По приказу Министра обороны под эгидой Общественного совета при Министре обороны создана комиссия, которая обсуждает заявления-жалобы граждан, принимает соответственные решения, представляет их компетентным органам. Кроме того, существует горячая линия – по телефону 1-88. Отмечу, что вопросы защиты прав человека очень важны для нас, поэтому, пользуясь случаем, призываю наше общество при наличии вопросов обращаться в центральный аппарат Министерства обороны, к Начальнику Главного Штаба, заместителям Министра, в мой аппарат, лично ко мне. В то же время сообщу, что вопросы поступления тревожных сигналов и подачи жалоб находятся также в центре внимания защитника прав человека Армении: его военный советник в любой момент может войти в военный комиссариат и провести проверки. Каждый тревожный сигнал и жалоба помогут нам усовершенствовать работы по проведению призыва. В последний период времени мы также нашли механизмы международного контроля, например, ереванский офис ОБСЕ и другие организации, получая наше одобрение и поддержку, проводят призывные мониторинги. Защита прав каждого гражданина является приоритетной задачей нашего ведомства.
– Г-н Министр, если мы, конечно, не открываем военную тайну – после призыва в армию когда воин начинает общаться с оружием? Когда он считается уже полноценным солдатом армии?
Ответ – После призыва в армию каждый воин в течение 35 дней проходит программу предварительной подготовки воина и шесть месяцев учится в составе общесборного подразделения или подготовительного батальона новобранцев, то есть, с первого же дня в процессе адаптации он начинает общаться с оружием, и к степени готовности доходит после шестимесячной службы.
– Почему я это отметил, потому что чуть позже мы коснемся также происшествий в армии, которые имеют общественный резонанс, иногда мы слышим о происшествиях, случившихся вследствие неправильного обращения солдата с оружием. Откуда это идет? В каком звене допускается ошибка?
Ответ – В общем и целом это касается первых шагов – процесса адаптации и проблемы владения минимальными навыками профессии воина. В связи с этим призываю каждого новобранца – в первую очередь быть стойким, законопослушным, отстаивать свои права, а в исполнении своих обязанностей быть добросовестным. Родителей, которые посылают своих сыновей на воинскую службу, призываю быть терпеливыми и уверенными, так как в первые же дни воинской службы создаются все условия для установления, изучения и контроля правил безопасности. Другое дело, насколько быстрыми темпами каждый солдат начинает владеть правилами безопасности и насколько бывает способен всегда соблюдать и не нарушать эти правила. К сожалению, случаи нарушения правил безопасности бывают. Ни одна армия на свете не застрахована от этого, поэтому мы должны дойти до такой степени, чтобы военнослужащие в предпризывном возрасте идейно были готовы в определенный период овладеть профессией военного. В ходе шестимесячной службы мы даем воину минимальные навыки этой профессии и пытаемся шлифовать его физические, военно-патриотические, моральные качества, при этом не закладывать их, а шлифовать, потому что все это он должен был получить в предпризывном возрасте.
– Никто не будет спорить о том, что в армии нам нужны морально стойкие, сильные воины, потому что наше географическое положение и сегодняшняя ситуация диктуют, что мы должны иметь боеспособную армию и ни на секунду не отступать от этих позиций. Каким путем Вы работаете для решения этих задач? Недостатки должны быть в первую очередь устранены в командном составе, или в работах по подготовке призыва?
Ответ – К этому процессу должен быть проявлен скоординированный подход. Думаю, что в каждом звене должны серьезно работать в этом направлении. Работы должны быть проведены как в предпризывном возрасте и в ходе воинской службы, так и после воинской службы, потому что они составляют часть ресурсов мобилизации. Работы предпризывного возраста направлены на военно-патриотическое воспитание, в этом плане все школы сегодня прикреплены к воинским частям, высшие учебные заведения – к руководящему составу наших Вооруженных Сил, и мы вместе со школами и ВУЗами проводим различные мероприятия военной и идеологической подготовки. В последние годы эти работы стали более последовательными, потому что мы также совершенствуем учебно-материальную базу, повышается уровень подготовки военных руководителей. Следующее направление – задача укрепления физической подготовки и здоровья военнослужащих. К сожалению, здесь у нас есть некоторые препятствия: сегодня в армию призываются люди, которые имеют физические проблемы, они не занимаются регулярной физической подготовкой и спортом. В этом случае велика роль школы. Бывали случаи, когда в Республиканскую медицинскую комиссию представлялись новобранцы, которые впервые проходили медицинское обследование, в то время как их должны были обследовать и уже вылеченными представить комиссии. Хотел бы также отметить, что всему этому должно быть уделено большое внимание. Кстати, физическая подготовка и здоровый образ жизни необходимы не только военным, но и каждому гражданину. Так что каждый человек лично ответственен за свою физическую подготовку и физическое закаливание. Так записано и в обязанностях военнослужащих. После завершения воинской службы в родные дома возвращаются достаточно изменившиеся, волевые люди с мужскими качествами, наделенные моральными и другими качествами и навыками.
– Г-н Министр, не выделяя какой-либо чрезвычайный случай, поговорим о происшествиях вообще. В данном случае снова перед Вами ставится требование – почему те люди, которые в том или ином случае имеют прямую ответственность, не наказываются?
Ответ – Отмечу следующее: в отношении к происшествиям в первую очередь нетерпимо руководство армии, которое лучше владеет ситуацией. Мы первыми хотим выявить их, так как раскрытие каждого преступления укрепляет дисциплину в армии, и создается атмосфера, способствующая улучшению межличностных отношений. Мы в сегодняшнем информационном поле не можем ничего скрыть от нашего общества. В этом процессе участвуют все родители пострадавших военнослужащих. К сожалению, исходя из режима секретности, мы не делаем их участниками всех тех совещаний, собраний и коллегий, которые проводим. Если бы они хоть раз присутствовали, тогда увидели бы – насколько мы требовательны в ходе этих обсуждений. Так что мы открыты перед обществом, атмосферы безнаказанности нет. По каждому случаю возбуждается уголовное дело: мы информируем о тех, кто привлекается к уголовной ответственности, кто нет – по служебному расследованию получают дисциплинарные взыскания. Считаю, что нашу каждодневную работу, каждую деталь мы не должны раскрывать всему миру. Мы также уделяем большое внимание хорошим работникам. Они поощряются: для получения результата нужно опираться на хорошее.
– Министерство обороны сотрудничает и с общественными организациями, которые также пытаются получить ответы на свои вопросы, но недавно с Вашей стороны прозвучал жесткий отклик в адрес общественных организаций, нужно ли было делать так?
Ответ – Я откликнулся в рамках правового поля, снова представил обществу мою точку зрения – мы готовы на диалог с обществом. Мы имеем такой опыт: армия работает с общественными организациями с момента своего рождения. Есть разные общественные организации, которые конструктивны и пытаются нам помочь, дают советы. Однозначно их советы принимаются. Есть множество людей, напечатавших в газетах различные материалы, пусть они скажут, насколько детальные решения в связи с этими материалами принимает Министр обороны и посылает в воинские части. Но мы нетерпимы по отношению к тем людям, которые пытаются охаять армию, приравнять нашу работу к нулю, причем это такие люди, часть которых не служили в армии. В этом случае я выражаюсь так: а судьи кто? Кто вы такие, чтобы нас судить? Нас могут судить профессионалы, которые связаны с нами работой. Но, тем не менее, мы готовы на диалог, мы готовы принять все здравые предложения.
– Г-н Министр, все эти наши озабоченности, и в том числе сегодняшняя беседа, подразумевают одну вещь: чтобы молодой человек, который идет в армию, пошел туда с полноценными моральными и волевыми качествами и вернулся бы с ними, если не сказать, с удвоенными. Это называется одним словом – боеспособность. Вы гарантируете эту боеспособность? Мы, граждане, можем спокойно спать в нашей стране, думая, что на боевых позициях стоит боеспособный солдат?
Ответ – Я считаю, что экзамен своей боеспособности каждая армия сдает во время боевых действий. Сегодня, руководствуясь принципом «превосходно обеспечить преимущество по отношению к противнику», приходим к тому заключению, что наши военнослужащие, действительно, должным образом справляются с этой задачей. Этот экзамен мы также сдали во время борьбы за свободу Арцаха. Наш солдат своей героической службой доказывает это каждый день. В результате службы, которую несли наши военнослужащие в течение последних 17 лет, мы пришли к такой ситуации, что оградили наш регион, нашу страну от военных действий. Хотя бы путем решения Арцахского вопроса мы сделали все возможное, чтобы наш противник воздержался от решения вопроса военным путем. Я не знаю, сколько это продлится, но уверен, что в какой бы ситуации не находилась наша армия, какие бы вызовы не стояли перед нашей страной, мы готовы защищать нашу страну. В этом смысле мы хотим у себя в тылу чувствовать теплое отношение и поддержку нашего народа, наших родителей, нашего общества.