Հանրային հեռուստաընկերության «1-ին հարցազրույց» ծրագրին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի տված հարցազրույցից հատվածներ
15 Նոյեմբերի, 2011 00:00
– Հայաստանում մեկնարկում է աշնանային զորակոչը: Ավելորդ է նշել, թե դրա բարեհաջող անցկացումը ինչ առանցքային նշանակություն ունի բանակի համար: Պարոն Օհանյան, արդյոք կա՞ առանձնահատկություն այս զորակոչում:
Պատասխան – Զորակոչի պատշաճ և օրինական անցկացումը պաշտպանության նախարարության գերակա նպատակներից մեկն է, և յուրաքանչյուր զորակոչի ընթացքում լինում են առանձնահատկություններ: Նախապատրաստական աշխատանքները բավականին բովանդակալից են: Որպեսզի ամեն ինչ անցնի արդար և առանց օրինախախտումների, մենք պարբերաբար բարեփոխումներ ենք անցկացնում, որոնք ուղղված են ինչպես զորակոչային միջոցառումների բոլոր կետերի պատշաճ կատարմանը, այնպես էլ զորակոչիկների հաշվառման, բուժզննման, հավաքակայանում զորամասերով բաշխման խնդիրներին և բուժհետազոտություններին: Այս զորակոչի ընթացքում մենք առավել մեծ ուշադրություն ենք դարձնում բժշկական խնդիրներին, առանձնահատկություններից մեկն էլ հենց սա է: Արդեն ավանդույթ են դարձել զորակոչի արդյունքների ամենամյա ամփոփումները. այդ ընթացքում իմի ենք բերում զորակոչի արդյունքները և խնդիրներ առաջադրում: Շաբաթ օրը մենք ամփոփեցինք 2011 թվականի գարնանային զորակոչի արդյունքները և խնդիրներ առաջադրեցինք այս զորակոչի համար: Ամեն մի ամփոփման ժամանակ առաջին հերթին արդյունքների վրա ենք հենվում, որպեսզի ապահովենք մեր հետագա առաջընթացը: Զորակոչից զորակոչ ունենք բավականին առաջընթաց, բայց լինում են նաև բացթողումներ, կաշառակերության դեպքեր ենք արձանագրում, պահանջկոտության հետ մեկտեղ կոռուպցիոն ռիսկերն են ավելանում: Այս խնդիրների շուրջ նույնպես և՛ պաշտպանության նախարարությունը, և՛ ոստիկանությունը, և՛ անվտանգության ծառայությունը, և՛ դատախազությունը լուրջ միջոցառումներ են ձեռնարկում:
Այս զորակոչի առանձնահատկություններից մեկն էլ այն է, որ բավականին բարձր հիմքերի վրա են դրված ահազանգման ու բողոքարկման մեխանիզմները: Պաշտպանության նախարարի հրամանով պաշտպանության նախարարին կից հասարակական խորհրդի հովանու ներքո կազմվել է հանձնաժողով, որը քննարկում է քաղաքացիների բոլոր դիմում բողոքները, համապատասխան որոշումներ ընդունում, ներկայացնում պատկան մարմիններին: Բացի դրանից, գոյություն ունի թեժ գիծը` 1-88 հեռախոսահամարով: Նշեմ, որ մարդու իրավունքների պաշտպանության խնդիրները անչափ կարևոր են մեզ համար, ուստի օգտվելով առիթից՝ հորդորում եմ մեր հասարակությանը հարցերի դեպքում դիմել պաշտպանության նախարարության կետրոնական ապարատին, գլխավոր շտաբի պետին, փոխնախարարներին, իմ աշխատակազմին, անձամբ ինձ: Միաժամանակ տեղեկացնեմ, որ ահազանգման և բողոքարկման խնդիրները գտնվում են նաև Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի ուշադրության կենտրոնում. նրա զինվորական խորհրդականը ցանկացած պահի կարող է մտնել զինկոմիսարիատ և ստուգումներ իրականացնել: Յուրաքանչյուր ահազանգ, բողոքարկում մեզ կօգնի կատարելագործել զորակոչի անցկացման աշխատանքները: Վերջին ժամանակահատվածում մենք նաև միջազգային վերահսկողության մեխանիզմներ ենք գտել, օրինակ՝ ԵԱՀԿ-ի երևանյան գրասենյակը և տարբեր կազմակերպություններ, ստանալով մեր հավանությունն ու աջակցությունը, զորակոչի մոնիթորիգներ են իրականացնում: Յուրաքանչյուր քաղաքացու իրավունքի պաշտպանությունը մեր գերատեսչության գերակա խնդիրն է:
– Պարոն նախարար, եթե մենք, իհարկե, ռազմական գաղտնիք չենք բացում՝ զորակոչվելուց հետո ե՞րբ է զինվորը շփվում զենքի հետ, ե՞րբ է նա համարվում բանակի՝ արդեն լիարժեք զինվոր:
Պատասխան – Զորակոչվելուց հետո յուրաքանչյուր զինվոր 35 օրվա ընթացքում անցում է զինվորի նախնական պատրաստության ծրագիրը և վեց ամիս սովորում համահավաք ստորաբաժանման կամզում կամ էլ նորակոչիկների նախապատրաստական գումարտակում, այսինքն՝ առաջին իսկ օրվանից ադապտացման գործընթացում նա սկսում է շփվել զենքի հետ և պատրաստության աստիճանի է հասնում վեց ամսյա ծառայությունից հետո:
– Ես դա ինչու նշեցի, որովհետև քիչ հետո կանցնենք նաև բանակի դեպքերին, որոնք հասարակական հնչեղություն են ունենում, երբեմն մենք լսում ենք զինվորի՝ զենքի հետ ոչ ճիշտ վարվելու հետևանքով պատահարների մասին: Սա որտեղի՞ց է գալիս, ո՞ր օղակում է թերացել:
Պատասխան – Դա ընդհանուր առմամբ վերաբերում է առաջին իսկ քայլերին՝ ադապտացման գործընթացին և զինվորի մասնագիտության նվազագույն ունակությունների տիրապետման խնդրին: Այդ առումով հորդորում եմ յուրաքանչյուր զինակոչիկի` նախ և առաջ լինել տոկուն, օրինապահ, տեր կանգնել իր իրավունքներին, իսկ իր պարատականությունների կատարման մեջ լինել բարեխիղճ: Ծնողներին, ովքեր իրենց որդիներին ուղարկում են զինծառայության, կհորդորեի լինել համբերատար և վստահ, քանզի զինվորական ծառայության առաջին իսկ օրվանից ստեղծվում են անվտանգության կանոնների սահմանման, ուսուցման և վերահսկողության բոլոր պայմանները: Այլ բան է, թե յուրաքանչյուր զինծառայող որքանով է սկսում արագ տեմպով տիրապետել այդ անվտանգության կանոններին և որքանով է նա ունակ այդ անվտանգության կանոնները մշտապես պահպանել ու չխախտել: Ցավոք սրտի, անվտանգության կանոնների խախտման դեպքեր լինում են: Ոչ մի բանակ երկրագնդի վրա զերծ չէ դրանից, ուստի պետք է հասնենք մի այնպիսի աստիճանի, որ զինծառայողները նախազորակոչային տարիքում գաղափարապես պատրաստ լինեն սահմանված ժամանակահատվածում տիրապետել զինվորականի մասնագիտությանը: Վեց ամսվա ծառայության ընթացքում մենք տալիս ենք այդ մասնագիտության նվազագույն ունակությունները և փորձում ենք հղկել նրա ֆիզիկական, ռամզահայրենասիրական, բարոյական հատկանիշները, ընդ որում, ոչ թե սերմանել, այլ հղկել, որովհետև նա պետք է այդ ամենը ձեռք բերեր նախազորակոչային տարիքում:
– Ոչ ոք չի բանավիճի, որ բանակում մեզ անհրաժեշտ է բարոյապես կայուն, ամուր զինվոր, որովհետև մեր աշխարհագրական դիրքը և այսօրվա իրավիճակը թելադրում է, որ մենք պետք է մարտունակ բանակ ունենանք և ոչ մի վայրկյան չնահանջենք այդ դիրքերից: Դուք այդ խնդրի լուծման համար ի՞նչ ճանապարհով եք աշխատում: Թերություններն առաջին հերթին հրամանատարական կազմո՞ւմ պիտի վերացվեն, թե՞ զորակոչային նախապատրաստական աշխատանքներում:
Պատասխան – Համակարգված մոտեցում պետք է ցուցաբերվի այդ գործընթացի նկատմամբ: Գտնում եմ, որ յուրաքանչյուր օղակում պետք է լուրջ աշխատեն այդ ուղղությամբ: Աշխատանքներ պետք է տարվեն ինչպես նախազորակոչային տարիքում և զինվորական ծառայության ընթացքում, այնպես էլ զինվորական ծառայությունից հետո, որովհետև նրանք զորահավաքային ռեսուրսների մաս են կազմում: Նախազորակոչային տարիքի աշխատանքները ուղղված են ռազմահայրենասիրական դաստիարակությանը, այդ առումով բոլոր դպրոցները այսօր կցված են զորամասերին, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունները՝ մեր զիված ուժերի ղեկավար կազմին, և մենք նախնական զինվորական պատրաստության, գաղափարական պատրաստության տարաբնույթ միջոցառումներ ենք անցկացնում դպրոցների և բուհերի հետ: Այս վերջին տարիներին այդ աշխատանքները ավելի հետևողական են, որովհետև մենք նաև ուսումնանյութական բազան ենք կատարելագործում, զինղեկների պատրաստությունն է ավելի բարձրանում: Մյուս ուղղությունը ֆիզիկական պատրաստության և զինծառայողների առողջության ամրապնդման խնդիրն է: Ցավոք սրտի, այստեղ մենք ունենք որոշ խոչընդոտներ. այսօր բանակ են զորակոչվում մարդիկ, որոնք ֆիզիկական խնդիրներ ունեն, կանոնավոր ֆիզպատրաստությամբ, սպորտով չեն զբաղվում: Տվյալ պարագայում մեծ է դպրոցի դերակատարությունը: Եղել են դեպքեր, երբ Հանրապետական բժշկական հանձնաժողով են ներկայացել նորակոչիկներ, որոնք առաջին անգամ են բուժհետազոտվել, այնինչ նրանք պետք է այդ բուժհետազոտումը իրականացրած լինեին և արդեն բուժված ներկայանային հանձնաժողովին: Կուզեի նաև նշել, որ այդ ամենի վրա մեծ ուշադրություն պետք է դարձվի: Ի դեպ, ֆիզիկական պատրաստությունը և առողջ ապրելակերպը ոչ միայն զինվորականներին է անհրաժեշտ, այլ յուրաքանչյուր քաղաքացու: Այնպես որ, յուրաքանչյուր ոք անձամբ է պատասխանատու իր ֆիզիկական պատրաստության, ֆիզիկական կոփման խնդիրների համար: Այդպես գրված է նաև զինծառայողների պարտականությունների մեջ: Զինվորական ծառայության ավարտին հարազատ օջախներ են վերադառնում բավականին փոխված, կամային, տղամարդկային հատկանիշներով, բարոյական և տարբեր տիպի հմտություններով ու ունակություններով օժտված մարդկանց:
– Պարոն նախարար, չառանձնացնելով որևէ արտակարգ պատահար` խոսենք ընդհանուր դեպքերի մասին: Տվյալ պարագայում նորից ձեր առջև պահանջ է դրվում՝ ինչո՞ւ այն մարդիկ, ովքեր այս կամ այն դեպքի մեջ ուղղակի պատասխանատվություն ունեն, չեն պատժվում:
Պատասխան – Նշեմ հետևյալը. դեպքերի նկատմամբ առաջին հերթին անհանդուրժող է հենց բանակի ղեկավարությունը, որն ավելի լավ է տիրապետում իրավիճակին: Մենք առաջինն ենք ուզում բացահայտել, քանի որ ցանկացած հացագործության բացահայտում ամրապնդում է կարգապահությունը բանակում, և մթնոլորտ է ստեղծում միջանձնային հարաբերությունների բարելավման ուղղությամբ: Մենք այսօրվա տեղեկատվական դաշտում չենք կարող ոչինչ թաքցնել մեր հասարակությունից: Այդ գործընթացին մասնակցում են բոլոր տուժած զինծառայողների ծնողները: Ցավոք սրտի, գաղտինության ռեժիմից ելնելով՝ մենք նրանց մասնակից չենք դարձնում այն բոլոր խորհրդակցություններին, ժողովներին, կոլեգիաներին, որ անց ենք կացնում: Եթե նրանք գոնե մեկ անգամ ներկա լինեին, ապա կտեսնեին՝ որքան խստապահանջ ենք այդ քննարկումների ընթացքում: Այնպես որ մենք բաց ենք հասարակության առջև, անպատժելիության մթնոլորտ չկա: Յուրաքանչյուր դեպքի շուրջը հարուցվում է քրեական գործ. ովքեր քրեական պատասխանատվության են ենթարկվում, մենք հայտարարում ենք, ովքեր՝ ոչ, ծառայողական քննությամբ նրանք կարգապահական տույժեր են ստանում: Գտնում եմ, որ ամենօրյա մեր աշխատանքը, ամեն մի մանրուք մենք չպետք է հայտնենք ի լուր աշխարհի: Մենք նաև մեծ ուշադրություն ենք դարձնում լավ աշխատողներին: Նրանք խրախուսվում են. արդյունք ստանալու համար լավի վրա պետք է հենվել:
– Պաշտպանության նախարարությունը նաև համագործակցում է հասարակական կազմակերպությունների հետ, որոնք նույնպես փորձում են ստանալ իրենց հարցերի պատասխանները, բայց վերջերս Ձեր կողմից կոշտ արձագանք հնչեց հասարակական կազմակերպությունների հասցեին, պե՞տք էր այդպես անել:
Պատասխան – Ես արձագանքել եմ օրինական դաշտում, հանրությանը նորից ներկայացրել եմ մեր տեսակետը, այն է` պատրաստ ենք հասարակության հետ երկխոսության: Մենք այդ փորձը ունենք. հասարակական կազմակերպությունների հետ բանակը աշխատում է իր ծնված օրվանից: Տարբեր հասարակական կազմակերպություններ կան, որոնք կառուցողական են և փորձում են օգնել մեզ, խորհուրդներ են տալիս: Միանշանակ նրանց խորհուրդները ընդունվում են: Բազմաթիվ անձինք կան, ովքեր թերթում տարբեր նյութեր են տպել, թող իրենք ասեն, թե պաշտպանության նախարարը այդ նյութերի կապակցությամբ որքան մանրակրկիտ որոշումներ է ընդունում և ուղարկում զորամասեր: Բայց մենք անհանդուրժող ենք այն մարդկանց նկատմամբ, ովքեր ուզում են փնովել բանակը, զրոյի հավասարեցնել մեր աշխատանքը, ընդ որում, այնպիսի մարդիկ, որոնց որոշ մասը բանակում չի ծառայել: Այդ դեպքում ես այսպես եմ արտահայտվում՝ իսկ դատավորները ովքե՞ր են, իսկ դուք ո՞վ եք, որ կարող եք մեզ դատել: Մեզ կարող են դատել մասնագիտացած, մեզ հետ աշխատանքով թրծված մարդիկ: Բայց, այնուամենայնիվ, մենք պատրաստ ենք երկխոսության, պատրաստ ենք ընդունել բոլոր առողջ առաջարկները:
– Պարոն նախարար, մեր այս բոլոր մտահոգությունները, այսօրվա զրույցն անգամ ենթադրում է մի բան, որ այն երիտասարդը, ով բանակ է գնում, լիարժեք, բարոյապես կամային հատկություններով գնա և դրանով էլ վերադառնա, եթե չասենք՝ կրկնապատկած: Դա մի բառով կոչվում է մարտունակություն: Դուք երաշխավորու՞մ եք այդ մարտունակությունը: Մենք՝ քաղաքացիներս, մեր երկրում կարո՞ղ ենք հանգիստ քնել, ապրել՝ մտածելով, որ իսկապես մեր դիրքերում կանգնած է մարտունակ զինվոր:
Պատասխան – Գտնում եմ, որ յուրաքանչյուր բանակ իր մարտունակության քննությունը մարտական գործողությունների ժամանակ է հանձնում: Այսօր առաջնորդվելով «գերազանցությամբ ապահովել առավելություն հակառակորդների նկատմամբ» սկզբմունքով` գալիս ենք այն եզրակացության, որ մեր զինծառայողները, իրոք, այդ խնդիրը պատշաճ կերպով են իրականացնում: Այդ քննությունը մենք տվել ենք նաև արցախյան գոյապայքարի ժամանակ: Մեր զինվորը իր հերոսական ծառայությամբ այսօր ամեն օր ապացուցում է դա: Վերջին 17 տարիների ընթացքում մեր զինծառայողների կողմից տարված ծառայության արդյունքում մենք եկել ենք այնպիսի մի իրավիճակի, որ զերծ ենք պահում մեր տարածաշրջանը, մեր երկիրը ռազմական գործողություններից: Գոնե արցախյան հարցի լուծման ճանապարհով մենք հնարավորինս ամեն ինչ արել ենք, որպեսզի մեր հակառակորդը զերծ մնա ռազմական ճանապարհով հարցի լուծումից: Ինչքա՞ն դա կտևի, չգիտեմ, բայց համոզված եմ, որ մեր բանակը ինչ իրավիճակում էլ որ լինի, ինչպիսի մարտահրավերներ էլ լինեն մեր երկրի առաջ, մենք պատրաստ ենք մեր երկիրը պաշտպանելու: Այդ առումով մենք ուզում ենք մեր թիկունքում զգալ մեր ժողովրդի, մեր ծնողի, մեր հասարակության տաք շունչը և աջակցությունը:

Excerpts from the ARM Defense Minister Seyran Ohanyan’s Interview with Public Television’s ‘Interview with the 1st’
15 November, 2011 00:00
[b]- Autumn conscription begins in Armenia. It’s needless to mention the key importance of its successful process to the army. Mr. Ohanyan is this conscription peculiar?[/b]
Answer: Proper and legitimate conscription process is one of the priorities of the Ministry of Defense and during every conscription there happen to be peculiarities. Preparatory works are quite substantial. We regularly make reforms to keep everything fair and without violations. They are aimed at proper functioning of all points of conscription measures and to the registration, medical examination and distribution of the conscripts. During this conscription we pay much attention to medical problems, and this can be considered one of its peculiarities. It has become a tradition to annually sum up the results of conscription and bring forward issues. On Saturday we summarized the spring conscription and brought forward issues for the current conscription. Every time we rely on the results so as to make progress and we do make progress though with some failures, some cases of bribery are being recorded: along with fastidiousness corruption risks are increasing. Along with Ministry of Defense, serious measures are taken by the Security Service, Police, and Prosecutor’s Office towards these problems. One of the peculiarities of this conscription is the mechanism of the warning and appeal which is on high grounds. By the order of the Defense Minister a committee has been formed under the aegis of the Public Council adjacent to the Defense Minster which discusses all complaints of the citizens, accepts appropriate decisions and presents to the state bodies, besides there is a hot-line 1-88. I would like to mention the importance of human rights in the army; therefore, taking the opportunity, I urge our society, in case of problems, to refer to the Defense Ministry, Chief of General Staff, Deputy Defense Ministers, my staff and me personally. At the same time I would like to inform our people that these issues are at the center of Human Right’s Defender attention. His military advisor may at any time enter a military unit and carry out an inspection. Each call or appeal will help us to perfect the process of conscription. Recently we have found mechanisms of international control, for example OSCE Office in Yerevan and different organizations carry out conscription monitoring with our approval and support. Protection of every citizen’s right is our priority.
- Mr. Minister, if we are not of course revealing a military secret then when does a soldier gets in touch with a weapon after the conscription?
Answer: After the conscription every soldier, during 35 days of period, should pass the initial training program and study in a general military unit or in the preparatory battalion of the recruit which means that the soldier gets in touch with a weapon from the very first day and gets fully ready throughout the six months of service.
- The reason of my asking this question is the incidents happening in the army which raise public anxiety. Sometimes we hear about incidents happening because of soldier’s incompetency while dealing with a weapon. Where does this come from? Whose failure is this?
Answer: This generally relates to the first period of soldiers adaptation process and to the least skill ability of the solder’s profession. In this regard I appeal to every soldier to be resilient, law-abiding, to stand up for his rights and be conscientious in doing his duty. I ask the parents who send their sons to the military service to be patient and confident because from the very first days of the army, appropriate conditions are being laid for the training, monitoring and defining of the safety rules. Though it is a completely different issue to how each soldier masters these safety rules and how long he is able to maintain and adhere to these rules. Unfortunately we are having violations of safety rules. There isn’t a single army on the globe which is free of it. So we have to reach a level where soldiers will be mentally ready to master the profession of the soldier during the specific period. During the six-month period we give the least skills of this profession and try to improve his physical, military-educational, and moral qualities but not to insinuate them in him because all of these things should be done before conscription.
- We all know that we need morally stable and strong soldier because our geographical position and current situation raise an imperative to have a combat ready army. How do you work towards the solution? Should the shortcomings at first be eliminated in the command staff or in the preparatory works of conscription?
Answer: We should show a systemized attitude towards the process. Everyone should seriously work on it. Work should be done before, during and after the military service because they are part of mobilization process. Works during the pre-conscription period are aimed at the military- patriotic education. Currently our schools are attached to military units and universities to the senior staff of the Armed Forces. We regularly carry out various activities with schools and universities regarding pre-military and ideological training. In recent years we have become more consistent with these works because we improve the educational-material base and the preparedness of military officials. The next problem is the strengthening of physical preparedness and health of the serviceman. Unfortunately we have some obstacles here. Today we have people who are being enrolled in the army with physical problems: people who don’t go for sports or do physical exercises regularly. In this case the role of the school is huge. There were cases when conscripts came to the Republican Medical Commission without previous medical examination, whereas it should have been done before. I’d like to note that this problem should receive much attention. In the end physical preparedness and healthy lifestyle are important not only for servicemen but for every citizen. So first of all everyone is, for himself, responsible for his own physical preparedness. By the way, it is written in the handbook of Soldier’s Duty. After military service many people return to their homes with different skills.
- Mr. Minister without pointing out specific incidents in the army let’s talk about them in general. In this case a question is raised, why people who directly carry the responsibility of the incident are not punished?
Answer: I’d like to mention that first of all it is the leadership of the army who is intolerable towards the incidents and we better manage the situation. We are the first who want to discover the crimes as it strengthens the discipline in the army and creates an atmosphere to better interpersonal relations. Today we can’t hide anything from our society. Parents of the victims contribute to the process. Unfortunately, due to the confidentiality, we can’t make them part of all those discussions, conferences and collegiums which are held on such issues. If only they could take part in those discussions they would see how intolerable we are regarding those incidents. We are open for our society and there isn’t impunity in the army. We file a criminal case on every incident. Those servicemen who are exposed to criminal liability we publicize their names, but those who are not, receive disciplinary penalties after proper investigation. I think we shouldn’t tell every detail of our daily work to the whole world. We pay much attention to good employees too. They are being encouraged. You should rely on good for having results.
- The Defense Ministry cooperates with different NGOs who want to receive answers to their questions too. You have recently harshly responded them. Was that a right thing to do?
Answer: I have responded in the framework of the law. I have presented our perspective to the public which is our willingness to have a dialogue with the society. We have the experience. Army works along with NGOs from the very beginning. There are many NGOs that are constructive, want to help us and give advice. We definitely accept their advice. There are many people who have written articles about the army and it would be better if they spoke about detailed decisions made by the Minister and sent to the military units. But we are intolerable towards people who try to stigmatize army and diminish our work; especially there are some among them who never even served in the army. In such cases I usually ask a rhetorical question: ‘who are the judges or who are you to judge us’. Only professionals or people molded with us with the work can judge us. Nevertheless we are ready for a dialogue and ready to accept reasonable suggestions.
- Mr. Minister our today’s conversation and the anxiety of the whole society simply suggest the following: young people should go to army willfully and with moral qualities and return with the same state, of course, if not with doubled skills. It is simply called combat readiness. Can our citizens sleep and live peacefully knowing that our borders are guarded by combat soldiers?
Answer: I think that every army takes the exam of combat readiness during military operations. Today, guided by the principle ‘to insure advantage over the opponent with excellence’, we come to a conclusion that our soldiers properly carry out their duty. We have passed the exam during the Karabagh War too. Today our soldier proves it with his heroic service. As a result of last 17 years of military service we have achieved to a state that keeps away our country and the region from military operations. While solving the Karabagh issue, we have done our best to hold off our opponent from military way of solving the current conflict. I don’t know how long it will last, but one thing is clear that our army is ready to cope with any kind of challenge to defend our country. In this regard, we want to feel the support of our nation, parent, and society at our back.