16 Օգոստոսի, 2011 00:00Ս.թ. օգոստոսի 16-ին Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն է մեկնել ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովի գլխավորած պատվիրակությունը` Գարմիշ-Պարտենկիրխեն քաղաքում օգոստոսի 17-ից 19-ը ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության հովանու ներքո կայանալիք գործընկեր երկրների զինված ուժերի գլխավոր շտաբերի պետերի ամենամյա համաժողովին մասնակցելու նպատակով: Այս տարվա համաժողովի թեման է «Միջազգային մարդասիրական օգնության տրամադրումը աղետների հետևանքների վերացման ժամանակ»:
Այցի շրջանակներում գեներալ-գնդապետ Յու. Խաչատուրովը հանդիպելու է ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության և Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի զինված ուժերի գերագույն հրամանատար, ծովակալ Ջեյմս Ստավրիդիսի հետ: Հանդիպման ժամանակ քննարկվելու են ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի Հանրապետության ռազմական համագործակցությանն առնչվող հարցերը: ՀՀ Զինված Ուժերի գլխավոր շտաբի պետի գլխավորած պատվիրակությունը Երևան է վերադառնալու օգոստոսի 20-ին:

16 Августа, 2011 00:0016-го августа с.г. делегация, возглавляемая Начальником Главного Штаба ВС РА генерал-полковником Юрием Хачатуровым, отправилась в Федеративную Республику Германия для участия в ежегодной конференции начальников главных штабов вооруженных сил стран-партнеров в городе Гармиш-Партенкирхен, проводимой с 17 по 19 августа под эгидой Европейского командования США. Тема конференции этого года - «Предоставление международной гуманитарной помощи во время устранения последствий бедствий».
В рамках визита генерал-полковник Ю. Хачатуров встретится с Главным командующим Европейского командования вооруженных сил США и силами НАТО в Европе адмиралом Джеймсом Ставридисом. Во время встречи будут обсуждены вопросы, касающиеся военного сотрудничества Республики Армения с США и НАТО.