ՀՀ ԶՈՒ գործունեությունը կարգավորող իրավական ակտերի վերանայման և առաջարկությունների մշակման հարցերով զբաղվող աշխատանքային խմբի անդրանիկ նիստը
15 Նոյեմբերի, 2011 00:00Նոյեմբերի 15-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի ունեցավ զինված ուժերի գործունեությունը կարգավորող իրավական ակտերի վերանայման և առաջարկությունների մշակման համար ստեղծված աշխատանքային խմբի անդրանիկ նիստը, որը վարում էր ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Աշխատանքային խմբի ստեղծման նպատակը պաշտպանության ոլորտի օրենսդրական բարեփոխումներն արդյունավետ իրականացնելու համար շահագրգիռ, կարող ուժերի համախմբումն է: Աշխատանքային խմբի գործունեությունը համակարգում է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանը:
Աշխատանքային խմբի անդրանիկ նիստի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս. Օհանյանը և ՀՀ զինդատախազ Գ. Կոստանյանն իրենց ելույթներում նշեցին, որ խմբի գործունեությունն ուղղված կլինի զինված ուժերի գործունեությունը կարգավորող կամ ոլորտին առնչվող այլ իրավական ակտերի վերանայմանը, իրավական ակտերում փոփոխություններ կամ լրացումներ կատարելու վերաբերյալ առաջարկությունների մշակմանը, ինչպես նաև զինված ուժերում հանցավորության մակարդակի բարձրացմանը նպաստող գործոնների հայտնաբերման ուղղությամբ ուսումնասիրությունների իրականացմանը և դրանց վերացման կամ ազդեցության նվազեցման վերաբերյալ առաջարկությունների ներկայացմանը: Բացի ՀՀ ՊՆ իրավասու ներկայացուցիչներից` աշխատանքներին ներգրավվելու են նաև ՀՀ զինդատախազության, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի, և քաղաքացիական հասարակության շահագրգիռ ներկայացուցիչներ:
Աշխատանքային խմբի նիստին մասնակցում էին նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով ստեղծված իրավախախտումների կանխարգելման, օրինականության և կարգապահության ամրապնդման հարցերով զբաղվող մշտական հանձնաժողովի անդամները: ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանի նախագահությամբ գործող հանձնաժողովը, որում ներգրավված են պատասխանատու համապատասխան ստորաբաժանումների ներկայացուցիչներ, քննարկելու է ՀՀ ԶՈՒ զորամասերում տեղի ունեցած դեպքերն ու արտակարգ պատահարները, անձնակազմի բարոյահոգեբանական վիճակի վրա ազդող կարգապահական և իրավական խախտումները, դրանց նպաստող պայմաններն ու պատճառները, դեպքերի ու արտակարգ պատահարների աճի կամ նվազման միտումներն ու օրինաչափությունները, ինչպես նաև կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցման ուղիները: Քննարկումների արդյունքում ի հայտ եկած թերություններն ու բացթողումները վերացնելու նպատակով կմշակվեն գործուն առաջարկներ և ծրագրեր:

The First Session of the Working Group Dealing with Suggestion Development and Legal Acts Regulating the Activities of the ARM Armed Forces
15 November, 2011 00:00On November 15, in the administrative complex of the ARM Defense Ministry, ARM Defense Minister Seyran Ohanyan chaired the first session of the working group dealing with suggestion development and legal acts regulating the activities of the ARM Armed Forces.
The point of the working group is to unite the skilful and interested people for successfully implementing the legal reforms of the ministry. The activities of the working group are managed by the ARM Deputy Defense Minister Ara Nazaryan.
During the session Seyran Ohanyan and the Military Prosecutor G. Kostanyan noted that the activities of the working group will include review of the legal acts regulating the activities of the Armed Forces or other acts concerning the sector, development of suggestions concerning the additions or reforms in the legal acts, as well as the realization of observations towards the factors contributing to the increase of the crime level in the Armed Forces and the presentation of suggestions which will eliminate or decrease the influence of those factors. Beside the authorized representatives of the ARM Defense Ministry, representatives from the Military Prosecutor’s Offices, Human Rights Defender’s Office and other people interested in the civil society will be involved in the group. Members of Violation Prevention and Strengthening of Legality and Discipline standing committee also took part in the session. The Committee headed by the ARM Deputy Defense Minister Ara Nazaryan which includes responsible representatives from relevant units is to discuss the incidents happened in the units of the ARM Armed forces, disciplinary and legal violations which affect the moral and psychological state of the staff, circumstances and reasons contributing those violations, the standards and the tendency of the increase or decrease of the incidents, as well as variants to decrease the level of corruption in the Armed Forces. Effective suggestions and programs will be developed to eliminate shortcomings and run-outs emerged during the discussion.