ՀՀ ԶՈՒ գործունեությունը կարգավորող իրավական ակտերի վերանայման և առաջարկությունների մշակման հարցերով զբաղվող աշխատանքային խմբի անդրանիկ նիստը
15 Նոյեմբերի, 2011 00:00Նոյեմբերի 15-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի ունեցավ զինված ուժերի գործունեությունը կարգավորող իրավական ակտերի վերանայման և առաջարկությունների մշակման համար ստեղծված աշխատանքային խմբի անդրանիկ նիստը, որը վարում էր ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Աշխատանքային խմբի ստեղծման նպատակը պաշտպանության ոլորտի օրենսդրական բարեփոխումներն արդյունավետ իրականացնելու համար շահագրգիռ, կարող ուժերի համախմբումն է: Աշխատանքային խմբի գործունեությունը համակարգում է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանը:
Աշխատանքային խմբի անդրանիկ նիստի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս. Օհանյանը և ՀՀ զինդատախազ Գ. Կոստանյանն իրենց ելույթներում նշեցին, որ խմբի գործունեությունն ուղղված կլինի զինված ուժերի գործունեությունը կարգավորող կամ ոլորտին առնչվող այլ իրավական ակտերի վերանայմանը, իրավական ակտերում փոփոխություններ կամ լրացումներ կատարելու վերաբերյալ առաջարկությունների մշակմանը, ինչպես նաև զինված ուժերում հանցավորության մակարդակի բարձրացմանը նպաստող գործոնների հայտնաբերման ուղղությամբ ուսումնասիրությունների իրականացմանը և դրանց վերացման կամ ազդեցության նվազեցման վերաբերյալ առաջարկությունների ներկայացմանը: Բացի ՀՀ ՊՆ իրավասու ներկայացուցիչներից` աշխատանքներին ներգրավվելու են նաև ՀՀ զինդատախազության, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի, և քաղաքացիական հասարակության շահագրգիռ ներկայացուցիչներ:
Աշխատանքային խմբի նիստին մասնակցում էին նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով ստեղծված իրավախախտումների կանխարգելման, օրինականության և կարգապահության ամրապնդման հարցերով զբաղվող մշտական հանձնաժողովի անդամները: ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանի նախագահությամբ գործող հանձնաժողովը, որում ներգրավված են պատասխանատու համապատասխան ստորաբաժանումների ներկայացուցիչներ, քննարկելու է ՀՀ ԶՈՒ զորամասերում տեղի ունեցած դեպքերն ու արտակարգ պատահարները, անձնակազմի բարոյահոգեբանական վիճակի վրա ազդող կարգապահական և իրավական խախտումները, դրանց նպաստող պայմաններն ու պատճառները, դեպքերի ու արտակարգ պատահարների աճի կամ նվազման միտումներն ու օրինաչափությունները, ինչպես նաև կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցման ուղիները: Քննարկումների արդյունքում ի հայտ եկած թերություններն ու բացթողումները վերացնելու նպատակով կմշակվեն գործուն առաջարկներ և ծրագրեր:

Первое заседание рабочей группы, занимающейся вопросами разработки предложений по пересмотру правовых актов, регулирующих деятельность ВС РА
15 Ноября, 2011 00:0015-го ноября в административном комплексе МО РА состоялось первое заседание рабочей группы, занимающейся вопросами разработки предложений по пересмотру правовых актов, регулирующих деятельность Вооруженных сил, которое вел Министр обороны РА Сейран Оганян.
Цель рабочей группы – объединение имеющих потенциал сил, заинтересованных в результативном осуществлении законодательных реформ. Деятельность рабочей группы курирует заместитель Министра обороны РА Ара Назарян.
В ходе первого заседания рабочей группы Министр обороны РА С.Оганян и Военный прокурор РА Г.Костанян в своих выступлениях отметили, что деятельность группы будет направлена на пересмотр правовых актов, регулирующих деятельность Вооруженных сил и решение других вопросов сферы, разработку предложений по внесению изменений и дополнений в правовые акты, а также проведение изучений в направлении выявления факторов, способствующих повышению уровня преступности в Вооруженных силах и представление предложений по их устранению и сокращению их влияния. Кроме компетентных органов МО РА, в работах задействованы также представители Военной прокуратуры РА, офиса Защитника прав человека и заинтересованных слоев гражданского общества.
В заседании рабочей группы участвовали также члены постоянной комиссии, созданной приказом Министра обороны РА, которая занимается вопросами предотвращения правонарушений и укрепления законности и дисциплины. Комиссия, действующая под председательством заместителя Министра обороны РА Ара Назаряна, в которую входят ответственные представители соответствующих подразделений, будет обсуждать случаи и чрезвычайные происшествия, произошедшие в воинских частях, дисциплинарные и правовые нарушения, влияющие на морально-психологическое состояние персонала, способствующие им условия и причины, тенденции и закономерности роста или сокращения числа случаев и чрезвычайных происшествий, а также пути снижения коррупционных рисков.
С целью устранения недостатков и упущений, обнаруженных в результате обсуждений, будут разработаны эффективные предложения и программы.