Պարգևատրման հանդիսավոր արարողություն ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում
8 Հունիսի, 2013 00:00Այսօր` հունիսի 8-ին, ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի ունեցած հանդիսավոր միջոցառման ընթացքում հայ ժողովրդի ականավոր զավակ, լեգենդար հետախույզ, ԽՍՀՄ հերոս Գևորգ Վարդանյանի այրին` Գոհար Վարդանյանը, պարգևատրվեց ՀՀ ՊՆ «Գևորգ Վարդանյան» գերատեսչական առաջին մեդալով:
Հանդիսավոր միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերան Օհանյանը, ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը, ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիաժոր դեսպան Իվան Վոլինկինը, ՀՀ պաշտպանության նախարարի և ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալները, բարձրաստիճան զինվորականներ, հետախուզության վետերաններ, հյուրեր: Պարգևատրման արարողությանը հյուրընկալվել էր նաև առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը:
Միջոցառման մասնակիցները վերհիշեցին անվանի հետախույզի կենսագրության հիշարժան դրվագներ, անդրադարձան նրա մարդկային պարզ ու համեստ բնավորությանը:
Իր խոսքում ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս. Օհանյանը նշեց, որ Վարդանյանների գործունեության միայն փոքր մասն է այսօր գաղտնազրկված, սակայն բացահայտվածն արդեն իսկ մեծ գործ է և բավարար Գևորգ Վարդանյանին դասելու աշխարհի խոշորագույն հետախույզների շարքում: «Ձեր խմբի կողմից 1943 թվավականի Թեհրանի կոնֆերանսի ժամանակ արվեց բացառիկ մի աշխատանք, որը արմատապես փոխեց ուժերի դասավորությունը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ: Դուք մեծ աջակցություն ունեցաք նաև Հայաստանի անկախության առաջին տարիներին, Արցախյան ազատամարտի, Արցախի անկախության կայացման գործում»,- նշեց Ս. Օհանյանը, ընդգծելով, որ գերատեսչության մյուս մեդալների շարքում «Գևորգ Վարդանյան» մեդալը կլինի ամենահարգվածն ու արժեքավորը:

Торжественная церемония награждения в Министерстве обороны РА
8 Июня, 2013 00:00Сегодня – 8-го июня, в ходе торжественного мероприятия, состоявшегося в административном комплексе Министерства обороны РА, выдающаяся дочь армянского народа, легендарная разведчица, вдова Героя Советского Союза Геворга Варданяна – Гоар Варданян, была награждена первой ведомственной медалью МО РА Геворг Варданян.
На торжественном мероприятии присутствовали Министр обороны РА Сейран Оганян, Начальник ГШ ВС РА, генерал-полковник Юрий Хачатуров, заместитель Министра иностранных дел Шаварш Кочарян, Чрезвычайный и полномочный посол РФ в РА Иван Волынкин, заместители Министра обороны РА и Начальника ГШ ВС РА, высокопоставленные военные, ветераны разведки, гости. На церемонии награждения присутствовала также Первая Леди Армении Рита Саргсян.
Участники мероприятия вспомнили запоминающиеся эпизоды биографии известного разведчика, коснулись его человечески чистого и скромного характера. В своей речи Министр обороны РА С. Оганян отметил, что только одна маленькая часть деятельности Варданянов, однако раскрытое уже и так является большим делом и достаточным для того, чтобы Геворга Варданяна ставить в ряд лучших разведчиков мира. «Вашей группой во время Тегеранской конференции 1943 года была проделана исключительная работа, которая кардинально изменила расклад сил во время Второй мировой войны. Вы оказали большую поддержку также и в первые годы независимости Армении, во время Арцахской борьбы за свободу, в деле формирования независимости Арцаха», - отметил С. Оганян, подчеркнув, что в ряду других ведомственных медалей «Геворг Варданян» будет самой уважаемой и ценной.