ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Դավիթ Կարապետյանի մեկնաբանությունը ադրբեջանական լրատվամիջոցների տարածած այն տեղեկության կապակցությամբ, ըստ որի ադրբեջանական կողմում 22-ամյա կին է
28 Հուլիսի, 2011 00:00Ադրբեջանական լրատվամիջոցների համար սովորույթ է դարձել տեղեկություններ տարածել, թե իբր հայկական կողմից արձակած կրակի հետևանքով զոհվել կամ վիրավորվել է ադրբեջանցի քաղաքացիական կամ զինվորական անձ: Ադրբեջանական լրատվամիջոցները ճիշտ կանեին, եթե հրապարակեին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման վիճակագրությունը, որը ամիս առ ամիս կտրուկ աճ է արձանագրում և պատճառում նորանոր վնասներ: Օրինակ, բոլորովին վերջերս` հուլիսի 26-ին, ժամը 18.20-ին Հայաստանի զինված ուժերի պայմանագրային զինծառայողներ Կարեն Ղուկասյանը (ծնված` 1976թ.) և Մանվել Վանեսյանը (ծնված` 1987թ.), գտնվելով Տավուշի մարզի սահմանային մարտական դիրքերից մեկում, ադրբեջանական կողմի կրակահերթի հետևանքով մարտական հենակետի բետոնե պատի բեկորների անդրադարձից ստացել են մարմնական վնասվածքներ:
Հայկական կողմը շարունակում է պահպանել հրադադարի ռեժիմը և միայն ծայրահեղ անհրաժեշտության դեպքում է պատասխան գործողությունների դիմում: Եթե Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմը խախտելու դեպքում հայկական կողմի պատասխան գործողությունների հետևանքով տուժում է Ադրբեջանի որևէ քաղաքացի, ապա դրա ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի վրա: Ի դեպ, ադրբեջանական կողմը կարող է նաև դիմել միջազգային համապատասխան կառույցին` հետաքննություն իրականացնելու համար:

The Comment of the Press Secretary of the ARM Defense Ministry about the Disseminated Information by the Azerbaijani Mass Media According to Which a 22-Year Old Woman had been Wounded
28 July, 2011 00:00It has become a tradition for the Azerbaijani mass media to disseminate information which states that a civilian or a military person is allegedly wounded as a result of ceasefire violations by the Armenian side. Azerbaijani mass media should have publicized the statistics of the ceasefire violations by the Azerbaijani side which grows month by month and causes more damages. For instance, on July 26, at 6:20 P.M. servicemen Karen Ghukasyan (born in 1976) and Manvel Manesyan (born in 1987) being in one of the combat positions of Tavush Region got injured from the wall fragments fallen from the stronghold as a result of the fire opened from the Azerbaijani side.
The Armenian side strongly maintains the ceasefire and responds to its violations by the Azerbaijani side only in cases of emergency. If a citizen of Azerbaijan is killed, wounded or injured as a result of the actions carries out by the Armenian side in response to the ceasefire violations then the whole responsibility lies with Azerbaijan.
By the way the Azerbaijani side can turn to the appropriate international institution for carrying out an investigation.