ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Դավիթ Կարապետյանի մեկնաբանությունը ադրբեջանական լրատվամիջոցների տարածած այն տեղեկության կապակցությամբ, ըստ որի ադրբեջանական կողմում 22-ամյա կին է
28 Հուլիսի, 2011 00:00Ադրբեջանական լրատվամիջոցների համար սովորույթ է դարձել տեղեկություններ տարածել, թե իբր հայկական կողմից արձակած կրակի հետևանքով զոհվել կամ վիրավորվել է ադրբեջանցի քաղաքացիական կամ զինվորական անձ: Ադրբեջանական լրատվամիջոցները ճիշտ կանեին, եթե հրապարակեին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման վիճակագրությունը, որը ամիս առ ամիս կտրուկ աճ է արձանագրում և պատճառում նորանոր վնասներ: Օրինակ, բոլորովին վերջերս` հուլիսի 26-ին, ժամը 18.20-ին Հայաստանի զինված ուժերի պայմանագրային զինծառայողներ Կարեն Ղուկասյանը (ծնված` 1976թ.) և Մանվել Վանեսյանը (ծնված` 1987թ.), գտնվելով Տավուշի մարզի սահմանային մարտական դիրքերից մեկում, ադրբեջանական կողմի կրակահերթի հետևանքով մարտական հենակետի բետոնե պատի բեկորների անդրադարձից ստացել են մարմնական վնասվածքներ:
Հայկական կողմը շարունակում է պահպանել հրադադարի ռեժիմը և միայն ծայրահեղ անհրաժեշտության դեպքում է պատասխան գործողությունների դիմում: Եթե Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմը խախտելու դեպքում հայկական կողմի պատասխան գործողությունների հետևանքով տուժում է Ադրբեջանի որևէ քաղաքացի, ապա դրա ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի վրա: Ի դեպ, ադրբեջանական կողմը կարող է նաև դիմել միջազգային համապատասխան կառույցին` հետաքննություն իրականացնելու համար:

Комментарий пресс-секретаря Министра обороны РА Давида Карапетяна в связи с распространенной в азербайжанских СМИ информацией, согласно которой на азербайджанской стороне была ранена 22-х лет
28 Июля, 2011 00:00У азербайджанских СМИ уже стало традицией распространять информацию о том, что якобы в результате открытого армянами огня погибло или было ранено азербайджанское гражданское или военное лицо. Азербайджанские СМИ поступили бы правильно, если бы опубликовали статистику нарушений режима прекращения огня со стороны Азербайджана, которые месяц за месяцем фиксируют резкий рост и наносят новый ущерб. Например, совсем недавно, 26-го июля в 18 ч. 20 мин, военнослужащие-контрактники Вооруженных Сил Армении Карен Гукасян (1976-го года рождения) и Манвел Ванесян (1987-го года рождения), находясь на одной из пограничных боевых позиций Тавушской области, от отскочивших в результате обстрела с азербайджанской стороны осколков бетонной стены боевого опорного пункта получили телесные повреждения.
Армянская сторона продолжает сохранять режим прекращения огня и предпринимает ответные действия только в случае крайней необходимости. Если в случае нарушения режима прекращения огня со стороны Азербайджана в результате ответных действий армянской стороны страдает какой-либо гражданин Азербайджана, то вся ответственность при этом ложится на азербайджанскую сторону. Кстати, азербайджанская сторона может также обратиться в соответствующие международные структуры для проведения расследования.