Ավարտվել են հայ-ամերիկյան երկկողմ պաշտպանական խորհրդակցությունները
22 Հուլիսի, 2011 00:00Հայ-ամերիկյան երկկողմ պաշտպանական խորհրդակցություններին մասնակցելու նպատակով հուլիսի 18-ից 21-ը Վաշինգտոնում էր գտնվում ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի գլխավորած պատվիրակությունը:
Այցի սկզբում տեղի է ունեցել Դավիթ Տոնոյանի, ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Թաթուլ Մարգարյանի և ռազմական կցորդ, գնդապետ Մեսրոպ Նազարյանի հանդիպումը ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի` քաղաքականության գծով տեղակալ Միշել Ֆլուրնոյի հետ: Քննարկվել են երկկողմ ռազմական համագործակցությանը և տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր:
Այնուհետև տեղի են ունեցել հայ-ամերիկյան պաշտպանական խորհրդակությունները` ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի և ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի` միջազգային անվտագության հարցերով տեղակալ Ալեքսանդր Վերշբոուի, Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ, դոկտոր Սելեստ Վոլանդերի համանախագահությամբ: Պաշտպանական խորհրդակցությունների ժամանակ քննարկել են երկկողմ ռազմական համագործակցության մի շարք հարցեր, մասնավորապես` խաղաղապահ գործողությունների մասնակցության նպատակով համատեղ զորավարժությունների և վարժանքների անցկացումը, ռազմական կրթության, անձնակազմի կառավարման, ռազմական բժշկության, պրոֆեսիոնալ սերժանտական և ենթասպայական կազմերի վերապատրաստման ոլորտներին առնչվող ծրագրեր:
Խորհրդակցությունների ընթացքում կողմերը պաշտպանության ռազմավարական վերանայման գործընթացի արդյունքներից բխող անհրաժեշտ կարողությունների զարգացման նպատակով նախանշել են հետագա համագործացության նոր ուղիներ:
Ամերիկյան կողմի հետ քննարկումները շարունակվել են ԱՄՆ պետքարտուղարությունում, որտեղ Դավիթ Տոնոյանը հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի` Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով նորանշանակ փոխտեղակալ Էրիկ Ռուբինին, Ռազմաքաղաքական հարցերով տեղակալ Քուրթ Ամենդին, սպառնալիքի նվազեցման և արտահանման վերահսկման հարցերով փոխտեղակալ Էնն Գենզերին: Քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր, մասնավորապես` ռազմական նշանակության արտադրանքի արտահանման վերահսկման, ՀՀ զինված ուժերի` խաղաղապահ գործողություններին մասնակցության, ռազմական կրթության, մարդասիրական ականազերծման վերաբերյալ հարցեր: Կարծիքներ են փոխանակվել միջազգային և տարածաշրջանային պաշտպանության ու անվտանգության հարցերի շուրջ:
Հայ-ամերիկյան պաշտպանական խորհրդակցություններն անցել են ջերմ ու կառուցողական մթնոլորտում: Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել ընդլայնել համագործակցության ոլորտները:
ԱՄՆ կատարած այցի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է նաև Արլինգտոնի ազգային հուշահամալիր և ծաղկեպսակ դրել «Անհայտ զինվորի» հուշակոթողին:

Завершились армяно-американские двусторонние консультации в сфере обороны
22 Июля, 2011 00:00Для участия в армяно-американских двусторонних консультациях в сфере обороны с 18-го по 21-е июля в Вашингтоне находилась делегация во главе с Первым заместителем Министра обороны Республики Армения Давидом Тонояном.
В начале визита состоялась встреча Давида Тонояна, Чрезвычайного и полномочного посла РА в США Татула Маргаряна и военного аташе Месропа Назаряна с заместителем Секретаря обороны США по вопросам политики Мишелем Флурно. Были обсуждены вопросы двустороннего военного сотрудничества и региональной безопасности.
Далее состоялись армяно-американские консультации в сфере обороны под председательством Первого заместителя Министра обороны РА Давида Тонояна, заместителя Секретаря обороны США по вопросам международной безопасности Александра Вершбоу и заместителя помощника Секретаря обороны США по вопросам России, Украины и Евразии Селесте Воландер. Во время консультаций был обсужден ряд вопросов сферы военного сотрудничества, в частности, касающихся
проведения совместных военных учений для участия в миротворческих операциях, программы в сфере военного образования, управления персоналом, военной медицины, переподготовки профессионального сержантского и офицерского состава.
Во время консультаций стороны обозначили новые пути дальнейшего сотрудничества с целью развития необходимых возможностей, вытекающих из результатов процесса стратегического пересмотра обороны.
Обсуждения с американской стороной продолжились в Госдепартаменте США, где Давид Тоноян встретился с новоназначенным заместителем помощника Госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Эриком Рубиным, заместителем по военно-политическим вопросам Куртом Амендом, заместителем помощника по вопросам снижения угроз и контроля экспорта Энн Гензер. Были обсуждены вопросы, представляющие двусторонний интерес, в частности, касающиеся контроля экспорта продукции военного назначения, участия Вооруженных Сил РА в миротворческих операциях, военного образования, гуманитарного разминирования. Состоялся обмен мнениями по вопросам международной и региональной обороны и безопасности.
Армяно-американские консультации прошли в теплой и конструктивной атмосфере. Стороны выразили готовность расширять сферы сотрудничества.
Во время визита в США делегация во главе с Первым заместителем Министра обороны РА Давидом Тонояном посетила Арлингтонский национальный мемориальный комплекс и возложила венок к мемориалу Неизвестного солдата.