ՀՀ Ազգային հերոս Ջիվան Աբրահամյանի ծննդյան 50-ամյակի և մահվան 20-րդ տարելիցի կապակցությամբ ոգեկոչման միջոցառումներ
20 Հուլիսի, 2011 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարարության և զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ղեկավար կազմը՝ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորությամբ հուլիսի 20-ին այցելել է Եռաբլուր պանթեոն` հարգանքի տուրք մատուցելու ՀՀ Ազգային հերոս Ջիվան Աբրահամյանի հիշատակին: ՀՀ ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի մատուցմամբ կատարվել է խնկարկման արարողություն:
Այնուհետև Երևանի Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը տեղի է ունեցել հուշ-ցերեկույթ, որին մասնակցել են հերոսի մարտական ընկերները, հարազատները և զինվորականները:
Մարտի դաշտում Ազգային հերոսի կատարած սխրանքների մասին ներկաներին պատմել են Հատուկ գնդի 1-ին հրամանատար Սերգեյ Առաքելյանը, «Հատուկ գունդ վերտերանների միություն» ՀԿ նախագահ, գեներալ-լեյտենանտ Գուրգեն Մելքոնյանը: Ջիվան Աբրահամյանի մայրը՝ Բավական Աբրահամյանը, իր խոսքում նշել է, որ հպարտ է հերոս որդի ծնելու և հայրենիքը ամեն ինչից վեր դասող զավակի մայր լինելու համար: Դիմելով դահլիճում ներկաներին` հերոսի մայրը նշել է. «Շնորհակալ եմ, որ հիշում եք մեր ազգի հերոսներին, ովքեր զոհվել են մեր երկրի և մեր ժողովրդի լուսավոր ապագայի համար: Փառք մեր զինվորներին»:
Խոսելով արցախյան պատերազմի և ՀՀ Ազգային հերոս Ջիվան Աբրահամյանի ունեցած ավանդի մասին` Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը մասնավորապես ասել է.
«Հայ ժողովուրդն իր պատմության ընթացքում շատ մոտ է եղել զինվորի մասնագիտությանը, անընդհատ մարտնչել ու պայքարել է իր գոյության համար: Մեր ժողովրդի նվիրյալ շատ որդիներ օժտված են հրամանատարի կարողություններով: Նրանցից էր Ջիվան Աբրահամյանը: Ջիվանը գաղափարի մարտիկ էր: Մենք այսօր հպարտություն ենք ապրում, որ ունեցել ենք նրա նման մարտական ընկեր, ում օրինակը ուսանելի է մատաղ սերնդի և հատկապես մեր զինվորների համար:
Կարծում եմ` Ջիվան Աբրահամյանի և մեր բոլոր մյուս հերոսների գործը կիսատ չի մնացել. նրանց գործի ամենամեծ ծնունդը հայոց բանակն է, որը, պաշտպանելով մեր երկրի սահմանները, ապահովում է մեր ժողովրդի անվտանգությունը և հետագա զարգացումը:
Հավերժ փառք Ջիվան Աբրահամյանին, փառք նրա ծնողներին: Իմ խոնարհումն եմ բերում բոլոր նրանց, ում շնորհիվ արցախյան գոյապայքարը պսակվեց հաղթանակով: Մենք պարտավոր ենք պահպանել մեր նահատակների կյանքի գնով ձեռք բերված հաջողությունները»:

Мероприятия, приуроченные к 50-летней годовщине со дня рождения и 20-летней годовщине смерти Героя Республики Армения Дживана Абрамяна
20 Июля, 2011 00:00Руководящий состав Министерства обороны и Главного штаба Вооруженных Сил Республики Армения во главе с Министром обороны РА Сейраном Оганяном 20-го июля посетил пантеон «Ераблур», чтобы отдать дань уважения памяти Национального героя РА Дживана Абрамяна. Главным капелланом Вооруженных Сил РА епископом Вртанесом Абрамяном была проведена духовная поминальная церемония.
Затем в Ереванском Доме камерной музыки состоялось памятное мероприятие, в котором участвовали боевые друзья, родные героя и военнослужащие.
О подвигах, совершенных на поле боя, присутствующим рассказали командующий 1-м Особым полком Сергей Аракелян, президент общественной организации «Общество ветеранов Особого полка», генерал-лейтенант Гурген Мелконян. Мать Дживана Абрамяна – Бавакан Абрамян в своей речи отметила, что она гордится тем, что является матерью героя и сына, для которого превыше всего была Родина. Обращаясь к присутствующим в зале, мать героя отметила: «Благодарю, что помните героев нашего народа, которые отдали жизнь за нашу страну и за светлое будущее нашего народа. Слава нашим солдатам».
Говоря об Арцахской войне и о вкладе Национального героя РА Дживана Абрамяна, Министр обороны Армении Сейран Оганян отметил: «Армянскому народу в ходе всей его истории всегда была близка профессия солдата, потому что он постоянно сражался и боролся за свое существование. Многие преданные сыны нашего народа наделены командирскими способностями. Одним из таких был Дживан Абрамян. Дживан был борцом за идею. Мы сегодня гордимся тем, что имели такого боевого друга, чей пример является образцом для молодого поколения, и особенно для солдат.
Считаю, что дело Дживана Абрамяна и всех остальных наших героев не осталось незавершенным: его самым большим результатом стало рождение Армянской армии, которая, защищая границы нашей страны, обеспечивает безопасность и дальнейшее развитие нашего народа.
Вечная слава Дживану Абрамяну, слава его родителям. Я преклоняюсь перед всеми теми, благодаря кому борьба за свободу Арцаха увенчалась успехом. Мы обязаны сохранить успехи, достигнутые ценой жизни наших героев».