ՀՀ Ազգային հերոս Ջիվան Աբրահամյանի ծննդյան 50-ամյակի և մահվան 20-րդ տարելիցի կապակցությամբ ոգեկոչման միջոցառումներ
20 Հուլիսի, 2011 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարարության և զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ղեկավար կազմը՝ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորությամբ հուլիսի 20-ին այցելել է Եռաբլուր պանթեոն` հարգանքի տուրք մատուցելու ՀՀ Ազգային հերոս Ջիվան Աբրահամյանի հիշատակին: ՀՀ ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի մատուցմամբ կատարվել է խնկարկման արարողություն:
Այնուհետև Երևանի Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը տեղի է ունեցել հուշ-ցերեկույթ, որին մասնակցել են հերոսի մարտական ընկերները, հարազատները և զինվորականները:
Մարտի դաշտում Ազգային հերոսի կատարած սխրանքների մասին ներկաներին պատմել են Հատուկ գնդի 1-ին հրամանատար Սերգեյ Առաքելյանը, «Հատուկ գունդ վերտերանների միություն» ՀԿ նախագահ, գեներալ-լեյտենանտ Գուրգեն Մելքոնյանը: Ջիվան Աբրահամյանի մայրը՝ Բավական Աբրահամյանը, իր խոսքում նշել է, որ հպարտ է հերոս որդի ծնելու և հայրենիքը ամեն ինչից վեր դասող զավակի մայր լինելու համար: Դիմելով դահլիճում ներկաներին` հերոսի մայրը նշել է. «Շնորհակալ եմ, որ հիշում եք մեր ազգի հերոսներին, ովքեր զոհվել են մեր երկրի և մեր ժողովրդի լուսավոր ապագայի համար: Փառք մեր զինվորներին»:
Խոսելով արցախյան պատերազմի և ՀՀ Ազգային հերոս Ջիվան Աբրահամյանի ունեցած ավանդի մասին` Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը մասնավորապես ասել է.
«Հայ ժողովուրդն իր պատմության ընթացքում շատ մոտ է եղել զինվորի մասնագիտությանը, անընդհատ մարտնչել ու պայքարել է իր գոյության համար: Մեր ժողովրդի նվիրյալ շատ որդիներ օժտված են հրամանատարի կարողություններով: Նրանցից էր Ջիվան Աբրահամյանը: Ջիվանը գաղափարի մարտիկ էր: Մենք այսօր հպարտություն ենք ապրում, որ ունեցել ենք նրա նման մարտական ընկեր, ում օրինակը ուսանելի է մատաղ սերնդի և հատկապես մեր զինվորների համար:
Կարծում եմ` Ջիվան Աբրահամյանի և մեր բոլոր մյուս հերոսների գործը կիսատ չի մնացել. նրանց գործի ամենամեծ ծնունդը հայոց բանակն է, որը, պաշտպանելով մեր երկրի սահմանները, ապահովում է մեր ժողովրդի անվտանգությունը և հետագա զարգացումը:
Հավերժ փառք Ջիվան Աբրահամյանին, փառք նրա ծնողներին: Իմ խոնարհումն եմ բերում բոլոր նրանց, ում շնորհիվ արցախյան գոյապայքարը պսակվեց հաղթանակով: Մենք պարտավոր ենք պահպանել մեր նահատակների կյանքի գնով ձեռք բերված հաջողությունները»:

Commemorative Events for the National Hero of Armenia Jivan Abrahamyan for his 50th Birthday and 20th Death Anniversary
20 July, 2011 00:00On July 20, the senior staff of ARM Defense Ministry and General Staff of Armed forces headed by ARM Defense Minister Seyran Ohanyan visited Erablur Pantheon to pay tribute to the national hero Jivan Abrahamyan. A spiritual ceremony has been carried out bythe spiritual leader of ARM Defense Ministry bishop Vrtanes Abrahamyan.
Afterwards a memorable event followed in Komitas Chamber Music Hall in which many of his combat friends, relatives and soldiers from the ministry took part.
1st commander of special regiment Sergey Araqelyan and "Special regiment veterans union" NGO chairman, General-Lieutenant Gurgen Melqonyan have spoken about the achievements of hero in the battlefield. Jivan Abrahamyan’s mother, Bavakan Abrahamyan mentioned in her speech that she is proud of giving birth to a national hero and being a mother of a son, for whom homeland is above everything else. In her speech she particularly said "Thank you for remembering our national heroes, who passed away on behalf of abetter future of our nation and our country. Glory to our soldiers".
Talking about the Artsakh war and the national hero Jivan Abrahamyan’s contribution, ARM Defense Minister Seyran Ohanyan particularly said: "Armenian nation has been very close to the profession of soldier throughout its history, it has always fought and struggled for its survival. Many devotees of our nation are endowed with commander skills. Jivan Abrahamyan was one of them. Jivan was a warrior of the notion. We are proud of having such a combat friend, the sample of whom is educational for the younger generation and especially for our soldiers.
I think that the work of Jivan Abrahamyan and all other heroes work has been completely carried out, the best result of their work is the Armenian Army, which by defending our borders insures the security our nation and its further development.
Everlasting glory to Jivan Abrahamyan and his parents. I express my gratitude to all, thanks to whom Artsakh war was crowned with victory. We must preserve the achievements obtained at the expanse of our martyrs".