ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Դավիթ Կարապետյանի մեկնաբանությունը Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի կողմից մամուլում տարածված հաղորդագրության կապակցությամբ
19 Հուլիսի, 2011 00:00Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի կողմից մամուլում տարածված հաղորդագրության կապակցությամբ, ըստ որի ՀՀ զինված ուժերի զորամասերից մեկում սպայի կողմից բռնության է ենթարկվել ժամկետային զինծառայող Ռաֆիկ Հովհաննիսյանը, ՊՆ համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից իրականացվել են օպերատիվ աշխատանքներ, որոնց արդյունքում պարզվել է, որ այդ տեղեկությունը չի համապատասխանում իրականությանը:
Իրականում տեղի է ունեցել հետևյալը. շարքային Ռաֆիկ Հովհաննիսյանին արգելվել է օգտագործել իր բջջային հեռախոսը, քանի որ նա իրավունք չուներ կրել անձնական հեռախոս և կարող էր օգտագործել միայն իր դասակում առկա բջջային հեռախոսը: Իսկ նրա նկատմամբ սպայի կողմից բռնություն գործադրելու մասին լուրերի տարածումը պարզապես ապատեղեկատվություն է և արժանի է համապատասխան հանրային գնահատականի:

Комментарий пресс-секретаря Министра обороны Республики Армения Давида Карапетяна в связи с распространенным в прессе сообщением Ванадзорского офиса Хельсинской Гражданской Ассамблеи
19 Июля, 2011 00:00В связи с распространенным в прессе сообщением Ванадзорского офиса Хельсинской Гражданской Ассамблеи, согласно которому в одной из воинских частей Вооруженных Сил Республики Армения со стороны офицера было применено насилие по отношению к солдату срочной службы Рафику Ованнисяну, соответствующими структурами проведена оперативная работа, в результате которой выяснилось, что эта информация не соответствует действительности.
На самом деле имело место следующее: Рафику Ованнисяну было запрещено пользоваться его мобильным телефоном, так как он не имел права иметь при себе личный телефон и мог пользоваться только сотовым телефоном, имеющимся в его взводе. Слухи о применении насилия со стороны офицера по отношению к нему – всего лишь дезинформация, заслуживающая соответствующей общественной оценки.