ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալին
27 Հունիսի, 2011 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հունիսի 27-ին ընդունել է ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ Սելեսթե Վոլանդերին: Քննարկվել են երկու երկների պաշտպանական գերատեսչությունների միջև համագործակցությանն առընչվող հարցեր:
Կողմերը գոհունակությամբ արձանագրել են, որ հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցությունը հաջողությամբ զարգանում է ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ Հյուսիս-Ատլանտյան պայմանագրի կազմակերպության (ՆԱՏՕ) շրջանակներում:
Կարևորելով միջազգային խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի մասնակցությունը` Սելեսթե Վոլանդերը բարձր է գնահատել հայ խաղաղապահների առաքելությունը Աֆղանստանում, ինչպես նաև աֆղանական անվտանգության ուժերի ուսուցման և վերապատրաստման աշխատանքներին մասնակցելու Հայաստանի պատրաստակամությունը: ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալը հավաստիացրել է, որ ԱՄՆ-ն շարունակելու է աջակցել խաղաղապահության, ռազմակրթության, պաշտպանական բարեփոխումների ուղղությամբ Հայաստանի ջանքերին:
Սեյրան Օհանյանը շնորհակալություն է հայտնել Սելեսթե Վոլանդերին` Հայաստանի պաշտպանության ռազմավարական վերանայման աշխատանքներում ԱՄՆ-ի ցուցաբերած փորձագիտական օժանդակության համար:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների և մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի վերաբերյալ: ՀՀ պաշտպանության նախարարը նշել է, որ Հայաստանը, հանդես գալով ղարաբաղյան հարցը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու դիրքերից, խստորեն պահպանում է հրադադարի ռեժիմը և որևէ շահագրգռվածություն չունի հայկական ու ադրբեջանական զորքերի շփման գծում իրադրությունը սրելու համար: Միաժամանակ, Սեյրան Օհանյանը մտահոգություն է հայտնել առ այն, որ ադրբեջանական կողմը հրադադարի պահպանման հարցում չի դրսևորում նույնքան պատրաստակամություն, ինչի արդյունքում պարբերաբար արձանագրվում են հրադադարի խախտման դեպքեր:

Министр обороны РА принял заместителя помощника секретаря обороны США
27 Июня, 2011 00:0027-го июня министр обороны РА Сейран Оганян принял заместителя помощника секретаря обороны США по вопросам России, Украины и Евразии Селесте Воландера.
Были обсуждены вопросы, связанные с сотрудничеством между оборонными ведомствами обеих стран.
Стороны с удовлетворением отметили, что армяно-американское военное сотрудничество с успехом развивается как в двухстороннем формате, так и в рамках Организации северо-атлантического договора (НАТО).
Отметив ваяжность участия Армении в международных миротворческих операциях, Селесте Воландер высоко оценил миссию армянских миротворцев в Афганистане, а также готовность Армении участвовать в работе обучения и переподготовки афганских сил безопасности. Заместитель помощника секретаря обороны США заверил, что США и впредь продолжат поддерживать усилия Армении в направлении миротворчества, военного образования, оборонных реформ.
Сейран Оганян поблагодарил Селесте Воландера за экспертное содействие США в работах стратегического пересмотра обороны Армении.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями также по вопросам региональной безопасности и, в частности, по проблеме Нагорного Карабаха. Министр обороны РА отметил, что Армения, выступая с позиций мирного разрешения карабахского конфликта, строго соблюдает режим прекращения огня и не имеет никакой заинтересованности обострить ситуацию на линии соприкосновения армянских и азербайджанских войск. Одновременно Сейран Оганян выразил свою озабоченность в том, что азербайджанская сторона, в вопросе соблюдения режима прекращения огня, не проявляет такую же готовность, в результате чего периодически регистрируются случаи нарушения режима.