ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալին
27 Հունիսի, 2011 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հունիսի 27-ին ընդունել է ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ Սելեսթե Վոլանդերին: Քննարկվել են երկու երկների պաշտպանական գերատեսչությունների միջև համագործակցությանն առընչվող հարցեր:
Կողմերը գոհունակությամբ արձանագրել են, որ հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցությունը հաջողությամբ զարգանում է ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ Հյուսիս-Ատլանտյան պայմանագրի կազմակերպության (ՆԱՏՕ) շրջանակներում:
Կարևորելով միջազգային խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի մասնակցությունը` Սելեսթե Վոլանդերը բարձր է գնահատել հայ խաղաղապահների առաքելությունը Աֆղանստանում, ինչպես նաև աֆղանական անվտանգության ուժերի ուսուցման և վերապատրաստման աշխատանքներին մասնակցելու Հայաստանի պատրաստակամությունը: ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալը հավաստիացրել է, որ ԱՄՆ-ն շարունակելու է աջակցել խաղաղապահության, ռազմակրթության, պաշտպանական բարեփոխումների ուղղությամբ Հայաստանի ջանքերին:
Սեյրան Օհանյանը շնորհակալություն է հայտնել Սելեսթե Վոլանդերին` Հայաստանի պաշտպանության ռազմավարական վերանայման աշխատանքներում ԱՄՆ-ի ցուցաբերած փորձագիտական օժանդակության համար:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների և մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի վերաբերյալ: ՀՀ պաշտպանության նախարարը նշել է, որ Հայաստանը, հանդես գալով ղարաբաղյան հարցը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու դիրքերից, խստորեն պահպանում է հրադադարի ռեժիմը և որևէ շահագրգռվածություն չունի հայկական ու ադրբեջանական զորքերի շփման գծում իրադրությունը սրելու համար: Միաժամանակ, Սեյրան Օհանյանը մտահոգություն է հայտնել առ այն, որ ադրբեջանական կողմը հրադադարի պահպանման հարցում չի դրսևորում նույնքան պատրաստակամություն, ինչի արդյունքում պարբերաբար արձանագրվում են հրադադարի խախտման դեպքեր:

ARM Defense Minister Received the US Deputy Assistant Secretary of Defense Celeste Wallander
27 June, 2011 00:00On June 27, ARM Defense Minister Seyran Ohanyan received the US Deputy Assistant Secretary of Defense for Russian Ukrainian and Eurasian affairs Celeste Wallander.
They discussed issues concerning the cooperation between the two defense institutions.
The parties noted with satisfaction that the Armenian-American military cooperation develops successfully as in the bilateral format as well as in the framework of NATO.
Emphasizing Armenian participation in international peacekeeping operations, Celeste Wallander has highly appreciated Armenian peacekeeping mission in Afghanistan. She also underlined the Armenian willingness to participate in teaching and training of the Afghan security forces. US Deputy Assistant Secretary of Defense assured that US will continue to support the Armenian efforts towards reforms of peacekeeping, defense, and military education. Seyran Ohanyan has thanked for expert assistance for the works for Armenia`s Strategic Defense Review.
During the meeting they exchanged views on regional security and particularly on Nagorno-Karabakh conflict. The ARM Defense Minister noted that Armenia has always been the supporter for the peaceful resolution of the Karabakh issue and hasn`t got any interest in exacerbating the situation in the contact line of the Aremnian and Azerbaijani troops. At the same time Seyran Ohanyan expressed concern over the fact that Azerbaijan doesn`t show the same willingness on this issue and therefore ceasefire violations are being recorded regularly.