Գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի նիստ
17 Հունիսի, 2011 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում հունիսի 17-ին տեղի է ունեցել ՀՀ գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի նիստ` հանձնաժողովի նախագահ, պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորությամբ: Քննարկվել են 2011թվականի առաջին կիսամյակում կատարված աշխատանքները և առաջիկա ծրագրերը:
ՀՀ գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի անդամները փաստել են, որ գերիներին իրենց հայրենիք վերադարձնելու գործընթացը դանդաղ է ընթանում, քանի որ ադրբեջանական կողմը չի դրսևորում նույնքան պատրաստակամություն և վճռականություն:
Հանձնաժողովի անդամները նշել են, որ անհրաժեշտ է միջազգային կառույցների ուշադրությունը հրավիրել ադրբեջանական իշխանությունների կողմից Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի Բաքվի գրասենյակի աշխատանքները սահմանափակելու իրողության վրա և բարձրացնել գերիներին ու անհայտ կորածներին հայրենիք վերադարձնելու աշխատանքների արդյունավետությունը:

Session in the Committee of Hostages, Missing People and POWs
17 June, 2011 00:00On June 17, in the Ministry of Defense, a session in the Commission of Hostages, Missing People and POWs was held headed by its chairman ARM Defense Minister Seyran Ohanyan. They discussed the work done in the first half of 2011 and the forthcoming projects.
The Committee members stated that the process to return the POWs home is slow as the Azerbaijani side doesn`t show the same willingness and determination.
The Committee members mentioned the necessity to the draw the attention of international institutions to the restrictions of the Baku office of ICRC by the Azerbaijani authorities, and raise the effectiveness of the work done to bring back the hostages and the missing people home.