ՀՀ պաշտպանության նախարարը մասնակցել է ՀՀ և Արցախի Ազգային հերոս Յուրա Պողոսյանին նվիրված հուշ-ցերեկույթին
15 Հունիսի, 2011 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը այսօր Երևանի պետական համալսարանում մասնակցել է ՀՀ և Արցախի Ազգային հերոս Յուրա Պողոսյանի ծննդյան 50-ամյակին և մահվան 19-րդ տարելիցին նվիրված հուշ-ցերեկույթին: Միջոցառմանը ներկա էին հերոսի հարազատները, մարտական ընկերները, համալսարանի պրոֆեսորա-դասախոսական կազմը, ուսանողներ և ներկայացուցիչներ պաշտպանության նախարարությունից:
Յուրա Պողոսյանի մարտական ուղուն նվիրված ֆիլմի ցուցադրումից հետո ելույթ են ունեցել հերոսի քույրը` Իրինա Առաքելյանը, մարտական ընկեր Մարտիկ Հայրապետյանը, ԵՊՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Արամ Սիմոնյանը և պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Առանձնահատուկ կարևորելով արցախյան ազատամարտում Յուրա Պողոսյանի ունեցած ավանդը` Սեյրան Օհանյանը մասնավորապես ասել է. «Յուրա Պողոսյանը այն անհատներից է, որոնք կանգած են հայկական բանակի ստեղծման ակունքներում»: Խոսելով ազգային հերոսի թողած հոգևոր ժառանգության մասին` պաշտպանության նախարարը նշել է, որ նրա պատգամները այսօր կատարում են հայոց բանակի զինվորները` աչալուրջ հսկելով մեր հայրենիքի սահմանները:

Министр обороны РА принял участие в мероприятии, посвященном национальному герою РА и Арцаха Юре Погосяну
15 Июня, 2011 00:00Министр обороны РА Сейран Оганян в Ереванском государственном университете принял участие в мероприятии, посвященном 50-летию со дня рождения и 19-летию со дня смерти национального героя РА и Арцаха Юры Погосяна.
На мероприятии присутствовали родственники, боевые товарищи героя, профессорско-преподавательский состав университета, студенты и представители Министерства обороны.
После показа фильма о боевом пути Юры Погосяна выступили сестра героя Ирина Аракелян, боевой товарищ Мартик Айрапетян, и.о. ректора ЕГУ Арам Симонян и министр обороны Сейран Оганян.
Особо подчеркнув вклад Юры Погосяна в Арцахской войне, Сейран Оганян в частности сказал: “Юра Погосян – один из тех личностей, которые стояли в истоках создания армянской армии”.
Говоря о духовном наследии национального героя, министр обороны отметил, что его заветы сегодня выполняют солдаты армянской армии, бдительно охраняя границы нашей родины.