ՀՀ պաշտպանության նախարարը մասնակցել է ՀՀ և Արցախի Ազգային հերոս Յուրա Պողոսյանին նվիրված հուշ-ցերեկույթին
15 Հունիսի, 2011 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը այսօր Երևանի պետական համալսարանում մասնակցել է ՀՀ և Արցախի Ազգային հերոս Յուրա Պողոսյանի ծննդյան 50-ամյակին և մահվան 19-րդ տարելիցին նվիրված հուշ-ցերեկույթին: Միջոցառմանը ներկա էին հերոսի հարազատները, մարտական ընկերները, համալսարանի պրոֆեսորա-դասախոսական կազմը, ուսանողներ և ներկայացուցիչներ պաշտպանության նախարարությունից:
Յուրա Պողոսյանի մարտական ուղուն նվիրված ֆիլմի ցուցադրումից հետո ելույթ են ունեցել հերոսի քույրը` Իրինա Առաքելյանը, մարտական ընկեր Մարտիկ Հայրապետյանը, ԵՊՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Արամ Սիմոնյանը և պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Առանձնահատուկ կարևորելով արցախյան ազատամարտում Յուրա Պողոսյանի ունեցած ավանդը` Սեյրան Օհանյանը մասնավորապես ասել է. «Յուրա Պողոսյանը այն անհատներից է, որոնք կանգած են հայկական բանակի ստեղծման ակունքներում»: Խոսելով ազգային հերոսի թողած հոգևոր ժառանգության մասին` պաշտպանության նախարարը նշել է, որ նրա պատգամները այսօր կատարում են հայոց բանակի զինվորները` աչալուրջ հսկելով մեր հայրենիքի սահմանները:

ARM Defense Minister Seyran Ohanyan Took Part in the Commemorative Event Dedicated to the National Hero of the Republic of Armenia and Artsakh Yura Poghosyan
15 June, 2011 00:00 Yesterday ARM Defense Minister Seyran Ohanyan took part in the commemorative event dedicated to the 50th birthday and the 19th death anniversary of the national hero of the Republic of Armenia and Artsakh Yura Poghosyan.
The event took place in the Yerevan State University (YSU). Relatives of the hero, military friends, university staff and students as well as representatives of the Ministry of Defense took part in the commemorative event.
The sister of the hero, Irina Arakelyan, his military friend Martik Hayrapetyan, acting rector of the YSU Aram Simonyan and the ARM Defense Minister Seyran Ohanyan made speeches after the screening of the film dedicated to the military path of Yura Poghosyan.
Emphasizing the contribution of Yura Poghosyan in the Artsakh War Seyran Ohanyan particularly said: "Yura Poghosyan is one of those individuals who are standing at the origins of the Armenian army". While speaking about the spiritual legacy of the national hero, the minister said that today the soldiers of the Armenia army carry out his directives, vigilantly watching over our bordes.