21 Նոյեմբերի, 2011 00:00Նոյեմբերի 13-ից 21-ը հերթական այցով Հայաստանում էր գտնվում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ու Միացյալ Թագավորության փորձագետների խումբը` ՀՀ Զինված ուժերի անձնակազմի կառավարման համակարգի բարեփոխումների հարցերով խորհրդատվություն տրամադրելու նպատակով:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում խորհրդատվական խումբը արդյունավետ քննարկումներ անցկացրեց կադրերի կառավարման ոլորտում ներգրավված պաշտպանության նախարարության և Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ներկայացուիչների հետ:
Քննարկումների հիմնական թեման ՀՀ Զինված ուժերում պրոֆեսիոնալ սերժանտական կազմի համակարգի ներդրման և զարգացման հարցերն էին: Մասնավորապես, հատուկ ուշադրության արժանացան պրոֆեսիոնալ սերժանտների ընտության կարգը, պաշտոնին նշանակումը, կրթության և ուսման կազմակերպումը, որակավորումն ու ատեստավորումը, պաշտոնեական առաջխաղացումը և սոցիալական ապահովումը:
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Միացյալ Թագավորության համատեղ խորհրդատվական խմբին ընդունեց նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը` այցի արդյունքներն ամփոփելու և հետագա խորհրդատվական օժանդակությունը նախանշելու նպատակով:

21 Ноября, 2011 00:00С 13-го по 21-е ноября с очередным визитом в Армении находилась группа экспертов из Соединенных Штатов Америки и Соединенного Королевства с целью предоставления консультаций по вопросам реформирования системы управления личным составом Вооруженных Сил РА.
В Министерстве обороны РА консультационная группа провела результативное обсуждение с представителями Министерства обороны и Главного штаба Вооруженных Сил, привлеченными в сферу управления кадрами.
Основной темой обсуждения были вопросы внедрения и развития системы профессионального сержантского состава в Вооруженных Силах РА. В частности, особое внимание было уделено процедуре отбора, назначения на должность, организации образования и учебы, квалификации и аттестации, должностного продвижения и социального обеспечения профессиональных сержантов.
С целью подведения итогов визита и предначертания дальнейшего консультационного содействия совместную консультационную группу Соединенных Штатов Америки и Соединенного Королевства также принял Первый заместитель Министра обороны РА Давид Тоноян.