21 Նոյեմբերի, 2011 00:00Նոյեմբերի 13-ից 21-ը հերթական այցով Հայաստանում էր գտնվում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ու Միացյալ Թագավորության փորձագետների խումբը` ՀՀ Զինված ուժերի անձնակազմի կառավարման համակարգի բարեփոխումների հարցերով խորհրդատվություն տրամադրելու նպատակով:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում խորհրդատվական խումբը արդյունավետ քննարկումներ անցկացրեց կադրերի կառավարման ոլորտում ներգրավված պաշտպանության նախարարության և Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ներկայացուիչների հետ:
Քննարկումների հիմնական թեման ՀՀ Զինված ուժերում պրոֆեսիոնալ սերժանտական կազմի համակարգի ներդրման և զարգացման հարցերն էին: Մասնավորապես, հատուկ ուշադրության արժանացան պրոֆեսիոնալ սերժանտների ընտության կարգը, պաշտոնին նշանակումը, կրթության և ուսման կազմակերպումը, որակավորումն ու ատեստավորումը, պաշտոնեական առաջխաղացումը և սոցիալական ապահովումը:
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Միացյալ Թագավորության համատեղ խորհրդատվական խմբին ընդունեց նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը` այցի արդյունքներն ամփոփելու և հետագա խորհրդատվական օժանդակությունը նախանշելու նպատակով:

21 November, 2011 00:00From November 13-21 the group comprised of US and UK experts was in Armenia within the scope of regular visits to provide further consultations for reforms in Human Resources Management system of the ARM Armed Forces.
The advisory group conducted effective discussions with of the General Staff and the Ministry of Defense representatives dealing with human resources management.
The main topic of discussion was the development and introduction of the professional non-commissioned officers corps in the ARM Armed Forces. In particular much attention was paid to issues of professional sergeants` selection procedure, positional appointments, education, qualification and assessment, career promotion and their social welfare. The advisory group was also hosted by the ARM First Deputy Defense Minister Davit Tonoyan to sum up the results of the visit and to outline further advisory assistance.