Հայաստանի ականազերծման ազգային քաղաքացիական ծրագրի թեմայով քննարկում
2 Հունիսի, 2011 00:00Հունիսի 2-ին Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության (Intenational Organization for Migration) օժանդակությամբ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակում տեղի է ունեցել քննարկում «Հայաստանում ականազերծման գործողության ազգային քաղաքացիական ծրագրի նախագծման» թեմայով, որին մասնակցում էին ՀՀ ՊՆ առաջին տեղակալ Դ. Տոնոյանը և «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի խորհրդի նախագահ, ՀՀ ՊՆ տեղակալ Ա. Նազարյանը: Քննարկմանը մասնակցում էին նաև ՊՈԱԿ - խորհրդի անդամները և տնօրենը, ինչպես նաև Միջազգային վստահության հիմնադրամի (International Trust Fund), Ականազերծման գործուղության շվեյցարական հիմնադրամի (Swiss Foundation for Mine Action), ԱՄՆ դեսպանատան ներկայացուցիչներ:
Բացման խոսքում ՀՀ պաշպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դ. Տոնոյանը նշեց Հայաստանում մարդասիրական ականազերծման ազգային ծրագիր ունենալու արդիականությունը` կարևորելով միջազգային համագործակցության արդյունքում ակնկալվող բազմակողմ օժանդակությունը կենտրոնի հետագա աշխատանքներին:
Քննարկման ընթացքում միջազգային փորձագետները ներկայացրեցին կենտրոնի առաջնային խնդիրների լուծման հնարավոր տարբերակներ, որոնք վերաբերում էին ազգային ականազերծման գործողությունների չափորոշիչների ընդունմանը, կասկածելի ականապատ տարածքների նոր հետազոտության անցկացմանը և դրա հիման վրա ազգային ականազերծման հայեցակարգային փաստաթղթերի մշակմանը և այլ հարցեր:

Обсуждение на тему национальной гражданской программы разминирования
2-го июня, при содействии Международной организации по миграции (International Organization for Migration), в армянском офисе ООН состоялось обсуждение на тему “Проектирование национальной гражданской программы разминирования в Армении”, в котором участвовали 1-ый замминистра МО РА Д.Тоноян и председатель совета ГНКО “Центр гуманитарного разминирования и экспертизы”, замминистра МО РА А.Назарян. Участвовали члены совета и директор ГНКО, а также представители Международного фонда доверия (International Trust Fund), Швейцарского фонда разминирования (Swiss Foundation for Mine Action) и посольства США.
В своем вступительном слове 1-ый замминистра обороны Д.Тоноян отметил актуальность национальной программы гуманитарного разминирования в Армении, подчеркнув важность ожидаемого многостороннего содействия в результате международного сотрудничества в дальнейшей работе центра.
В ходе обсуждения международные эксперты представили возможные варианты решения первичных задач центра, которые касались принятия стандартов действий национального разминирования, проведения новых исследований подозрительных заминированных территорий и разработки на их основе концептуальных документов национального разминирования и другие вопросы.