29 Նոյեմբերի, 2011 00:00 2011թ. նոյեմբերի 28-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դ.Տոնոյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանության ռազմական և ռազմաօդային կցորդ գնդապետ Ե.Վասիլևին:
Նկատի ունենալով ՀՀ և ՌԴ զինված ուժերում տեղի ունեցող բարեփոխումների ընդհանուր մոտեցումները, հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Ռուսաստանի բուհերում ուսուցման կազմակերպման և կատարելագործման խնդիրները, կրթության և կադրերի պատրաստման ոլորտում համագործակցության հեռանկարները, ինչպես երկկողմ, այնպես էլ ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում:
Հաշվի առնելով Հայաստանի և Ռուսաստանի դաշնակցային հարաբերությունները` ռազմական կրթական համակարգերի համատեղելիության ապահովման նպատակով կողմերը կարևորեցին զինվորական կադրերի պատրաստման ծրագրերի, որակավորման բնութագրերի պահանջների համակարգման աշխատանքների շարունակման, ինչպես նաև զինծառայողների ուսուցման մեթոդների նկատմամբ մոտեցումների մշակման անհրաժեշտությունը:

29 Ноября, 2011 00:0028 ноября 2011г. первый заместитель Министра обороны РА Д.Тоноян принял военного и военно-воздушного атташе при Посольстве Российской Федерации в Республике Армения полковника Е.Васильева.
Принимая во внимание общие подходы к проводимым в вооруженных силах Республики Армения и Российской Федерации реформам в области военного образования, в ходе встречи были обсуждены вопросы организации и совершенствования обучения в вузах Минобороны России, а также перспективы сотрудничества в сфере подготовки кадров, как на двусторонней основе, так и в рамках ОДКБ.
С учетом союзнических отношений двух государств, в целях обеспечения совместимости систем военного образования, была отмечена необходимость продолжения работ по координации программ подготовки военных кадров, требований к квалификационным характеристикам и выработки подходов к методологии обучения военнослужащих.